Re: Διοίκηση έργων και υποστήριξη αποφάσεων (2012-13)

11
Ρε παιδιά πείτε μου κάτι γιατί δεν θυμάμαι...
Μπορείς να ορίσεις κάπως αποδεχόμενο ποσοστό υπερωριακής απασχόλησης στο MS Project;
Ναι μεν μπορείς να το δεις με το μάτι, αλλά αν το είχες ορίσει, θα μπορούσε να κάνει διαφορετική εξομάλυνση, σταθμίζοντας τα κόστη, και το έργο να τελειώσει νωρίτερα. Νομίζω στο εργαστήριο απλώς το βλέπαμε...

Re: Διοίκηση έργων και υποστήριξη αποφάσεων (2012-13)

12
Όχι, δεν είναι τόσο απλό. Ίσως, επειδή το συζήτησα με την Διακουλάκη, αν υπολογίσεις σε αυτά που έχεις 150% απασχόληση τις μισές από τις υπερωριακές ώρες στο κόστος (ώστε να σου περισσεύει επιπλέον 25%) και μετά να το εξομαλύνεις, αλλά δεν έκατσα να το κάνω, δεν ξέρω και αν γίνεται.
Αλλιώς πάντως το leveling διώχνει όλες τις υπερωρίες, είτε είναι 150% allocation είτε 125% allocation
Don't worry λεω εγώ, καν' το έτσι, διώξ' τα όλα και μην προσπαθείς να το κάνεις το 150% (λ.χ.) σε 125%

Re: Διοίκηση έργων και υποστήριξη αποφάσεων (2012-13)

13
Ναι κι εμάς έτσι έγινε... Δεν έχουμε πουθενά overtime και έχουμε απόκλιση μόλις 7 ημέρες (352-->359), το οποίο θα έλεγα ότι είναι πολύ πολύ μικρό. Ειδικά από τη στιγμή που δεν έχουμε συγκεκριμένη προθεσμία, ακούγεται πολύ καλό. Πολύ καλό για να είναι αληθινό; :P

Re: Διοίκηση έργων και υποστήριξη αποφάσεων (2012-13)

17
Ορίστε :)
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fotinit17 την Τετ 20 Φεβ 2013, 12:31 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Αλλαγή απο greeklish

Re: Διοίκηση έργων και υποστήριξη αποφάσεων (2012-13)

19
Διοίκηση Έργων και Υποστήριξη Αποφάσεων έγραψε:Τα θέματα εργασιών στο MS Project μπορούν να παραδοθούν μέχρι την Πέμπτη 21/2/2013 στις 12μμ.
Ίσως ηλίθια ερώτηση, αλλά να μην πάθουμε καμιά στραβή

Όταν λέει 12 μμ, τι εννοεί? 12 το πρωί της Πέμπτης, 12 τη νύχτα της Πέμπτης, 12 τη νύχτα της Τετάρτης προς Πέμπτη? :razz:
9 για το carefree και το κοινωνικό μήνυμα

Re: Διοίκηση έργων και υποστήριξη αποφάσεων (2012-13)

20
juliette22 έγραψε:
Διοίκηση Έργων και Υποστήριξη Αποφάσεων έγραψε:Τα θέματα εργασιών στο MS Project μπορούν να παραδοθούν μέχρι την Πέμπτη 21/2/2013 στις 12μμ.
Ίσως ηλίθια ερώτηση, αλλά να μην πάθουμε καμιά στραβή

Όταν λέει 12 μμ, τι εννοεί? 12 το πρωί της Πέμπτης, 12 τη νύχτα της Πέμπτης, 12 τη νύχτα της Τετάρτης προς Πέμπτη? :razz:
χεχε, είχα την ίδια απορία. Λογικά εννοεί τα μεσάνυχτα της Πέμπτης ;)
"I went numb when I learned to see..."