Προσοχή! Ο κάθε χρήστης φέρει όλη την ευθύνη των όσων γράφει. Σε περίπτωση λογομαχίας, οι συντονιστές δεν είναι υποχρεωμένοι να υπερασπιστούν κανέναν. Δεν υπάρχει "επίσημη άποψη του forum" (καθώς σε αυτό γράφει ο οποιοσδήποτε) και δεν θα πρέπει να στοχοποιείται αυτό λόγω μηνυμάτων μεμονωμένων μελών του. Σημειώστε πως, σε περίπτωση που η κατάσταση ξεφύγει εκτός ελέγχου, οι συντονιστές διατηρούν το δικαίωμα του κλειδώματος θεμάτων και επιβολής κυρώσεων. Θα πρέπει αυτό να γίνει σεβαστό ως προσπάθεια διατήρησης της ειρήνης και όχι ως "κόλπο" για να προαχθεί μια συγκεκριμένη άποψη. Παρακαλούμε επίσης να αποφεύγετε τις μακροσκελείς απαντήσεις.

Εάν ξαναδιαλέγατε, ποια σχολή θα επιλέγατε;

Χημικών μηχ. ΕΜΠ
Σύνολο ψήφων: 15 (28%)
Χημικών μηχ. ΑΠΘ
Σύνολο ψήφων: 3 (6%)
Χημικών μηχ. Πάτρας (Δεν υπάρχουν ψήφοι)
Χημικών μηχ. στο εξωτερικό
Σύνολο ψήφων: 5 (9%)
Άλλο αντικείμενο (όχι ΧΜ)
Σύνολο ψήφων: 30 (57%)
Σύνολο ψήφων: 53

Αν ξαναδιαλέγατε σχολή, τι θα επιλέγατε;

1
Σχετικά με εμένα, έχω περάσει στο ΕΜΠ Χημ. Μηχανικών. Σαφώς έχω τους προβληματισμούς μου σχετικά με το που θα πάω για σπουδές του χρόνου, οπου και εδώ έρχεστε εσείς. Το ερώτημα είναι το εξης:

Αν είχατε την δυνατότητα να επιλέξετε μεταξύ εξωτερικού και ΕΜΠ τι θα διαλέγατε, που θα πηγαίνατε και για πιο λόγο;

edit by MakisH: Προσθήκη poll - βλ. παρακάτω post

Αν ξαναδιαλέγατε σχολή, τι θα επιλέγατε;

2
Γιατί δεν παραμένεις εδώ; Έχεις παρακολουθήσει το πρώτο έτος;

Υποθέτω έχεις καταλήξει στο οτι θέλεις να σπουδάσεις Χημικός Μηχανικός.
Το ερώτημα "Ελλάδα VS Εξωτερικό" είναι λίγο αόριστο καθώς υπάρχει "εξωτερικό και εξωτερικό" και επίσης "ελλάδα και ελλάδα". Το "ελλάδα" το προσδιόρισες, οπότε προσδιόρισε και το "εξωτερικό". :)

Εξαρτάται επίσης από το πού "σκοπεύεις" (πολύ σχετική έννοια) να εργαστείς στο μέλλον. Θα μείνεις στην Ελλάδα; Θα φύγεις έξω;
Προσωπικά θα προτιμούσα προπτυχιακές σπουδές στην Ελλάδα και μεταπτυχιακές έξω. Σχετικά τώρα με ΕΜΠ-ΑΠΘ-Πάτρα: Προσωπικά είμαι 3 χρόνια εδώ και έχω δει πολλά πράγματα που μου αρέσουν και πολλά που δεν μου αρέσουν στη σχολή. Αν ξαναδιάλεγα, ίσως να διάλεγα Πάτρα, καθώς φαίνεται να έχει αρκετά διαφορετική φιλοσοφία από ΕΜΠ και ΑΠΘ και σε πρόγραμμα σπουδών και σε οργάνωση. Αυτό πάντως που θα βρεις στο Μετσόβιο είναι υποδομές. Το ΕΜΠ είναι σε πολύ καλύτερη κατάσταση από πολλά άλλα ιδρύματα της χώρας. Και μόνο που έχουμε την πολυτεχνειούπολη, έχουμε τόσα διαφορετικά εργαστήρια (ακόμα και αν σε μερικά "δεν χωράμε") και έχουμε ένα θωμαΐδιο να μας τυπώνει τα "κίτρινα" βιβλία που παίρνουμε δωρεάν "βρέξει-χιονίσει" το κάνουν "πολυτελές". Αν έχει ένα βασικότατο πρόβλημα, αυτό είναι το υπερβολικά μεγάλο πλήθος φοιτητών ανά έτος (και η σχολή μας είναι και από τις "μικρές"...).

Δυστυχώς επίσης, εδώ από αρκετά μαθήματα δεν θα πάρεις σχεδόν τίποτα από τις διαλέξεις (ή τέλος πάντων μπορεί στις διαλέξεις να λέει ο καθηγητής κάποια πράγματα, αλλά να μην μπορεί να στα μεταδώσει) και θα πρέπει να το κυνηγήσεις μόνος σου αν θέλεις να μάθεις. Αυτό είναι πολύ δυσάρεστο και σε καλά πανεπιστήμια του εξωτερικού ελπίζω οτι δεν θα συμβαίνει. Επίσης, ένα δυσάρεστο (κατά τη γνώμη μου) φαινόμενο είναι οτι δεν υπάρχει αρκετά ανταγωνιστικό κλίμα. Ο ρυθμός και το επίπεδο σπουδών ουσιαστικά δεν ρυθμίζεται από τη σχολή αλλά από τους φοιτητές. Συνεπώς, αν θέλεις απλώς να είσαι οκ με τα "τυπικά", ίσα να περνάς τα μαθήματα δλδ, μπορείς να τη βγάλεις πολύ χαλαρά σε σχέση με έξω, δια της "πλαγίας" οδού. Αν θέλεις πραγματικά να σπουδάσεις, θα πρέπει να το κυνηγήσεις αρκετά μόνος σου. Υπάρχουν και αρκετά μαθήματα στα οποία πραγματικά γίνεται δουλειά και σε τραβάνε προς τα πάνω, ωστόσο υπάρχουν και πολλά "δυσάρεστα περιστατικά", τα οποία χαλάνε πολύ τη συνολική εικόνα. Θα δεις οτι, δυστυχώς, αν θέλεις να είσαι απλώς "τυπικός", θα περνάς πολλά μαθήματα χωρίς μετά να θυμάσαι τίποτα.

Προβλήματα υπάρχουν πολλά εδώ. Η φιλοσοφία όμως είναι διαφορετική απ' έξω. Σε κάποια πράγματα είναι αρκετά χειρότερα τα πράγματα, σε μερικά είναι καλύτερα. Αν σκοπεύεις να δουλέψεις εδώ, καλό θα ήταν να ζήσεις λίγο τη φιλοσοφία της Ελλάδας στην αρχή. Στο κάτω-κάτω, και Erasmus υπάρχει, και δυνατότητα μεταπτυχιακών έξω υπάρχει. Και, έχοντας κατατοπιστεί πρώτα στο αντικείμενο στην Ελλάδα, θα μπορείς να τραβήξεις πολύ περισσότερο "ζουμί" μετά στα 2 χρόνια που θα είσαι έξω. Προτείνω μείνε εδώ, σπούδασε σωστά (προσωπικό θέμα) και πρόσεχε τις επιδόσεις σου ώστε να μπορέσεις στο τέλος να πάρεις κάποια υποτροφία για έξω. :)

Αν ξαναδιαλέγατε σχολή, τι θα επιλέγατε;

4

Σε αυτό το topic συζητάμε πάνω στο εξής ερώτημα:

"Αν ξαναδιαλέγατε σχολή, θα επιλέγατε πάλι ΧΜ ΕΜΠ ή θα επιλέγατε κάτι άλλο; Για ποιο λόγο;"

Ψηφίστε στο σχετικό poll. Το ερώτημα δεν αφορά μόνο το ποια σχολή ΧΜ ΕΜΠ θα επιλέγατε, αλλά και ποιο αντικείμενο θα επιλέγατε. Πχ αν αποφασίσατε οτι τελικά θέλετε να γίνετε ηλεκτρολόγος ή αν αποφασίσετε οτι θέλετε να περάσετε π.χ. στη σχολή ΧΜ ΑΠΘ.

Το topic ξεκίνησε από τον Sthadjimichael, το ξαναέφτιαξα ωστόσο ώστε να το κάνουμε γενικότερο και να προσθέσουμε ένα poll. Τα δυο θέματα συγχωνεύτηκαν.

Re: Αν ξαναδιαλέγατε σχολή, τι θα επιλέγατε;

5
πολύ δύσκολα ερωτήματα... προσωπικά πιστεύω ότι τις ίδιες απογοητεύσεις θα τις αντιμετώπιζε κανείς στην οποιαδήποτε σχολή, είτε στην Ελλάδα είτε στο εξωτερικό. Στην τελική, όσο "καμμένος" και αν είσαι με το αντικείμενο, θα υπαρχει τουλάχιστον ένα απογοητευτικό μάθημα ή καθηγητής...
επομένως, το ερώτημα είναι τι θέλεις πραγματικά!
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One

Re: Αν ξαναδιαλέγατε σχολή, τι θα επιλέγατε;

6
Πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση παιδιά!!! Εγώ θα κάνω την διαφορά!! :bleh:
Φυσικά αν μπορούσα να ξαναεπιλέξω σχολή θα επέλεγα ιατρική ή οδοντιατρική :worship:, καθώς είμαι μια κατακαημένη( :bleh: ) που έχασε την οδοντιατρική για 2 μόλις μόρια :cry:.
Πιστεύω πως το αντικείμενο θα με ενδιέφερε περισσότερο αν και είμαι σίγουρη ότι και σε αυτή την σχολή θα υπήρχαν δυσκολίες...
Ωστόσο παραμένω αισιόδοξη και ελπίζω ότι όσο συνεχίζω τις σπουδές μου εδώ θα μου αρέσουν όλο και περισσότερο καθώς το πρώτο εξάμηνο κυρίως ήταν πολύ βαρετό....

Re: Αν ξαναδιαλέγατε σχολή, τι θα επιλέγατε;

7
Εγω βιολογια, κατα προτιμηση στο εξωτερικο.
Παντως εν γενει εχω παρατηρησει οτι η σχολη εχει αρκετους που εχουν παραπεσει, αναρωτιεμαι γιατι...
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and has been widely regarded as a bad move.
-The Hitchhiker's Guide to the galaxy

Re: Αν ξαναδιαλέγατε σχολή, τι θα επιλέγατε;

8
Μα γιατί αναρωτιέσαι??? χαμηλή βαθμολογία σε συνδυασμό με ευκολο πρόγραμμα σπουδών, όχι καποδοστριακό, αντικείμενο μη-γνωστό στην ελλάδα... θες κάτι ακόμη???
όσο για τη βιολογία... πολυ δύσκολο αντικείμενο και μάλλον αξίζει μόνο έξω... εδώ (επαγγελματικά τουλ) δεν έχει καμία απορρόφηση!
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One

Re: Αν ξαναδιαλέγατε σχολή, τι θα επιλέγατε;

9
Εγω παλι αν ειχα την ευκαιρια θα πηγαινα να δωσω κανονικα τα αθληματα της αστυνομιας και τωρα θα ημουν σε κανενα αλφα ταφ με μια κουτα ντονατς να βλεπω Πορτο-Βιγιαρεαλ στη widescreen του διοικητη. Mais ... c'est la vie.
Θα χορέψετε ...

Re: Αν ξαναδιαλέγατε σχολή, τι θα επιλέγατε;

10
Η αλήθεια είναι ότι θα επέμενα στην πρώτη επιλογή- την οποία και δεν έπιασα-τη Φαρμακευτική. Μετά από 3 χρόνια σπουδών, ίσως να ξανασκεφτόμουν και τις επιλογές της Βιολογίας και του Φυσικού. Φυσικά, μιλάμε πάντα για απασχόληση στο εξωτερικό.

@ madadayo: Κοίτα, οι λόγοι που προβάλλεις δεν είναι ανεδαφικοί. Αλλά γενικά δεν νομίζω ότι όσοι τελικά διάλεξαν σαν 2η ή 3η επιλογή τους ΧημΜηχ, να εστίασαν σε αυτά τα χαρακτηριστικά. Εγώ προσωπικά, μετά τη Φαρμακευτική, δεν ήξερα τι να δηλώσω: Χημικό ή Χημ.Μηχανικό? Και κατέληξα στο Πολυτεχνείο πιο πολύ σκεπτόμενη ότι έτσι θα έχω μεγαλύτερο πεδίο απασχόλησης και αυξημένη κινητικότητα μεταξύ των βιομηχανικών κλάδων. Ξέρεις, σε περίπτωση που μεγαλώνοντας αλλάξουν κάποια ενδιαφέροντα ή θελήσω να επεκταθώ και αλλού, να το κάνω πιο εύκολα. Και ξέρω και άλλα παιδιά που δήλωσαν το τμήμα μας με αυτό το σκεπτικό. Άρα, ήταν πιο πολύ θέμα προτίμησης και ενδιαφέροντος(κ μεταξύ μας, σκασίλα μου για το ΕΜΠ. Αφού πέρασα, συνειδητοποίησα πόση σημασία του δίνουν ακόμα, έστω κι αν κατά τη γνώμη μου δεν την αξίζει. Το αντίστοιχο τμήμα στην Πάτρα, θεωρώ ότι είναι πιο δραστήριο και ουσιαστικό στο αντικείμενό μας).

Άσε που πλέον δεν ισχύει αυτό που λες για τη βαθμολογία. Το 2010 η βάση ήταν περίπου 18.500(κ από το 2008 αυξήθηκε κατά 1000 μόρια). Κι αν σκεφτείς ότι υπάρχουν μόνο 3 τμήματα ΧημΜηχ στην Ελλάδα κ ότι σταδιακά μειώνεται ο αριθμός των εισακτέων, προβλέπω να ανεβαίνει κι άλλο
9 για το carefree και το κοινωνικό μήνυμα