Προσοχή! Ο κάθε χρήστης φέρει όλη την ευθύνη των όσων γράφει. Σε περίπτωση λογομαχίας, οι συντονιστές δεν είναι υποχρεωμένοι να υπερασπιστούν κανέναν. Δεν υπάρχει "επίσημη άποψη του forum" (καθώς σε αυτό γράφει ο οποιοσδήποτε) και δεν θα πρέπει να στοχοποιείται αυτό λόγω μηνυμάτων μεμονωμένων μελών του. Σημειώστε πως, σε περίπτωση που η κατάσταση ξεφύγει εκτός ελέγχου, οι συντονιστές διατηρούν το δικαίωμα του κλειδώματος θεμάτων και επιβολής κυρώσεων. Θα πρέπει αυτό να γίνει σεβαστό ως προσπάθεια διατήρησης της ειρήνης και όχι ως "κόλπο" για να προαχθεί μια συγκεκριμένη άποψη. Παρακαλούμε επίσης να αποφεύγετε τις μακροσκελείς απαντήσεις.

Πράσινο στο ΕΜΠ?

1
Βρήκα κάποιες φωτογραφίες του ΕΜΠ πριν 6 χρόνια (2004) και είδα ένα πολύ πιο ωραίο Πολυτεχνείο σε περιβάλλοντα χώρο. Δείτε την παρακάτω φωτογραφία:
Εικόνα
Η φωτογραφία όπως φαίνεται έχει τραβηχτεί μπροστά από το κυλικείο των Μηχανολόγων (δίπλα στο εστιατόριο). Προσέξτε:
  • Τα κηπάκια με τα δεντράκια και το λοιπό πράσινο, τα οποία τώρα έχουν σκεπαστεί με τσιμέντο. Πάντως ομολογώ οτι θα ήταν ωραιότερο με λίγο γρασίδι γύρω από τα δεντράκια...
  • Τις πυραμίδες μπροστά από τους Μηχανολόγους. Μάλιστα υπάρχει σελίδα στο facebook αφιερωμένη σε αυτές τις πυραμίδες.
Δείτε και την παρακάτω φωτογραφία:
Εικόνα
Οι πυραμίδες σήμερα έχουν αντικατασταθεί με ένα άνοιγμα, πιθανότατα για εξαερισμό και φωταγώγηση των δυο κτιρίων που βρίσκονται από κάτω. Ας το δεχτώ αυτό...

Τα παρτέρια γιατί έχουν μπαζωθεί; Τα απέραντα πεζούλια που υπάρχουν αυτή τη στιγμή εκτός από ακαλαίσθητα είναι και άχρηστα (αφού δεν υπάρχει λίγη σκιά για να κάτσει κάποιος τις μέρες με τον πολύ ήλιο). Μπορώ να υποθέσω τεχνικά προβλήματα, όπως διάβρωση της πλάκας από κάτω λόγω υγρασίας κτλ, αλλά δεν μπορώ να δεχτώ οτι αυτή ήταν η μοναδική λύση σε αυτά...

Επίσης παρατηρήστε στη δεύτερη φωτογραφία οτι είναι φοιτητές αυτοί που βάφουν τις πυραμίδες και μάλιστα μέρα-μεσημέρι! Δείτε πόσο αναβαθμίστηκε η αισθητική του χώρου με το που μπήκε λίγο χρώμα... Μήπως σας μπαίνουν ιδέες για τα δικά μας "στήθη" (τα οποία τώρα έχουν ένα ξεπλυμένο άσπρο) αλλά και διάφορους άλλους γκρίζους τοίχους??? :D

(Καλοκαιράκι έρχεται, αραιώνει το πολυτεχνείο, το χρώμα στεγνώνει γρήγορα.... ;) ;) ;) Αφήστε που δεν υπάρχει περίπτωση να χρειάζεται πάνω από μισό κιλό χρώμα... )

Re: Πράσινο στο ΕΜΠ?

3
Πολύ καλή πρόταση!!! Βασικά εμένα το παράπονο μου είναι άλλο και δεν λύνεται με λίγο χρώμα... Αν προσέξατε και στις δύο φωτογραφίες και ειδικότερα στην δεύτερη είναι ελάχιστες έως καθόλου οι αφίσες παρατάξεων!!! Πόσο ομορφαίνει ο χώρος!!! Νιώθεις σαν να πήρες ανάσα...σαν να έφυγε ένα βάρος πάνω απ'το κεφάλι σου... Καλή η αφισοκόλληση αλλά με μέτρο και όχι όπου να'ναι...! Κρίμα γιατί έχουμε το προνόμιο να έχουμε έναν τόσο ωραίο και ήσυχο χώρο μέσα στην πόλη και τον "διακοσμούμε" με τον χειρότερο τρόπο... Επειδή όμως αυτό το θέμα καίει ας αρκεστούμε σε λίγο χρώμα...γιατί όχι???
an idea which can be used once is a trick...if it can be used twice it's a device...if it can be used more than twice it becomes a method

Re: Πράσινο στο ΕΜΠ?

4
Βασικά νομίζω οτι το ίδιο είναι και τώρα με την αφισοκόλληση σε εκείνο το σημείο, αμφιβάλλω αν έχει αλλάξει κάτι...

Εμένα αυτό που θα μου άρεσε πολύ θα ήταν να έβλεπα μερικά ωραία γκράφιτι. Αλλά ωραία, όχι μουτζούρες... Δυστυχώς δεν έχω καμία απολύτως σχέση με το άθλημα...

Ποπο, φαντάζεστε να είχαμε κανένα βασιλικό (το φυτό εννοώ) δίπλα σε κάποια είσοδο και να το μύριζε το πρωί όποιος έμπαινε; Ειδικά μετά από βροχή θα μύριζε απίστευτα... Σου φτιάχνει τη διάθεση ρε παιδί μου!

(η εξεταστική χτυπάει άσχημα στο κεφάλι...)

Re: Πράσινο στο ΕΜΠ?

5
Απο όλα τα φυτά που θα μπορούσαμε να βάλουμε ο βασιλικός εσένα σου έκανε κλικ? :P Πλάκα στην πλάκα η ιδέα είναι πολύ καλή και με λίγη οργάνωση (ίσως και χρηματοδότηση απο τη σχολή, λέω με το φτωχό μου το μυαλό :roll: ) θα μπορούσαμε να βάφαμε και να βάζαμε και κανα λουλούδι να πάρει λίγο χρώμα ο χώρος ρε παιδί μου. Γεράνια ίσως στα παρτέρια που κρατάνε και όλο το χρόνο :D Πάντως αν μαζευτουμε πολλοί δεν θα υπάρξει πρόβλημα κόστους.
"I went numb when I learned to see..."