Προσοχή! Ο κάθε χρήστης φέρει όλη την ευθύνη των όσων γράφει. Σε περίπτωση λογομαχίας, οι συντονιστές δεν είναι υποχρεωμένοι να υπερασπιστούν κανέναν. Δεν υπάρχει "επίσημη άποψη του forum" (καθώς σε αυτό γράφει ο οποιοσδήποτε) και δεν θα πρέπει να στοχοποιείται αυτό λόγω μηνυμάτων μεμονωμένων μελών του. Σημειώστε πως, σε περίπτωση που η κατάσταση ξεφύγει εκτός ελέγχου, οι συντονιστές διατηρούν το δικαίωμα του κλειδώματος θεμάτων και επιβολής κυρώσεων. Θα πρέπει αυτό να γίνει σεβαστό ως προσπάθεια διατήρησης της ειρήνης και όχι ως "κόλπο" για να προαχθεί μια συγκεκριμένη άποψη. Παρακαλούμε επίσης να αποφεύγετε τις μακροσκελείς απαντήσεις.

Δημοσίευση αποφάσεων στο internet

1
Με τις ανακοινώσεις που ανεβαίνουν στο internet από τη γραμματεία, δημοσιοποιούνται οι προσκλήσεις και η ημερήσια διάταξη κάθε συνεδρίασης των βασικών διοικητικών οργάνων της σχολής. Μετά τη συνεδρίαση όμως δεν ανακοινώνονται (από όσο ξέρω) κάπου οι αποφάσεις των οργάνων αυτών. Θεωρώ ότι, ειδικά από τη στιγμή που είναι όργανα της σχολής και η σχολή έχει μια στοιχειώδη οργάνωση (υπάρχει πχ γραμματεία), θα ήταν ιδιαίτερα καλό αν υπήρχε μια επίσημη ενημέρωση για τις αποφάσεις που λαμβάνονται. Πολλές από αυτές νομίζω μας αφορούν και δεν είναι ότι το ωραιότερο να εξαρτιόμαστε από τον χρωματισμό που θα δώσει ο καθένας ξεχωριστά στην είδηση που θα μεταδώσει. Επίσης η κάθε ομάδα (βλ. παρατάξεις κτλ) μπορεί να καυχιέται ότι "πέτυχε" κάτι, χωρίς όμως αυτό να έχει επισήμως αποφασιστεί τελικά.

Κάτι αντίστοιχο για τις αποφάσεις της Γενικής Συνέλευσης του Φοιτητικού Συλλόγου. Μπορεί ο καθένας να αναφέρεται σε αποφάσεις του φοιτητικού συλλόγου (βλ. απαγόρευση εισόδου φοιτητών στις πρυτανικές εκλογές) αυθαίρετα, αφού κανείς δεν μπορεί να αποδείξει κάτι. Είναι γνωστό ότι οι συνελεύσεις γίνονται εντελώς στο φλου (δεν υπάρχει προεδρείο, συντονισμός, δεν τηρούνται πρακτικά, δεν εφαρμόζεται σχεδόν τίποτα από το καταστατικό το οποίο υποτίθεται ότι ισχύει και ότι για την αλλαγή του χρειάζεται ένα αστρονομικό πλήθος μελών του ΦΣ) οπότε θα μου πείτε τι λέω. Ας βγαίνει τουλάχιστον μια χειρόγραφη ανακοίνωση στο τέλος και να τοιχοκολλείται σε κάποια χαρακτηριστικά σημεία της σχολής. Αλλά να είναι επίσημο έγγραφο, με τη σφραγίδα του ΦΣ και τις υπογραφές. (το τι συμβαίνει με τη σφραγίδα είναι άλλο θέμα)

Γενικότερα, αν κολλάμε στο κομμάτι "internet", ας τοποθετούνται όλες οι ανακοινώσεις σε κάποιο συγκεκριμένο σημείο (πχ έξω από τη γραμματεία) ώστε να ξέρουμε επισήμως τι γίνεται.

Σύμφωνα με ανακοίνωση της πρυτανείας πάντως, "Σας ενημερώνουμε ότι με απόφαση της Πρυτανείας όλες οι αποφάσεις του Πρυτανικού Συμβουλίου θα αναρτώνται στην Κεντρική Σελίδα του ΕΜΠ, στην κατηγορία Διοίκηση – Πρυτανικό Συμβούλιο."

Θέλω να πιστεύω ότι αυτό που προτείνω είναι και απλό αλλά και λογικό... (αν μπορεί να μιλήσει κάποιος για λογική εδώ μέσα)