Προσοχή! Ο κάθε χρήστης φέρει όλη την ευθύνη των όσων γράφει. Σε περίπτωση λογομαχίας, οι συντονιστές δεν είναι υποχρεωμένοι να υπερασπιστούν κανέναν. Δεν υπάρχει "επίσημη άποψη του forum" (καθώς σε αυτό γράφει ο οποιοσδήποτε) και δεν θα πρέπει να στοχοποιείται αυτό λόγω μηνυμάτων μεμονωμένων μελών του. Σημειώστε πως, σε περίπτωση που η κατάσταση ξεφύγει εκτός ελέγχου, οι συντονιστές διατηρούν το δικαίωμα του κλειδώματος θεμάτων και επιβολής κυρώσεων. Θα πρέπει αυτό να γίνει σεβαστό ως προσπάθεια διατήρησης της ειρήνης και όχι ως "κόλπο" για να προαχθεί μια συγκεκριμένη άποψη. Παρακαλούμε επίσης να αποφεύγετε τις μακροσκελείς απαντήσεις.

"Το ΕΜΠ έχει κύρος"

1
Σχολιάστε τη γνωστή φράση που ακούμε κατά καιρούς: "Το ΕΜΠ έχει κύρος"
Συμφωνείτε; Διαφωνείτε; Πού φαίνεται στην πράξη το όποιο "κύρος" και πού βάλλεται;
Κύρος στα μάτια ποιων; Των φοιτητών; Της αγοράς εργασίας; Της... γιαγιάς;

Re: "Το ΕΜΠ έχει κύρος"

2
Στη γιαγιά μου και στους γείτονες σίγουρα έχει! :P Τώρα για την αγορά εργασίας δε μπορώ να ξέρω... Αν αυτός που θα δει το βιογραφικό μου δεν έχει άμεση σχέση με τη χημική μηχανική (ή έχει σπουδάσει στο εξωτερικό) σίγουρα θα του φανεί πιο "εντυπωσιακό" το ότι θα έχω τελειώσει το Μετσόβιο και όχι για παράδειγμα το Πανεπιστήμιο Πατρών (στο οποίο βλέπω πως υπάρχει μεγάλη συμπάθεια :P). Αν βέβαια κάποιος έχει αίσθηση του τι παίζει στις ελληνικές σχολές (ή τμήματα) χημικής μηχανικής δεν είμαι σίγουρος ότι θα θελγεί ιδιαίτερα από το πτυχίο του ΕΜΠ... Άλλωστε σε συζητήσεις που έχω κάνει με συμφοιτητές μας σχετικά με το αν θα προσλάμβαναν κάποιον από το Μετσόβιο η απάντηση ήταν αρνητική (λόγω της ημιμάθειας που κυριαρχεί σε πολλά επίπεδα).

Re: "Το ΕΜΠ έχει κύρος"

3
Δεν ξέρω κατά πόσο έχει κύρος, αλλά όσο είχε/έχει κινδυνεύει να το χάσει με τη γενικότερη χαοτική κατάσταση το τελευταίο διάστημα.

Σε ημέρες απεργίας ΜΜΜ υπολειτουργεί, σε ημέρες συνελεύσεων υπολειτουργεί, σε ημέρες καταλήψεων δε λειτουργεί, πόσες είναι οι φυσιολογικές μέρες πια? Και πόσες νορμαλ μέρες χρειάζεται για να θεωρηθεί άξιο και λειτουργικό ένα πανεπιστήμιο? Οέο? :whistle:

Επαναφέρω το τόπικ καθώς όλο και περισσότερο ακούω για το κύρος/αξιοπιστία του ιδρύματός μας που δεν "φθείρεται" ούτε σε περίοδο οικονομικής κρίσης. Απόψεις όπως: "Μην φοβάσαι το ΕΜΠ", "Τι ανησυχείς? Εσυ είσαι του ΕΜΠ", "Το ΕΜΠ έχει δύναμη", "Το ΕΜΠ έχει περιουσία".

Να προσθέσω οτι το ΕΜΠ έχει και αυτό οικονομικά προβλήματα, έλλειψη σε αντιδραστήρια στα εργαστήριά του, έλλειψη σε κονδύλια και διακρίνω μια γενικότερη "τσιγκουνιά" στα χαρτιά της γραμματείας καθώς απ'οτι φαίνεται τα Α4 τα πληρώνουν οι εργαζόμενοι εκεί :oops:

Ποιά είναι η δική σας γνώμη? Πώς θα επιβιώσει το ΕΜΠ μέσα στη γενικότερη κρίση της χώρας?
"I went numb when I learned to see..."