Re: Ανασκόπηση φετινής κατάστασης με συνελεύσεις εως τώρα

11
Δε θα βγάλουμε ακρη..... Δεν κάθομαι να απαντήσω άλλο. Κούρασες και κούρασα. Ας βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματά του.
Eχουμε εκ διαμέτρου αντίθετες οπτικες και δε θε πειστεί κανείς από τους δυο μας με τα επιχειρήματα του άλλου.

Kαι όχι δεν υπεκφεύγω, απλά δεν μπορώ να λέω τα ίδια και τα ίδια όλη την ώρα.. εχουμε και άλλες δουλειές
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος KiritoShu την Σάβ 09 Νοέμ 2019, 10:27 am, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: Ανασκόπηση φετινής κατάστασης με συνελεύσεις εως τώρα

12
Έχω μια τελευταία πολύ απλή ερώτηση για τον siozero: όλοι όσοι συμμετέχουμε σε αυτή τη συζήτηση είμαστε διπλωματούχοι ΧΜ. Ωστόσο, KiritoShu κι εγώ παραμένουμε μέλη της Σχολής ως ΥΔ, οπότε μας επηρεάζουν άμεσα οι αποφάσεις του φοιτητικού συλλόγου και για αυτό το λόγο γράφουμε εδώ τις απόψεις μας περί ανοιχτής και κλειστής Σχολής κλπ.

Εσύ λοιπόν siozero, που όπως μας είπες είσαι πτυχιούχος ΧΜ που ψάχνει για δουλειά, ποιο είναι το άμεσο ας πούμε "προσωπικό" όφελος από τον αγώνα κάποιον άλλων, για καταστάσεις και συνθήκες που δεν επηρεάζουν την καθημερινότητά σου;

Υ.Γ. Εννοείται πως ο καθένας έχει την αποψή του και έχει δικαίωμα να την εκφράζει, ακόμα και αν κάτι δεν τον αφορά άμεσα. Aπλά βλέπω ότι εκφράζεσαι πολύ απόλυτα και με ζήλο, και πέρα από τις "ρομαντικές" θεωρίες που μας έχεις αναπτύξει, θα ήθελα να μάθουμε πώς σε επηρεάζουν εσένα οι αποφάσεις του φοιτητικού συλλόγου αφού πια δεν είσαι φοιτητής (π.χ. βάζεις στοίχημα κάθε φορά το αποτέλεσμα της συνέλευσης και χάνεις; ...)
Και για τις αποφάσεις,/ σ' εκείνες τις στιγμές της ανυπολόγιστης δύναμης μας,/ κανείς δεν πήρε την ευθύνη ύστερα από την ήττα.
Κι όχι γιατί δεν μετρήσαμε κόστη, συνέπειες ή απώλειες,/ αλλά ήτανε τέτοιες οι επιθυμίες/ που όλα τα δικαιολογήσαμε.

Re: Ανασκόπηση φετινής κατάστασης με συνελεύσεις εως τώρα

13
@siozero όχι δεν θέλαμε να πάμε οι 108 για καφέ. Δε θέλαμε να αναπνευσουμε τσιγάρο, να ακουσουμε τα ίδια και να συμμετέχουμε στο πανηγύρι πιυ έχει φτιαχτεί για να αντέχουν μόνο οι παραταξιακοι και οι υπόλοιποι να εγκαταλειπουν. Η συμπεριφορά των παραταξιακων είναι ζωώδης! Ο φοιτητικός σύλλογος και η συνέλευση είναι μια αποκρουστική κατάσταση που δεν αρέσει στους περισσότερους. Δεν μπορείς να εξαναγκάζεις τον άλλον να συμμετέχει στις διαδικασίες σου, να σε νικάει και μετά επειδή δε σου άρεσε ότι έχασες σα μωρό να κάνεις πάλι συνέλευση. Επίσης για το ότι με τις πρακτικές αυτές κερδίζετε, έχετε δοκιμάσει το διάλογο; ζεις σε μια πολιτισμένη κοινωνία. Και σαφώς δε θα πάρει η κομητεία και η πρυτάνεια στα σοβαρά άτομα που δεν μπαίνουν στα μαθήματα και κάνουν ουγκ ουγκ αντί να μιλήσουν. Έχασε η χαμας 2 φορές σε 3 βδομάδες. Κάτι πρέπει να της πει αυτό για την κατάσταση.

Re: Ανασκόπηση φετινής κατάστασης με συνελεύσεις εως τώρα

14
@i griega. Άμεσο συμφέρον απολύτως κανένα. Πάλι για δουλειά θα ψάχνω. Έμμεσο ναι. Οι αποφάσεις στις σχολές των μηχανικών, επηρεάζουν το γίγνεσθαι στον κλάδο. Αν υπάρξει π.χ. διάσπαση του πτυχίου πλέον η σχολή θα βγάζει ειδικότητες (υλικάδες, μηχανικούς διεργασιών κλπ). Έτσι θα αναγκάζομαι κι εγώ σαν απόφοιτος να ψάχνω πλέον λες και έβγαλα τη σχολή υλικών... Ευτυχώς αποφεύχθηκε όχι μία φορά αυτό το ενδεχόμενο αλλά αρκετές. Άλλο παράδειγμα, με μία πιο συνολική εικόνα. Εγώ συμμετέχω στο σωματείο μου και αυτή τη στιγμή παλεύουμε για υπογραφή συλλογικής σύμβασης εργασίας. Όπως και να το δεις, ένα σωματείο προφανώς και θέλει την υποστήριξη και άλλων κλάδων για να πετύχει πράγματα και προφανέστατα αν μπουν στο παιχνίδι και οι φ.σ. θα μιλάμε για άλλη δυναμική. Και έχουμε κάνει από κοινού πραγματάκια, ακόμη και απέναντι στην εργοδοσία. Το πανεπιστήμιο δεν είναι ένα μαύρο κουτί που δεν επηρεάζεται από την κοινωνία, ίσα ίσα και έχει δυναμική και πρέπει να συμμετέχει στα κοινά. (Αλλά μετά γκρινιάζει ο Πρύτανης για τον προϋπολογισμό που του στέλνει η κάθε κυβέρνηση και μετά την ΥΠΕΡψηφίζει!!!) Για αυτό με κόφτει το τι γίνεται. Τα περίεργα ότι κάποτε θα κυνηγήσουμε βουλευτικά αξιώματα, σε άλλους χώρους να τα ψάξετε, αν και βασικά τους ξέρετε, ας μην ανακυκλωνόμαστε που λέει και ο κιρίτοσου.

Τώρα για την κατάσταση της γ.σ. σόρρυ αλλά αν δεν πάτε να πείτε τα προβληματισμούς σας στη γ.σ. πώς θα αλλάξει; Με τη γκρίνια στο φόρουμ; Και αυτό με το τσιγάρο απλώς διορθώνεται με μία παρατήρηση να πάνε στην πλησιέστερη έξοδο, έχετε ενηλικιωθεί κι αν έχετε και θέματα υγείας υπάρχει μέριμνα. Ζωώδης συμπεριφορά οι φωνές για να σε ακούσει ένα αμφιθέατρο; Ή η πολιτική αντιπαράθεση; Για εμένα ίσα ίσα που δεν αποτελούν πρόβλημα αλλά δείχνουν ότι υπάρχει ζωντάνια και κάτι διακυβεύεται. Αν οι συμπεριφορές οξυνθούν επεμβαίνει ο καθένας σας που θέλει να κρατήσει ένα επίπεδο η συνέλευση. Πάντα το σώμα του συλλόγου εγγυάται την ομαλή λειτουργία του, ούτε η χαμασ, ούτε η πασπ. ούτε οι ανένταχτοι, όλοι την εγγυούσαστε.

Για τη χαμασ και για τον κάθε χώρο, διαδικασίες έχουν και κάνουν την αποτίμησή τους. Η πολιτική δεν είναι μια κατάσταση steady state, είναι κάτι δυναμικό. Όλοι οι υπέρμαχοι της ανοιχτής σχολής γιατί δεν πήγαν να προστατεύσουν την απόφαση σε νέα συνέλευση; μη βρίσκετε δικαιολογίες για να πάτε μία φορά το μήνα (και αν) να αντιπαρατίθεστε με τους συναδέλφους σας, γίνετε πραγματικό κομμάτι του συλλόγου.

Πιστέψτε με, όποτε πήγαμε για ''εποικοδομητικό'' διάλογο δεν πήραμε τίποτα. π.χ. Μας έλειπαν συγγράμματα πιθανοτήτων - στιτιστικής και ο Παπαϊωάννου ο 2. Όταν πήγαμε για απλή διαμαρτυρία μας είπαν ''ναι ναι, έχουμε μεριμνήσει''. Η μέριμνα πουθενά... Όταν πήγαμε να τα εκτυπώσουμε οι ίδιοι στο πρασινοκόκκινο κτήριο (Θωμαίδιο; ) τότε ανησύχησαν και αμέσως ξεκίνησαν να τα εκτυπώνουν... Κι έχω κι άλλα. Εσείς με το διάλογο όμως, δε μου είπατε τι πετύχατε;

Re: Ανασκόπηση φετινής κατάστασης με συνελεύσεις εως τώρα

15
Σίγουρα έχεις τελειώσει αυτήν τη σχολή; γιατί όταν λες σε κάποιον να αφήσει το τσιγάρο καπνίζει ακόμα πιο επιδεικτικά. Και ναι όταν κοροϊδεύουν όταν ψηφίζεται ανεξάρτητο πλαισιο ή αποκαλούν προδότες αυτούς που το ψηφίζουν, ή λένε σχολιάζουν ειρωνικά ότι η π φοιτητικός σύλλογος αποφάσισε το τιποτα όταν δεν βγαίνει η απόφαση που θέλουν, ναι είναι ζωωδης η συμπεριφορά!

Επίσης για τα συγγράμματα που τάχα λειπαν, όσον αφορά δεύτερους τόμους Παπαϊωάννου εμείς οι μικρότεροι που δε μας δόθηκε πως στο διάολο πήραμε όσα χρειάζονταν από αυτά που ήταν ανεβασμένα στο ίντερνετ; γιατί έχω ρωτήσει και μου είχαν πει ότι για το οριακό στρώμα ήταν και παλιά ανεβασμένες οι σημειώσεις στα ρευστά. Δηλαδή για 10 σελίδες είχατε απαίτηση ολοκλήρου βιβλίου; τώρα για τις πιθανότητες δεν ξέρω. Εγώ έχω ζήσει το μάθημα χωρισμένο στα δύο. Αλλά και πάλι δε νομίζω να είχατε ζητήσει να χωριστεί το μάθημα...

Δεν πήγαμε στην επόμενη γενική συνέλευση γιατί είδαμε ότι το δσ δε σεβάστηκε αυτό που είχαμε αποφασίσει την προηγούμενη φορά. Και είπαμε ότι για μια μέρα που ακούγονταν ότι θα έχει κατάληψη δεν αξίζει να υπομένουμε το μαρτύριο των πιθήκων να λενε τα ίδια και τα ίδια. Τώρα πίστεψε με αν ξέραμε ότι πάνε για πενταημερο θα είχαμε κατέβει μαζικά.

Τώρα ο διάλογος έχει αποτελεσματικότα αν τον κάνεις σωστά. Αν πας με κόκκινες γραμμές και με λογική δε συμβιβάζομαι με τίποτα λιγότερο από τα πάντα δε θα έχει αποτέλεσμα και θα υποπέσεις σε άλλα μέσα. Αν εσύ δεν κατάφερες κατάφερες κάτι με διάλογο στη δημοκρατία έχουμε πετύχει γενικώς πολλά με διάλογο να ξέρεις. Δεν είμαστε ζώα να φωνάζουμε και να πλακωνόμαστε

Re: Ανασκόπηση φετινής κατάστασης με συνελεύσεις εως τώρα

16
Ναι ήμουν 7 χρόνια σε αυτή τη σχολή. Και νομίζω πως κι όταν γινόταν φασαρία από κάτω γίνονταν εκκλήσεις για ηρεμία και για το τσιγάρο ότι έγραψα πριν. Και κατά μεγάλο ποσοστό γίνονταν δεκτές. Δε νομίζω ότι χρειάζεται παρέμβαση προεδρείου για αυτό, αν και γενικά δε χρειάζεστε μπαμπούλα, μεγάλα παιδιά είστε.

Για το 2ο τόμο Παπαϊωάννου έγινε και φασαρία γιατί μας χρειάζονταν στα παλιά σμε, τώρα ηλεκτρομηχανολογικό εξοπλισμό. Και η προβληματική ήταν το ότι στατιστική, πιθανότητες και υπολογιστικές μέθοδοι ήταν μαζί. Όταν εισήλθα έκανε τομή λιτότητας το υπουργείο και από εκεί που έδινε 2 συγγράμματα ανά μάθημα άρχισε να δίνει 1 και μαθήματα που στηρίζονταν η ύλη τους σε 2 συγγράμματα έμειναν στον αέρα.

Το κακό είναι ότι περιμένετε να δείτε τη διάρκεια της κατάληψης και όχι το ότι υπάρχει κάποιος κόσμος που θέλει να συζητήσει, που προβληματίζεται. Δε σου φαίνεται περίεργο να γίνεται συνέλευση, να αποφασίζουν για σένα, να καταπατάνε όπως λες απόφαση συλλόγου και να μην είσαι εκεί να την προστατεύσεις; Κι εκεί έγκειται ο προβληματισμός μου για την αλά καρτ συμμετοχή στη συνέλευση.

Μανμου, πότε πήγε ο φ.σ. χωρίς κόκκινες γραμμές σε κυβέρνηση, πρύτανη και κοσμητεία; Ποτέ. Το θέμα είναι τι κάνεις για να τις επιβάλεις. Αλλιώς είναι άλλη μία βαρουφακειάδα που θα έχεις ένα πλάνο αλλά εκεί που θα καίει η πατάτα, μηδέν. Και δεν είδα απάντηση για το τι πετύχατε με προτάσεις. Δυστυχώς μία προηγούμενη περίοδο μπορούσες με μία δυναμική κόσμου να επιβάλεις καταστάσεις, π.χ. τομές στο πρόγραμμα σπουδών σε παλιότερη αλλαγή, τώρα είναι τόσο αντιδραστική η κατάσταση στη σχολή που δεν έχεις περιθώρια. Αν κι έτσι όπως το θέτεις ακόμη και τις παραστάσεις διαμαρτυρίας μάλλον για πολύ οξυμένη αντιδημοκρατική παρεκτροπή τις βλέπετε... Να το κοιτάξετε. Πες μου για το τι πετύχατε με το διάλογο, κοινώς ''έλα παππού να σου δείξω τα αμπελοχώραφά σου''.

Υ.Γ. Συμβουλή για το τέλος. Όταν καταθέτετε πλαίσιο καλό θα είναι να αποφασίζετε όντως κάτι. Και να το τηρείτε. Κοίτα τα τελευταίο πλαίσιο και δες τις δράσεις του συλλόγου. Δε θα τις βρεις. Και άντε στο γραπτό περιγράφετε κάτι γκρουπς στο φμπ, απτά δεν υφίστανται. Να είστε έτοιμοι να δεχτείτε κριτική για ό,τι κάνετε και να μάθετε να προστατεύετε με την παρουσία τις αποφάσεις σας.

Re: Ανασκόπηση φετινής κατάστασης με συνελεύσεις εως τώρα

17
Όχι δε θέλετε να συζητήσετε. Θέλετε απλά να κάνετε ένα μπάχαλο και να πείτε τα ίδια τα ίδια και τα ίδια.
Δημιουργείτε επίτηδες μια χαώδη κατάσταση και το προεδρείο είναι πιο διακοσμητικό και από φθηνό διακοσμητικό από τα tiger.

Πάντως η τακτική σας όντως λειτουργεί. Ο άλλος κουράζεται να ακούει βλακειες για δήθεν αγώνες και σας αγνοεί μετά.

Προσπαθείτε μόνο να κάνετε τις σχολές μπουρδελα.

Τα λέμε στον πραγματικό κόσμο μετά που θα πρέπει να χρησιμοποιήσετε γνώσεις για να δουλέψετε και όχι ένα διαρκές θέλω το ένα θέλω το άλλο ενώ κάνω αρνητική προσπάθεια για τα πάντα.

Και ο, τι θέλουν θα κατεβάζουν οι φοιτητές. Και δε θα σας ρωτήσουν όπως δε ρωτάτε και εσείς. Και να χλευαζετε όσο θέλετε. Δεν μας νοιάζει όπως δε σας νοιάζει και εσάς τι θέλουν οι άλλοι.