Προσοχή! Ο κάθε χρήστης φέρει όλη την ευθύνη των όσων γράφει. Σε περίπτωση λογομαχίας, οι συντονιστές δεν είναι υποχρεωμένοι να υπερασπιστούν κανέναν. Δεν υπάρχει "επίσημη άποψη του forum" (καθώς σε αυτό γράφει ο οποιοσδήποτε) και δεν θα πρέπει να στοχοποιείται αυτό λόγω μηνυμάτων μεμονωμένων μελών του. Σημειώστε πως, σε περίπτωση που η κατάσταση ξεφύγει εκτός ελέγχου, οι συντονιστές διατηρούν το δικαίωμα του κλειδώματος θεμάτων και επιβολής κυρώσεων. Θα πρέπει αυτό να γίνει σεβαστό ως προσπάθεια διατήρησης της ειρήνης και όχι ως "κόλπο" για να προαχθεί μια συγκεκριμένη άποψη. Παρακαλούμε επίσης να αποφεύγετε τις μακροσκελείς απαντήσεις.

Εξω τα κομματα απο το πανεπιστημιο...?

ναι
Σύνολο ψήφων: 49 (84%)
οχι
Σύνολο ψήφων: 8 (14%)
δεν ξερω
Σύνολο ψήφων: 1 (2%)
Σύνολο ψήφων: 58

Re: Εξω τα κομματα απο το πανεπιστημιο...?

21
@alex: Για την εκδρομή, πράγματι κυρίως παιδιά (παιδί) από παρατάξεις ήταν αυτοί που τρέξανε. Αρκετά πριν προσπαθούσαμε να μαζέψουμε κόσμο για να οργανωθούμε αλλά δεν φάνηκε να υπάρχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον πέρα από το "θα δούμε". Τελικά αυτό που χρειαζόταν ήταν να βγάλει κάποιος μια ανακοίνωση για να θεωρηθεί αποφασισμένο ότι θα γίνει η συνέλευση έτους. Στο χέρι μας είναι να οργανώσουμε πιο συμμετοχικά την όποια επόμενη εκδρομή ίσως πάμε! (προσωπικά δεν είμαι καθόλου κατάλληλος για την οργάνωση εκδρομών/ταξιδιών κτλ πάντως, γι' αυτό δεν είχα προσφερθεί πέρσι. Και θα πρέπει να χαίρεστε για αυτό, ξέρω τι λέω.. :P )

Στα περί συσπείρωσης και χούντας σε παραπέμπω εδώ (από το link που έβαλε ο jordanEMP παραπάνω). Προσωπικά βλέπω πολλούς συμφοιτητές μου χωρισμένους σε "στρατόπεδα" και ενίοτε το ένα στρατόπεδο να πλακώνει στο ξύλο το άλλο. Είναι πολύ λυπηρός ο φανατισμός που υπάρχει. Μπορεί να μην φαίνεται κάθε μέρα και μπορεί στη σχολή μας να είναι πολύ καλά τα πράγματα (το πιστεύω ότι είναι πολύ καλά σε σχέση με άλλες σχολές), αλλά όταν εκδηλώνεται ο φανατισμός και αρχίζουν οι μάζες τα συνθήματα, τις φωνές, το ξύλο κτλ με πιάνει ένα σφίξιμο...

Για τα θέματα-σημειώσεις κτλ θα συμφωνήσω με αυτά που γράφει η Σοφία και θα προσθέσω ότι δεν είναι έχει σχέση με πολιτική αυτό το πράγμα. Για τα περί προτάσεων κτλ, πράγματι, έχουν γίνει κάποια πράγματα. Θα γίνονταν όμως πολύ περισσότερα (και ουσιαστικότερα) αν οι φοιτητές ήμασταν πιο "δεμένοι" μεταξύ μας και συμμετείχαμε πιο άμεσα στις αποφάσεις. Και καλό θα ήταν εδώ να τονίσουμε ότι οι ψηφισμένοι στο ΔΣ ΦΣ είναι εκπρόσωποί μας και όχι αντιπρόσωποί μας. Ποτέ δεν θυμάμαι να μπήκε κάποιος στην αίθουσα να μας ρωτήσει για την άποψη που θα μεταφέρει στα όργανα της σχολής. Ακόμα και στις ΓΣ ΦΣ ελάχιστα από τα θέματα που πάνε στα όργανα της σχολής συζητιούνται.

Τέλος, προφανώς και οι παρατάξεις δεν είναι ένας μεγάλος αόριστος "κακός". Από συμφοιτητές μας αποτελούνται και γι' αυτό πιστεύω ότι πρέπει να σκεφτόμαστε κυρίως γιατί αυτοί οι άνθρωποι διάλεξαν αυτό το δρόμο, ποιος τους τράβηξε, γιατί συντηρείται η κατάσταση και πώς επηρεάζει εμάς. Φταίω εγώ που συντηρείται, φταις εσύ, φταίει η Σοφία, φταίμε όλοι μας!

Re: Εξω τα κομματα απο το πανεπιστημιο...?

22
Στο εξωτερικο (πχ Αμερικη ΜΙΤ) πως γινεται κ δουλευουν μια χαρα οι φοιτητες με την μη κομματικη φοιτιτηκη παραταξη που έχουν(κ οπως γινεται στο 95% τω σοβαρων πανεπιστημιων)?
Επιμενω...πρεπει να κατεβουν ΟΛΕΣ οι αφισες κ να μεινει μονο μια για καθε κομμα...για ποσο ακομα θα φενονται μπουρδελα τα ελληνικα πανεπιστήμια?

Re: Εξω τα κομματα απο το πανεπιστημιο...?

23
@MakisH: Σε γενικές γραμμές συμφωνώ μαζί σου. Απλώς για να κλείσουμε το θέμα των σημειώσεων (που νομίζω πως δεν είναι και το μείζον πρόβλημα) και της βοήθειας γενικότερα να σου αναφέρω περιστατικό που έχω πετύχει όπου πρωτοετής (τονίζω το πρωτοετής) απαιτούσε βοήθεια αν θα ήθελε το άτομο με το οποίο μίλαγε να δει ψήφο στις εκλογές. Τα σχόλια δικά σας...

@sotycarol: Όπως βλέπεις από αυτά που γράφω δυο γραμμές πιο πάνω το "μπουρδέλο" όσο θα έχει πελατεία δεν θα κλείνει...

Re: Εξω τα κομματα απο το πανεπιστημιο...?

24
Παιδιά όντως αυτά τα πράγματα κι εμένα μου φέρνουν απογοήτευση,αλλά το θέμα είναι ότι εμείς τους δίνουμε δύναμη με τον ένα ή τον άλλο τρόπο όπως γίνεται και με τα επίσημα κόμματα.Είναι κρίμα όταν βλέπεις τους νέους φοιτητές,το νέο αίμα να κάνει τα ίδια λάθη που κάναν οι μεγαλύτεροι και να μιμούνται και τους πολιτικούς που όλοι έχουμε σιχαθεί τα ψέματα τους και την παραπλάνηση που ασκούν στον κοσμάκη. :| Γενικά πρέπει να φύγουν όλες οι κομματοπαραταξιακοπολιτικές οργανώσεις απο τα πανεπιστήμια και ο καθένας να φτιάχνει την άποψη του απο μόνος του και όχι με τον καταναγκασμό των άλλων .Οι οποίοι σε βάζουν αναγκαστικά στο τρυπάκι μιας και αυτοί παίρνουν τις αποφάσεις για την σχολή,πράγματα ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ,καθώς αποφάσεις για την σχολή θα έπρεπε να παίρνουν όλοι οι φοιτητές χωρίς την αναγκαστική υποστήριξη μιας ομάδας με πολύ συγκεκριμένη ιδεολογία και πολιτική. Δηλαδή οι γονείς στέλνουν τα παιδιά τους να σπουδάσουν και βγαίνουν πολιτικοί αντί για επαγγελματίες στο αντικείμενο που σπούδασαν,και αυτό γιατί??Γιατί πολύ απλά μερικά απο αυτα τα παιδιά είχαν ικανότητες και αντί να τις ασκήσουν σε κάτι που πραγματικά θα τα οφελήσει στην ζωή του και την σταδιοδρομία τους επέλεξαν να γίνουν πιόνι των μεγάλων...κρίμα.. :weep:
δεν ελπίζω τίποτα, δεν φοβάμαι τίποτα, είμαι πίθηκος

Re: Εξω τα κομματα απο το πανεπιστημιο...?

25
Αν αυτά τα κόμματα δεν ήταν στο πανεπιστήμιο πραγματικά πιστεύω θα υπήρχε πολύ καλύτερη συνεργασία των φοιτητών και θα προχώραγε πραγματικά το πανεπιστήμιο καθώς θα πετυχέναμε πιο πολλά.
δεν ελπίζω τίποτα, δεν φοβάμαι τίποτα, είμαι πίθηκος

Re: Εξω τα κομματα απο το πανεπιστημιο...?

26
Προσωπικά, θεωρώ απαραίτητη την εκπροσώπηση των φοιτητών μέσα στη σχολή, καθώς απο άλλη οπτική πλευρά βλέπουμε εμείς κάποια πράγματα, άλλη οι καθηγητές, άλλη η πρυτανεία κοκ, χωρίς να απορρίπτω βέβαια σε ορισμένες περιπτώσεις (θέλω να πιστεύω πολλές) την σύγκλιση των οπτικών αυτών.

Δεν μπορώ να καταλάβω όμως γιατί η εκπροσώπηση των φοιτητών πρέπει να γίνεται μέσα απο κάποια "κομματική ομάδα" ή "ομάδα ιδεολογίας" ή "φοιτητική παράταξη". Πείτε το όπως θέλετε.

Στην ουτοπία στην οποία πιθανότατα ζω θα ήθελα να υπήρχε σαφώς φοιτητική εκπροσώπηση, αλλά χωρίς το μαξιλαράκι ασφαλείας κάποιου κόμματος απο πίσω, ή κάποιας "ιδεολογίας".

Θα μου άρεσε πάρα πολύ να μπορούσαμε να μαζευτούμε όλοι οι φοιτητές της σχολής, ή τέσπα αυτοί που ενδιαφέρονται για αυτήν και αποσκοπούν τρόπους βελτίωσής της, και να συζητάγαμε ανοικτά τα προβλήματά της, αλλά και τρόπους αντιμετώπισής τους. Χωρίς επιθέσεις, χωρίς τυχόν τραμπουκισμούς, χωρίς βρισίματα, εκτοξεύσεις καφέδων, ντομάτες, μαρούλια κλπ κλπ. Χωρίς επίσης, κομματική στήριξη ή "κατεύθυνση", χωρίς ξύλινη γλώσσα, χωρίς συνηθισμένες τοποθετήσεις που το μόνο που καταφέρνουν είναι ο ένας να κατηγορεί τον άλλον και οι ευθύνες να αλλάζουν κατοχή ανα το δευτερόλεπτο. Sound familiar???
Spoiler: show
Κάτι αντίστοιχο με αυτό που βλέπουμε συχνά, υπερβολικά συχνά, και στην ελληνική γ@μημένη βουλή, βάλτε μπιπ στο βουλή!
Πιστεύετε οτι στη θέση της καθιερωμένης συνέλευσης ή και σε συνέχεια αυτής μπορεί να μπει μία τέτοια ανοικτή συνέλευση-συγκεντρωση???
"I went numb when I learned to see..."

Re: Εξω τα κομματα απο το πανεπιστημιο...?

27
Θα συμφωνήσω κι εγώ με την επικρατούσα άποψη στο τοπικ.Οχι λοιπόν στα καθοδηγούμενα κόμματα που παράγουν "επαγγελματίες" πολιτικούς στα Πανεπιστήμια(το "επαγγελματίες" θα μπορούσε να μην έχει εισαγωγικά καθώς πολλοί από τους σημερινούς βουλευτές πρωτοστατούσαν στις φοιτητικές παρατάξεις στην εποχή τους),που πλάθουν φοιτητές φερέφωνα(που μάλιστα ακολουθούν και τη λογική της διάσημης τελευταία, "κομματικής πειθαρχίας")που προάγουν τις ιδιοτελείς και "πελατιακές" σχέσεις καθώς και τη λογική του βραχυπρόθεσμου βολέματος,πείτε το κοινωνική ένταξη(κυρίως για τα παιδιά που προέρχονται από την επαρχία),πείτε το σημειωσούλες,πείτε το(σε ακραίες περιπτώσεις)προσβάσιμο βαθμό σε ένα μάθημα,πείτε το όπως θέλετε.
Ομως,ευθύνες για την υπάρχουσα κατάσταση πρέπει να καταλογίσουμε και στους εαυτούς μας(διότι,μερικές φορές είναι χειρότερο να βλέπεις το ,κατά τη γνώμη σου,λάθος και να αδιαφορείς μένωντας άπρακτος,από το να κάνεις το λάθος).
Για να χρησιμοποιήσω και τον τίτλο της κατηγορίας του topic,θα πρότεινα να περάσουμε από το στάδιο της συνειδητοποίησης του λάθους και του προβληματισμού σε αυτό των προτάσεων και των ιδεών για το πως μπορούμε να βελτιώσουμε την κατάσταση.
Spoiler: show
Βεβαίως,θα μου πείτε ότι κι εγώ απλώς αναλώθηκα στην κριτική και θα έχετε δίκιο :razz:
Μια πρώτη πρόταση λοιπόν θα ήταν να συζητήσουμε αυτά τα θέματα που μας απασχολούν από κοντά...
Αυτά...
"People don’t listen, they just wait for their turn to talk."
— Chuck Palahniuk

Re: Εξω τα κομματα απο το πανεπιστημιο...?

28
keiner έγραψε: Βεβαίως,θα μου πείτε ότι κι εγώ απλώς αναλώθηκα στην κριτική και θα έχετε δίκιο :razz:
Μια πρώτη πρόταση λοιπόν θα ήταν να συζητήσουμε αυτά τα θέματα που μας απασχολούν από κοντά...
Αυτά...
Εκτός απο κοντά (το οποίο ψήνομαι να το οργανώσουμε) μπορούμε να εμπλουτίσουμε και να ξαναζωντανέψουμε το κομμάτι του φόρουμ "Προβληματισμοί - Προτάσεις - Ιδέες" για να μην αναλωνόμαστε όπως λέει και ο keiner μονάχα στην κριτική :)
"I went numb when I learned to see..."

Re: Εξω τα κομματα απο το πανεπιστημιο...?

30
οριστε τεσσερις λογοι για να φυγουν οι κομματικες παραταξεις μαζι με τις αφισες τους...

1) καταχραση δημοσιου χρηματος για αφισοκολληση...!

Σχετικά πρόσφατο μάλιστα είναι το σκάνδαλο της κατάχρησης κρατικών κονδυλίων από την ΔΑΠ ΝΔΦΚ Ιωαννίνων. Ενώ τα χρήματα στέλνονταν για προμήθεια γραφιστικού υλικού από όλες τις φοιτητικές παρατάξεις, η ΔΑΠ πλαστογραφώντας τις υπογραφές των υπόλοιπων καταχράζονταν τα χρήματα αυτά. Για την ληστεία αυτή δεν υπήρξε καμία τιμωρία, καμία απόδοση ποινικής ευθύνης.

πηγη
http://eagainst.com/articles/a%CF%83%CF ... %B5%CE%BD/

2)ο πολιτικος διαλογος του τραμπουκισμου των κομματικων παραταξεων...

https://www.youtube.com/watch?v=L_ttRBXiaEQ

https://www.youtube.com/watch?v=wixqScy ... re=related


3)και μια αποψη ενος αλλου φοιτητη στην ερωτηση πως λειτουργουν οι κομματικοι μηχανισμοι μσα στο πανεπιστημιο....

alex-p εγραψε

4.τι απτα παραδειγματα φιλε μου....σε γυαλα ζεις τοσο καιρο?
εχεις καμια ιδεα τι γινεται στα πανεπιστημια εκτος μαθηματικου?....ξερεις οτι μια πληθωρα "ιδρυματων" υπαρχει κοσμος που περναει μαθηματα επειδη ειναι μελος της πασπ η της νδφκ....εχεις παρει γραμμη οτι βγαζανε μαυρες σακουλες κ πληρωνανε κοσμο για να ρθει να ψηφισει?/??...εχει παρει γραμμη οτι προσλαμβανανε μπραβους για να βαρανε τα μελη αντιπαλων παραταξεων???εχεις παρει γραμμη τα μπλοκς που κανανε διαφοροι καθηγητες με παραταξεις για να ψηφιστουν ως πρυτανεις η αντιπρυτανεις κλπ???εχεις καμια ιδεα ποσες ωρες διδασκαλιας εχουνε χαθει απο καταληψεις????εχεις καμια ιδεα ποση κρατικη περιουσια εχει καταστραφει απο αυτες τις παραταξεις????
ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΝΟΝΑΣ...οχι η εξαιρεση.....προκαλουνε πολωση σε μια μεριδα νεων που ουσιαστικα πηγαν στο πανεπιστημιο για να μορφωθουν αλλα πανω απο ολα να αποκτησουν παιδεια...βεβαια αυτα χαθηκαν στον δρομο...κ κατεληξαν να ειναι κομματοσκυλα....πηραν πτυχια μεσω βυσματος....ενω απο παιδεια....αστα επιπεδου γηπεδου με συνθηματα κ ντου
ΩΡΑΙΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΓΙΑ ΜΑΘΗΣΗ χαχαχαχα


πηγη
http://forum.math.uoa.gr/viewtopic.php? ... 9&start=30

4)
σεμιναρια προσηλυτισμου πρωτοετων....
http://gmargari.wordpress.com/2007/01/15/dap-seminaria/
http://www.ekaphmmy.blogspot.gr/