Re: Συνέλευση Φ. Σ. 26/11/2019

11
siozero έγραψε:Προβοκατόρικη απάντηση: βγαίνουν παραπάνω από τις ώρες σου στη σχολή ΧΑΧΑΧΑΧΑ. Άκουσες τίποτα για απώλεια εξαμήνου ή πάλι τρομοκρατεις τον κόσμο άδικα;
Το αστείο το αντιπαρέρχομαι γιατί δεν έπιασα το χιουμορ -αν κάπου υπήρχε...

Δεν τρομοκρατώ κανέναν. (άλλοι τρομοκρατούν τον τελευταίο καιρό σε διάφορα επίπεδα). Προβοκατορικη ερώτηση έκανα, "food for thought" που λέμε και στο χωριό μου. Δεν είπα ότι άκουσα φήμες ή κάτι τέτοιο για απώλεια εξαμήνου. Άλλωστε δεν πιστεύω ότι είναι εφικτό η τωρινή (δια)κοσμητεία (πρόσεξε πάλι τι λέω. η (δια)κοσμητεία - όχι η πρυτανεία -) που έχουμε να το θέσει -ακόμα- ως ζήτημα (μπορεί και να εκπλαγώ βεβαια αλλά δεν ξέρω) . Απλα στον ελεύθερο χρόνο που έχω αποκτήσει τελευταία τα ΠεμπτοΠΣΚ μου (να τα λέμε τα θετικά, καταφέρνω και κοιμάμαι και λίγο με την όλη κατάσταση - θετική σκέψη πάνω από όλα) κάθομαι και μετράω κουκιά....

Disclaimer: Το ακόμα (με την εννοια του yet για τους αγγλομαθείς, ya για τους ισπανομαθείς και encore για τους γαλλομαθείς -γιατί με τα ελληνικά πάσχει τελευταία η κοινωνία μας) σημαίνει μεχρι και τώρα που μιλάμε. Από την παράλλη Δευτέρα που θα έχουμε κι άλλα δεν ξέρω.

Υ.Γ. 1. Όταν ακούγεται κάτι και το γράφω εδώ λέω "πήρε το αυτί μου ότι", "ακούσα ότι", "έφτασε στα υπόγεια της σχολής η πληροφορία ότι" κλπ. Νόμιζα ότι είχες αποκρυπτογραφήσει καλύτερα τα ποστ μου μετά από τοσα χρόνια. Με απογοητεύεις λίγο....

Υ.Γ. 2 Στενοχωρήθηκα λίγο στη συνέλευση την τελευταία γιατί είδα παλία μου γνωστή που έχει αποφοιτήσει πριν από μενα, τη χαιρετούσα από μακριά και με έγραφε.... Δλδ κανένας σεβασμός στους παλιούς τσακωμούς πια... Μπορεί να είχε απορροφηθεί βεβαια από τη ρητορία μιας και έκατσε και σε όλη τη συνελεύση (εγώ ένα πέρασμα γκεστ έκανα ψάχνοντας λειτουργική τουαλέτα στη σχολη που να έχει φως, καζανάκι, να μην είναι κλειδωμένη -αυτά να θιχτουν σε καμιά συνελεύση btw . γίνονται που γίνονται με το τσουβάλι, ας τεθεί και κανένα θέμα πρακτικό....-)
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: Συνέλευση Φ. Σ. 26/11/2019

12
Ένα δίκιο το έχεις, άλλοι τρομοκρατούν τον τελευταίο καιρό...
http://pandiera.gr/τα-ματ-τραυμάτισαν-φ ... rURdb4RR4E

Και η κοσμητεία επίσης όταν δίνει εντολές σε διοικητικούς να παραμερίσουν την κατάληψη και να επιτελέσουν το καθήκον τους απρόσκοπτα (για να μην παρεξηγηθω η γραμματεία θα λειτουργούσε μόνο για τα παιδιά που δικαιούνται μεταγραφή αυτές τις μέρες). Δεν είναι και τόσο (δια)κοσμητεία τελικά...
Υ.γ. ο Σεφερλής και ο Χάρης Ρώμας δυστυχώς με τα λογοπαίγνια τους έχουν καταστρέψει το χιούμορ στην Ελλάδα. Ας μην τους αντιγράφουμε

Re: Συνέλευση Φ. Σ. 26/11/2019

13
siozero έγραψε:(για να μην παρεξηγηθω η γραμματεία θα λειτουργούσε μόνο για τα παιδιά που δικαιούνται μεταγραφή αυτές τις μέρες)
Συγγνώμη για να καταλάβω, αφήσατε κόσμο να δουλέψει στη Γραμματεία; Τουλάχιστον, είχατε βάλει ελεγκτική επιτροπή ώστε οι υπάλληλοι να ασχολούνται μόνο με τις μετεγγραφές και να μην τολμήσουν να ασχοληθούν με άλλα διεκπαιρεωτικά θέματα της Σχολής; :tomato:
Και για τις αποφάσεις,/ σ' εκείνες τις στιγμές της ανυπολόγιστης δύναμης μας,/ κανείς δεν πήρε την ευθύνη ύστερα από την ήττα.
Κι όχι γιατί δεν μετρήσαμε κόστη, συνέπειες ή απώλειες,/ αλλά ήτανε τέτοιες οι επιθυμίες/ που όλα τα δικαιολογήσαμε.

Re: Συνέλευση Φ. Σ. 26/11/2019

14
Για Ατζαράκηςπήγαινε το χιούμορ. Αν κατέληξε Σεφερλής , σημαίνει ότι πρέπει να κάνω πράκτις.... Mea culpa...

Εκπλήσσομαι από την πρωτοβουλία να λειτουργήσουν κανονικά οι διοικητικοί. Maybe all hope is not yet lost για αυτή τη διοίκηση... (δεν μπορούσα να βρω άλλα κακό λογοπαίγνιο και το έριξα στο ξενόγλωσοο)

Eπίσης ποια η άποψη σου για τα πτυχία που έχουν καθυστερήσει να βγουν από την όλη κατάσταση που δεν μπορεί να δουλέψει η γραμματεία; Θυσία για το κοινό καλό αν χάσουν παιδιά προθεσμίες και ίσως κανένα εξάμηνο ή και χρόνο από τη ζωή τους;

Ναι συνεχίζω το χαβά μου λες και δεν έχω κάτι καλύτερο να κάνω γιατί οι φίλοι μου δουλεύουν χωρίς να τους εξαναγκάζει κανείς σε αεργία και δεν πάμε για καφέ τόσο συχνά. :P :P ( ίσως γίνομαι λίγο παραπάνω ειρωνικός αλλά δε βαριέσαι. YOLO.)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος KiritoShu την Παρ 29 Νοέμ 2019, 6:13 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: Συνέλευση Φ. Σ. 26/11/2019

15
Τεχνική Γκέμπελς... Πες πες κάτι θα μείνει... Ακόμα μιλάμε για χαμένα εξάμηνα χωρίς ίχνος κάποιας εξαγγελίας...
Τώρα για τα ''χαμένα πτυχία'' να σε ενημερώσω πως παιδιά που κάνανε αίτηση για διδακτορικό παίρνοντας πτυχίο Σεπτέμβρη το είχαν ήδη χάσει γιατί η πρυτανεία σφυρίζει τη λήξη για τις ημερομηνίες αιτήσεων για διδακτορικό πριν κατατεθούν από τη γραμματεία ι βαθμοί διπλωματικής. Ψάξε κάθε πέτρα στο Πολυτεχνείο, κρύβει άλλη μία χαζομάρα της Πρυτανείας από κάτω...
Σόρρυ μάγκες, δεν είμαι παρόν στις καταλήψεις ποια, θα ήταν λάθος να περιφρουρώ κατάληψη φοιτητών από πολλές μεριές. Αλλά λογικά η γραμματεία έκανε τη δουλειά της και ζήσανε αυτοί καλά κι εσείς τρολάρετε και όλοι είμαστε χαρούμενοι!
Υ.Γ. Ο Μπούντου πήρε θέση για τους ΜΑΤάδες που δείρανε συναδέλφους ή τα παιδιά προσέβαλαν τη νομιμότητα; Αν κι εδώ που τα λέμε αν ασχολούνται οι διδακτορικοί μόνο με τη γραμματεία και τρολάρουν, ποιός ο λόγος να ασχοληθεί το big boss?

Κι εδώ η αντίδραση που περιμένατε για χαμένα εξάμηνα και χαμένους χρόνους (που απλώς λέτε καμιά χαζομάρα να περάσει η ώρα).
(Βγείτε λίγο ανεργία, πάτε και λίγο στρατό και πείτε μου για χαμένο χρόνο).

Re: Συνέλευση Φ. Σ. 26/11/2019

16
siozero έγραψε:Τεχνική Γκέμπελς... Πες πες κάτι θα μείνει... Ακόμα μιλάμε για χαμένα εξάμηνα χωρίς ίχνος κάποιας εξαγγελίας...
Τώρα για τα ''χαμένα πτυχία'' να σε ενημερώσω πως παιδιά που κάνανε αίτηση για διδακτορικό παίρνοντας πτυχίο Σεπτέμβρη το είχαν ήδη χάσει γιατί η πρυτανεία σφυρίζει τη λήξη για τις ημερομηνίες αιτήσεων για διδακτορικό πριν κατατεθούν από τη γραμματεία ι βαθμοί διπλωματικής. Ψάξε κάθε πέτρα στο Πολυτεχνείο, κρύβει άλλη μία χαζομάρα της Πρυτανείας από κάτω...
Σόρρυ μάγκες, δεν είμαι παρόν στις καταλήψεις ποια, θα ήταν λάθος να περιφρουρώ κατάληψη φοιτητών από πολλές μεριές. Αλλά λογικά η γραμματεία έκανε τη δουλειά της και ζήσανε αυτοί καλά κι εσείς τρολάρετε και όλοι είμαστε χαρούμενοι!
Υ.Γ. Ο Μπούντου πήρε θέση για τους ΜΑΤάδες που δείρανε συναδέλφους ή τα παιδιά προσέβαλαν τη νομιμότητα; Αν κι εδώ που τα λέμε αν ασχολούνται οι διδακτορικοί μόνο με τη γραμματεία και τρολάρουν, ποιός ο λόγος να ασχοληθεί το big boss?

Κι εδώ η αντίδραση που περιμένατε για χαμένα εξάμηνα και χαμένους χρόνους (που απλώς λέτε καμιά χαζομάρα να περάσει η ώρα).
(Βγείτε λίγο ανεργία, πάτε και λίγο στρατό και πείτε μου για χαμένο χρόνο).

Για το πες πες κάτι θα μείνει.... Εννοείς όπως λενε οι παρατάξεις όλη την ώρα ότι μας καταστρέφουν το μέλλον μέχρι να το πιστέψει και η κάθε πέτρα;

Ναι ξέρεις, μιλάω και για άτομα που θέλουν να κάνουν αυτην την περίοδο αιτήσεις για έξω και είναι λίγο στα όρια με τις προθεσμίες αυτές τις περιόδου.

Και καλά έκανε η γραμματεία και έκανε τη δουλειά της. Αν είναι να λειτουργεί 2 φορές τη βδομάδα μόνο τον τελευταίο καιρό ζήτω που καήκαμε.

Ναι σόρρυ κιόλας που ο κάθε πρύτανης δεν παίρνει και θέση και για τον πόλεμο στη Συρία. Δε λέω να είμαστε αδιάφοροι για το τι συμβαίνει γύρω μας, αλλά ο πρύτανης έχει εκλεγεί για να διοικεί το κάθε ίδρυμα, οι διδακτορικοί είναι για να κάνουν την έρευνά τους και οι φοιτητές για να μάθουν 5 πράγματα. Αν το κύριο μέλημα ήταν να βγάζουμε παίρνουμε θέση δημόσια για το κάθε τι, ε μάλλον θα έπρεπε να επιλέξουμε άλλα πράγματα να κάνουμε.

Ναι... και επειδή δεν είμαστε στην ανεργία ή στο στρατό αυτήν την στιγμή πρέπει να χάσουμε και εμείς το χρόνο μας; Δλδ να μην τρώμε κιόλας γιατί τα παιδάκια στην Αφρική δεν έχουν να φάνε, ή να μην κάνουμε βόλτα όταν έχει καλό καιρό γιατί στο Βόρειο Πόλο χιονίζει συνέχεια.

Και το εξάμηνο για τους φοιτητές δεν είναι να χαθεί στα χαρτιά. Είναι και λίγο πιο ουσίας το πράγμα... Δλδ αν έχεις χάσει ξέρω γω το 30% σε κάθε μάθημα είναι και λίγο κρίμα... Αλλά ναι. σημασία έχει να αναλύσουμε όλα τα κοινωνικά θέματα που μπορούμε να το κάνουμε και οπουδήποτε αλλού...

Επίσης λίγο άθλια η ταινία ντετέκτιβ πίκατσου. Αν είσαι 10 χρόνο εξαιρετική αλλά μετά τα 20 ήταν πολύ ...... παιδική......
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: Συνέλευση Φ. Σ. 26/11/2019

17
Όλες οι παρατάξεις... Τεκάν; Μόνο οι πολιτικοί χώροι κόκκινης απόχρωσης τα λέγανε, οι άλλοι είχαν κυβερνήσεις να στηρίξουν (και οι μωβ εσχάτως). Αλλά όταν από τα 750 ακατέβατα που πληρωνόταν ο κλάδος πριν 10 χρόνια (περίπου) έχουμε φτάσει στα 650 μεικτά (και αν...) τότε μάλλον είχαν δίκιο!
Βρε, η γραμματεία μόνο για τα παιδιά των μεταγραφών έκανε δουλειά, μη μπερδεύεσαι... Στις επείγουσες καταστάσεις λαμβάνονται μέτρα από το φ.σ. για να αποφεύγονται αναπόφευκτες συνέπειες (δεν περιλαμβάνονται τα ηλεκτρολυτικά κελιά σε αυτές... κρίμα).
Εν τέλει η Σύνοδος Πρυτάνεων (και ο αγαπημένος μου στρουμπούλης) πήραν απόφαση και δε χρειάστηκε τα επεισόδια να γίνουν στη Συρία...
[urlhttps://www.in.gr/2019/11/29/greece/synodos-pry ... o-kavouri/][/url]
Αντιλαμβάνεσαι πως σε ένα χώρο στον οποίο παρευρισκόταν ο Πρύτανης για συνομιλία με Υπουργό Παιδείας έγινε άνευ λόγου καταστολή;;; Ο στοιχειωδώς δημοκρατικός πολίτης (από τη λαϊκή δεξιά της ν.δ. μέχρι το υπόλοιπο πολιτικό φάσμα) θα είχε αφηνιάσει (γι' αυτό και η ανακοίνωση-μνημόσυνο της Συνόδου, μόνο τα κόλλυβα δε βγάλανε να φάνε). Μακάρι να είχαμε τόσο ευαισθητοποιημένα στελέχη στο ελληνικό πανεπιστήμιο αλλά οι καρεκλοκένταυροι μας είναι παχύδερμα που κοιτάνε την ανέλιξη και την τσέπη τους... Αλλά ακόμη και αυτοί είναι πιο δημοκράτες από εσένα! Πώς τα καταφέρνεις πες μου; Να σε αποκαλέσω ατομιστή; Θα με αποκαλέσεις Γκέμπελς...
Έχουν χαθεί μάνι μάνι 10 μέρες, πως έγινε 30% του εξαμήνου;;;... Αν και το μάθημα έχει και ποιοτικά χαρακτηριστικά τα οποία πολλοί προφέσορες δεν μπορούν να μεταδώσουν... Και στο τέλος της ημέρας στη δουλειά θα σε ρωτήσουν για δεξιότητες (π.χ. υπολογιστές, επικοινωνία, συνεργασία, προϋπηρεσία) κανείς δε θα σε ρωτήσει κύκλο Carnot (αυτά σε μεταπτυχιακά και διδακτορικά τα ρωτάνε... ενδεικτικό της σχέσης πανεπιστημίου - παραγωγής, όχι λόγω ασχετοσύνης μεταξύ των 2 αλλά επειδή το πανεπιστήμιο δε σου μαθαίνει την επόμενη δουλειά σου αλλά τον τρόπο να την ανακαλύψεις).
Υ.Γ. 1. Προφανώς Captain Obvious το ντετέκτιβ Πίκατσου είναι για 10χρονα, αυτή είναι η αγορά της nintendo... Αλλά ακόμα κι έτσι ο Ryan Reynolds είναι ένας εξαιρετικός τύπος και σα φωνή του Πίκατσου τέλεια επιλογή!
Υ.Γ. 2. Τι βλέπει ο μέσος αναγνώστης των ηλίθιων ποστ

Re: Συνέλευση Φ. Σ. 26/11/2019

18
Επειδή κλασσικά δε θα βγάλουμε άκρη επιγραμματικα θα απαντήσω

1. Ότι ο φοιτητικός σύλλος θα πει και στη γραμματεία τι θα κάνει και με τι θα ασχοληθεί ξεπερνάει και σενάρια επιστημονικής φαντασίας

2. Για τα επεισόδια στη σύνοδο των Πρυτάνεων και πόσο άνευ λόγου ήταν η καταστολη και αν ήταν όντως καταστολή δεν το γνωρίζω γιατί δεν ήμουν εκεί. Και από το άρθρο που παραθέτεις δε βγαίνει και άκρη για το τι έγινε. Άρα θα το αντιπαρέλθω

3. Δεν είμαι δημοκράτης και είμαι ατομιστής.... χμ..... Να σκάσω να κάτσω στη γωνία μου και να μη μιλάω δλδ αν δεν εκφράζω απόψεις που συμφωνούν με το κάθε αριστερό σχήμα. Ουπς.. Κάτι πάει λάθος σε αυτόν τον συλλογισμό

4. Κοίτα, 10 μέρες δεν τις λες. Επίσης δεν είναι μόνο οι καταλήψεις αλλά και αυτά που χάνονται με τις συνελεύσεις. Είπαμε μετράω κουκιά στον ελεύθερο χρόνο μου και το 30 % ήταν μια χοντρική τιμή. Σε άλλα είναι λιγότερο σε άλλα περισσότερο.

5. Τον κύκλο Carnot δε θα στο ρωτήσει σύμφωνει. Αλλά καλό θα ήταν να έχεις δει πώς λύνεται το κύκλο Carnot . Δλδ όντως συμφωνούμε ότι δε σε προετοιμάζει για την επόμενη δουλειά σου, αλλα όσα περισσότερα έχεις δει τόσο το καλύτερο για το μέλλον σου. Η άποψη μου είναι ότι ό,τι προσφέρεται πρέπει ο άλλος να το αρπάζει . Αλλά βεβαια, ο,τι προσφέρεται δωρεάν το υποτιμάμε σε αυτή την χώρα.

6. Η αγορά της νιντέντο εν γένει είναι πολύ μεγαλύτερη από τα δεκάχρονα ενημερωτικά. Ο ντεντέκτιβ πικατσου ήταν για 10χρονια. Μην τα μπλέκουμε

7. Τα πόκεμον δε σου φαίνονται σε πιο βαθιά ανάνγωση μια αλληγορία για το κεφάλαιο και πως έχουν σκλάβους να παλεύουν μεταξύ τους αφεντικά; Δεν περίμενα να τα χρησιμοποιεις τοσο ως reference
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: Συνέλευση Φ. Σ. 26/11/2019

19
Τυχαία τα 7 σημεία ή είσαι φαν ομάδας του Πειραιά και της Χρύσπας;;; Σε αυτά μόνο θα τα βρούμε


Για να τελειώνουμε με τις ''παρεξηγήσεις''...
1. Ο φοιτητικός σύλλογος έκανε κατάληψη, αυτός τη διαφυλάσσει και τη διαμορφώνει. Και η γραμματεία φαντάσου (ΠΟΣΟ ΕΞΤΡΙΜ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ;;;) το ρώτησε ποιοί διοικητικοί θα ρωτήσουν. Δεν είναι η γραμματεία εξωγήινοι, ίσα ίσα ξέρει ποια είναι η δουλειά της.
2. [youtubehttps://www.youtube.com/watch?v=BBKJ57R_OiQ][/youtube]
Σε αυτό το κομμάτι είσαι τουλάχιστον αισχρός όταν καταδικάζεις ''τη βία από όπου κι αν προέρχεται'' και θες να δεις ματωμένα κεφάλια ή μπαρόμετρα για να δεις πόση βία ασκήθηκε σε φοιτητές που πήγαν απλώς να διαμαρτυρηθούν! Τώρα μπορείς να καταδικάσεις... Αλλά δε θα το κάνεις ρε Τζήμερε των χημικών μηχανικών...Αν δεν ήταν με το πολίτικαλ κορρέκτ το φόρουμ θα έγραφα καντήλια!
3. Πες τη τη χαζομάρα σου, αντιπαράθεση κάνουμε και σου λέω που σε βρίσκω λάθος με τη δική μου λογική. Δε σε μετατοπίζω, ξέρω ότι η κούτρα σου δε θα αλλάξει. Ο χρήσιμος αντιδραστικός είσαι για να δείχνω τι ιδεολογήματα κυκλοφορούν στη σχολή...
4. Πες ότι σου φταίνε και οι συνελεύσεις μπρο... δεν το καταλάβαμε με τον 1 μήνα άνευ συνέλευσης. Πρέπει να κατέβει ένα πλαίσιο με κατάληψη μέχρι το σοσιαλισμό να στρώσεις.
5. Πως από τον κύκλο του carnot, το πιο ηλίθιο παράδειγμα που βρήκα έφτασες στη δημόσια δωρεάν παιδεία εξήγησε μου... Πόσα λογικά άλματα... Η Πηγή Δεβετζή των Υ/Δ είσαι;;; (Και τον κύκλο του carnot τζάμπα στο ίντερνετ το βρίσκεις, όλα τα υπόλοιπα εφόδια δε βρίσκεις...).
6. Έλεγα θα σε κόψει να μην της γράψεις αυτή τη χαζομάρα, είπα να μη γράψω σεντόνι να το υπεραναλύσω... Αλλά ακόμη κι εδώ επεξήγηση μπας και το πάρεις πρέφα... Η nintendo στο κόνσεπτ των πόκεμον (αν και κάνει τομές) πάντα έχει ως στόχο το γκρουπ των 10χρονων. Για αυτό και ο Ash ή Satoshi είναι μετά από 22 χρόνια 10 χρονών, για αυτό τα storylines δεν ξεπερνούν το κλασικό ο καλός κερδίζει με τη δύναμη της φιλίας στο τέλος κλπ κλπ. Τι να κάνουμε που έτσι κερδοφορεί η nintendo στα πόκεμον... Αν κι έχει κι ένα φανατικό fanbase που και 100 χρονών να φτάσει θα συνεχίζει να σαπορτάρει, αλλά δε θα είναι τόσο επικερδές όσο τα 10χρονα...
7. Μη διαβάσεις αυτό το σχόλιο θα καείς... Δεν είναι μόνο η σχέση εξουσιαστή - εξουσιαζόμενου. Έχει να κάνει με βάση την κυρίαρχη αντίθεση κεφαλαίου - εργασίας και πως αυτή εκφράζεται στο σήμερα. Το άνιμε είναι πιο πασιφιστικό, όλα για τη δόξα. Άντε στο γκέιμ μαζεύεις λεφτά αλλά ο σκοπός πάλι είναι η συλλογή των πόκεμον, όχι η αύξηση των ρυθμών κερδοφορίας πάνω στις πλάτες των προλετάριων κλπ... Ούτως ή άλλως αυτό γίνεται εξ ορισμού, τα πόκεμον θέλουν μόνο το φαγητό και high friendship από τους εκπαιδευτές. Με λίγα λόγια ο καπιταλισμός έφτασε στο απώγειό του, η εργατική τάξη να εργάζεται μόνο για να αναπαράγει τους επόμενους εργάτες... Πολύ δυστοπικό. Και πολύ ηλίθιο γιατί δε θα συμβεί ποτέ λόγω των ανταγωνισμών των αφεντικών, των συμμαχιών μεταξύ τους, των αντιθέσεων από χώρα σε χώρα. Αλλά αν κάποιος έφτασε να διαβάζει μέχρι εδώ κακό δικό του.
Στο διά ταύτα, αν ήταν να κάνω reference μέσω καρτούν τα μόνα δόκιμα θα ήταν της Σοβιετικής Ένωσης, bolek και lolek κλπ... Αλλά απλώς τρολάρω, οπότε γιατί όχι κλασικό αγαπημένο (για την πλειοψηφία); Ούτως ή άλλως εγώ και οι βαθιές αναγνώσεις έχουμε χωρίσει εδώ και καιρό. Η υπέρμετρη θεωρητικοποίηση των πάντων καλό θα είναι να αποφεύγεται γιατί χάνει την επαφή της με τον πολύ κόσμο.

Re: Συνέλευση Φ. Σ. 26/11/2019

20
siozero έγραψε: Δε σε μετατοπίζω, ξέρω ότι η κούτρα σου δε θα αλλάξει. Ο χρήσιμος αντιδραστικός είσαι για να δείχνω τι ιδεολογήματα κυκλοφορούν στη σχολή...
Αυτό ισχύει και αντίστροφα ;)
Και για τις αποφάσεις,/ σ' εκείνες τις στιγμές της ανυπολόγιστης δύναμης μας,/ κανείς δεν πήρε την ευθύνη ύστερα από την ήττα.
Κι όχι γιατί δεν μετρήσαμε κόστη, συνέπειες ή απώλειες,/ αλλά ήτανε τέτοιες οι επιθυμίες/ που όλα τα δικαιολογήσαμε.