Προσοχή! Ο κάθε χρήστης φέρει όλη την ευθύνη των όσων γράφει. Σε περίπτωση λογομαχίας, οι συντονιστές δεν είναι υποχρεωμένοι να υπερασπιστούν κανέναν. Δεν υπάρχει "επίσημη άποψη του forum" (καθώς σε αυτό γράφει ο οποιοσδήποτε) και δεν θα πρέπει να στοχοποιείται αυτό λόγω μηνυμάτων μεμονωμένων μελών του. Σημειώστε πως, σε περίπτωση που η κατάσταση ξεφύγει εκτός ελέγχου, οι συντονιστές διατηρούν το δικαίωμα του κλειδώματος θεμάτων και επιβολής κυρώσεων. Θα πρέπει αυτό να γίνει σεβαστό ως προσπάθεια διατήρησης της ειρήνης και όχι ως "κόλπο" για να προαχθεί μια συγκεκριμένη άποψη. Παρακαλούμε επίσης να αποφεύγετε τις μακροσκελείς απαντήσεις.

Re: Ανεξάρτητα και "ανεξάρτητα" πλαίσια στις συνελεύσεις

21
alex έγραψε:Έχεις κάποιο Link από τον Εύδοξο που το έλεγε ξεκάθαρα αυτό που λες; Γιατί θα με ενδίεφερε.
Δεν έχω λινκ και δεν ξέρω αν μπορώ να βρω αλλά όσοι ήταν σε προηγούμενες ΓΣ το έχουν ακούσει πολλάκις!
alex έγραψε:Πίστεψε με καμία παράταξη δεν αποτρέπει άτομο από το να κατέβει! 100%! Και πάλι όμως θεωρώ πως είναι ευθύνη του κάθε φοιτητή ατομικά. Πρέπει να σου πει μια παράταξη ότι είναι σημαντικό να συμμετέχεις στα κοινά;
Διαφωνώ γιατί έχω βρεθεί σε παρέες άλλων παρατάξεων πέραν αυτής που στηρίζω (ήμουν 1ο έτος) και μου το χουν πει προσωπικα ότι οι ΓΣ δεν λένε τίποτα κοκ.Συμφωνώ όμως ότι δεν χρειάζεται να σου πει μια παράταξη να συμμετέχεις στα κοινά. Οχι σίγουρα δεν χρει'αζεται, δεν είμασετ δα ηλίθιοι...
alex έγραψε:4 χρόνια σε αυτή τη σχολή, ακόμη να καταλάβω γιατί θεωρούνται τόσο εύπιστοι και εύκολα κατευθυνόμενοι οι ανένταχτοι φοιτητές!
Αυτό ούτε εγώ το καταλαβαίνω αλλά γενικά τελευταία η μη αντίδραση των ανθρώπων με στεναχωρεί και με απογοητεύει. Δεν θεωρώ κανέναν εύπιστο though (προσωπικά)
この危うげな世界さえ
越えてゆけると 信じるだけ
あなたと

Re: Ανεξάρτητα και "ανεξάρτητα" πλαίσια στις συνελεύσεις

22
MaHaHoU έγραψε:Δεν έχω λινκ και δεν ξέρω αν μπορώ να βρω αλλά όσοι ήταν σε προηγούμενες ΓΣ το έχουν ακούσει πολλάκις!
Θεωρώ πως στις προηγούμενες συνελεύσεις ο καθένας έλεγε την δικιά του άποψη για το τι θεωρείται σύγγραμμα (ή τέλως πάντων τι θεωρείτω με βάση τα όσα βλέπαμε τόσα χρόνια). Οπότε προσωπικά δυσκολεύομαι να δώσω σε κάποιον "τα συγχαρητήρια" που βρήκε το τι τελικά έγινε.
MaHaHoU έγραψε:Διαφωνώ γιατί έχω βρεθεί σε παρέες άλλων παρατάξεων πέραν αυτής που στηρίζω (ήμουν 1ο έτος) και μου το χουν πει προσωπικα ότι οι ΓΣ δεν λένε τίποτα κοκ.
Τότε χαίρομαι που δεν ισχύει αυτό το πράγμα ακόμη! Ή αν ισχύει είναι από θλιβερές (ατομικά μεμονωμένες) μειοψηφίες...
MaHaHoU έγραψε:τελευταία η μη αντίδραση των ανθρώπων με στεναχωρεί και με απογοητεύει.
Σε αυτό θα συμφωνήσω απόλυτα! Τόσα χρόνια γινόντουσαν στην κονωνία διαμαρτηρίες οι οποίες συχνά είχαν ως στόχο την προάσπιση μικροσυντεχνειακών συμφερόντων και τώρα που μας πηδ@%^ ανάποδα δεν υπάρχει (κατ' εμέ) συντονισμένη μαζική αντίδραση (ή όταν υπάρχει είναι έντονα τα απεχθή προαναφερθέντα στοιχεία).

Re: Ανεξάρτητα και "ανεξάρτητα" πλαίσια στις συνελεύσεις

23
Alex οι συζητήσεις για το σύστημα του Εύδοξου είχαν ξεκινήσει από το 2006-2007 και θυμάμαι χαρακτηριστικά η ΔΑΠ τότε κυρίως προσπαθούσε να πλασάρει αυτό το μοντέλο παραλλαβής βιβλίων ως ιδανικό απαντώντας σε ΓΣ στην ερώτηση περί αριθμού βιβλίων συγγραμμάτων ξεκαθαρα: "Τα βιβλία που θα παραλαμβάνετε θα καλύπτουν την ύλη σας"...Δεν θυμάμαι τι στάση κράτησε η ΠΑΣΠ, μπορώ να ρωτήσω όμως. ΕΑΑΚ (ΧΑΜΑΣ και ΑΑΧΜ τότε), ΟΞΥ (ΑΡΕΝ τώρα) και ΠΚΣ όλες είχαν προσπαθήσει να εξηγήσουν την κατάσταση περί συγγραμμάτων, αλλά πάλι όλα αυτά σε μια περίοδο 2-3 γύρων καταλήψεων. Αν θυμάμαι καλά η ΠΚΣ τότε είχε κάνει κάποιες παραστάσεις διαμαρτυρίας στην πρυτανεία.Το ζήτημα χάθηκε στους ανώφελους αγώνες και τις ατέλειωτες καταλήψεις ενάντια του αρθρου 14 για την παιδεία....
Όπως προείπα...το ζητημα είναι ποιος σου λέει την αλήθεια??
この危うげな世界さえ
越えてゆけると 信じるだけ
あなたと

Re: Ανεξάρτητα και "ανεξάρτητα" πλαίσια στις συνελεύσεις

24
Κοίτα θεωρώ πως το να κρίνει κανείς τι έλεγαν οι παρατάξεις για ένα συγκεκριμένο θέμα 4-5 χρόνια πριν, που τα πράγματα στη χώρα σε πολλά επίπεδα ήταν διαφορετικά, είναι ελαφρώς άτοπο.

Προσωπικά θεωρώ τον Εύδοξο, στη θεωρία του, ένα πολύ σωστό σύστημα. Δηλαδή το να υπάρχει ένα σύστημα μέσω του οποίου θα μειώνεται η ανούσια σπατάλη κρατικών πόρων για βιβλία τα οποία παράγγελναν καθηγητές και ξεπερνούσαν τον αριθμό των δικαιούχων, προκειμένου να τα τσεπώνουν δεν το θεωρώ παράλογο. Όπως δεν θεωρώ παράλογο το να υπάρχει το δικαίωμα επιλογής του συγγράμματος της αρεσκείας σου. Δηλαδή στα 2 πρώτα έτη που ήμουν εγώ και δεν εφαρμοζόταν η λίστα συγγραμμάτων, (ας μην αναλύσουμε τώρα ποιοι το εμπόδισαν) έχω πάρει κάτι βιβλία που είναι επιεικώς απαράδεκτα.

Ωστόσο αυτά τα απαράδεκτα που συμβαίνουν τώρα (1 σύγγραμμα = 1 βιβλίο, Εύδοξος+ κτλ) σαφώς και είναι καταδικαστέα και θα πρέπει όλοι συνασπισμένα να αντιδράσουμε! Στο φινάλε φινάλε η δωρεάν παιδεία κατοχυρώνεται συνταγματικά!