Re: Μηχανική και Ανάπτυξη Διεργασιών (2011-12)

21
Μου το είχε κάνει και εμένα κάποια στιγμή αυτό γμτ, αλλά δεν θυμάμαι καθόλου πώς το είχα λύσει... Παίξε λίγο με διάφορα, θα το βρεις. :-) Αν ζοριστείς πολύ στείλε μου το αρχείο του hysys να προσπαθήσω να βρω τι λάθος κάνεις.

Ερώτηση προς όλους: Οι συστάσεις σας βγαίνουν σχετικές με αυτές του πειράματος; Εμάς μας βγαίνει περίπου η ίδια παροχή εκχυλίσματος, μπόλικα διαφορετική παροχή υπολείμματος (λογικό....) αλλά συστάσεις αρκετά διαφορετικές και δεν υπάρχει κάποιος ιδιαίτερα εμφανής λόγος νομίζω...

Re: Μηχανική και Ανάπτυξη Διεργασιών (2011-12)

24
Βγαίνουν πολύ διαφορετικές οι συστάσεις για τους εξής λόγους:
1)οι βαθμίδες που βάλαμε είναι αυτές που υπολογίσαμε από το mccabe-thiele ή αναλυτική εξίσωση, βαθμίδες που δεν είναι σωστές γιατί οι παραδοχές των μεθόδων δεν ισχύουν
2)οι μετρήσεις των συστάσεων που έγιναν με ογκομέτρηση έχουν τρελό σφάλμα
3)οι παροχές που είχαμε θεωρητικά από τη βαθμονομημένη καμπύλη και πάλι δεν πρέπει να είναι σωστές.
People wishing to analyze nature without using mathematics just settle for a reduced understanding.

Re: Μηχανική και Ανάπτυξη Διεργασιών (2011-12)

26
Συγγνώμη Primo, είχε πάει στα spam και το είδα τώρα...

Λοιπόν, τολμώ να πω ότι ώρες ώρες μπορεί να σου σπάσει τα νεύρα το Hysys... Συμπέρασμα:
1. πάντα δοκίμαζε, αφού τρέξεις, να ξανατρέξεις. Μπορεί την πρώτη φορά να μη στο λύσει, αλλά τη δεύτερη να στο λύσει (κρατάει ως αρχικές τιμές τις προηγούμενες και μπορεί να φύγει από το loop)
2. Δοκιμάζοντας διάφορα στην αρχή, το κατάφερα κάποια στιγμή. Πήγα να το ξανακάνω στο αρχικό αρχείο και δεν μπορούσα να το αναπαράγω! Τελικά τα κατάφερα. Οι αλλαγές που έκανα ήταν οι εξής (υποθέτω τη δουλειά την έκανε η πρώτη):
α) όρισα πίεση σε ένα ρεύμα εξόδου (στο εκχύλισμα). Δεν ξέρω κατά πόσο είναι δόκιμο, αλλά αφού έλεγε ότι του λείπει μια πίεση, δοκίμασα αυτό...
β) μετά από αυτό έλεγε ότι ότι δεν υπάρχει λύση για αυτές τις συνθήκες. Στα ρεύματα εισόδου έσβησα την ποιότητα ατμού (δεν χρειάζεται εξ' άλλου) και άλλαξα τη θερμοκρασία σε 20°C. Ίσως να μην έχει καμία σημασία αυτό.

3. Δοκίμασε αρχικά για μια βαθμίδα. Αν το λύσει, πήγαινε στην επόμενη. Αν δεν το λύσει με την πρώτη, προσπάθησε άλλη μια φορά.

Κατά τα άλλα, πιστεύω ότι έχεις κάνει λάθος στη σύσταση της τροφοδοσίας (το 90-10 είναι w/w, ενώ θες μοριακή σύσταση) και ότι έχεις βάλει σε λάθος πεδίο τις παροχές. Αυτό που ξέρεις είναι το "Std Ideal Liq Vol Flow" και όχι το "Liq Vol Flow @Std Cond" (στις πρότυπες συνθήκες εννοεί υποθέτω).

Προσπάθησέ το, αλλάζοντας όλα αυτά θα σου βγει! :)

Re: Μηχανική και Ανάπτυξη Διεργασιών (2011-12)

28
Επίσης για τα αποτελέσματα, οι μολαρικές ροές στο Aspen βγαίνουν τρομακτικά ίδιες με αυτές της εργασίας,σε βαθμό που ανησυχώ..
Life’s a game. You have two options. Either you play along or you sit in the bench, watching other play it.