[8ο] Βιοϋλικά

1
Με αφορμή ένα παλιό θέμα εργασίας με τίτλο "χρήση βιοϋλικών για την αποκατάσταση της όρασης σε τυφλούς με ενεργό οπτικό νεύρο" παραθέτω το παρακάτω πολύ ενδιαφέρον άρθρο που αφορά ακριβώς στην ανάπτυξη μίας τέτοιας συσκευής - τεχνολογίας και την εφαρμογή της σε ομογενή στην αμερική.
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One

Re: Βιοϋλικά

2
Θα μπορούσε κάποιος να δώσει πληροφορίες για το μάθημα αυτό; Η θεματολογία του είναι ενδιαφέρουσα; Η καθηγήτρια συννενοήσιμη; Πέρυσι υπήρχε η δυνατότητα παράδοσης απαλλακτικής εργασίας (που ξέρω ότι παλαιότερα υπήρχε);

Re: Βιοϋλικά

3
Εγώ είχα πάρει απαλλακτική εργασία με τίτλο "Βιουλικα για την αποκατασταση της ορασης σε τυφλους με ενεργο οπτικο νευρο". ηταν πολυ γαματο θεμα... οσο για το υπολοιπο μαθημα, αν κ γαματο γενικα δεν πιστευω ότι με τους συγκεκριμενους διδασκοντες κερδιζεις πολλα... εκτος απο ερεθισματα για να ψαξεις μονος σου...
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One

Re: Βιοϋλικά

4
Θα ήθελα να κάνω κι εγώ μερικές ερωτήσεις πάνω στο μάθημα. Γνωρίζω εκ πείρας ότι η καθηγήτρια είναι λίγο ό,τι να'ναι (βλ. Ραδιοχημεία) και πιθανόν το μάθημα να πάει στράφι. Όμως η προοπτική μιας απαλλακτικής εργασίας είναι πολύ δελεαστική.

Κατ'αρχάς το θέμα το αναλαμβάνεις μόνος σου? Τα θέματα στα προτείνει η καθηγήτρια ή πρέπει να ψάξεις εσύ? Για βιβλιογραφία προτείνει καθόλου? Και βασικότατο....επειδή το επιλογής είναι ένα βασανιστικό 3ωρο καθε Δευτέρα μεσημέρι, είναι απαραίτητη η φυσική μου παρουσία στο μάθημα για να πάρω το πολυπόθητο 10ράκι με την εργασία, ή μπορώ να λάμψω δια της απουσίας μου? Ξέρω ότι για τη συγκεκριμένη καθηγήτρια μετράει πολύ η παρουσία στην τάξη, σε βαθμό μάλιστα να παίρνει κ ονόματα. Αλλά αν δείξω ότι ενδιαφέρομαι για την εργασία κ κάνω κ καλή έρευνα, δεν της αρκεί???
9 για το carefree και το κοινωνικό μήνυμα

Re: Βιοϋλικά

5
Να προσθέσω πως έμαθα ότι πέρυσι δεν είχε βάλει απαλλακτική. Οπότε αν ισχύσει αυτό και φέτος συν όλα αυτά που έιπες juliette μου κάνατε την καρδιά περιβόλι! :P

Re: Βιοϋλικά

6
Εγώ είχα πάρει το μάθημα πρόπερσι. Προσοχή! Δεν γνωρίζω τι ίσχυε πέρυσι, αλλα: Όπως ήταν η διαδικασία τότε, μπορούσε κανείς να κάνει απαλλακτική εργασία αλλά έπρεπε να παρακολουθήσει και 2 σεμιναριακά "μαθήματα" που είχαν απουσίες. Τα θέματα των εργασιών υπήρχαν σε λίστες και ο καθένας διάλεγε ένα (είτε στον κ.Υφαντή , είτε στην κ.Αναστασοπούλου-νομίζω ότι ο πρώτος δεν διδάσκει πλέον). Εγώ πήρα εργασία στην κ.Αναστασοπούλου και δεν είχα κανενα πρόβλημα. Δεν χρειάστηκα να μου υποδείξει βιβλιογραφία και η εργασία δεν είναι μεγάλη. Γενικά επειδή ο κλάδος είναι "σχετικά" καινούριος , προφανώς σε ότι αφορά βιοϋλικά 2ης-3ης γενιάς, κυρίως για την εργασία σας θα χρειαστείτε papers που τα βρίσκετε εύκολα μέσω internet, άντε και κανένα βιβλίο που πάλι μέσω internet θα είναι διαθέσιμο.
In my glass coffin.
I'm waiting.

Re: Βιοϋλικά

7
σχετικά με όσα λεει η julliette. όσον αφορα σε ο,τι ισχυε ΠΡΟΠΕΡΣΥ, υπήρχαν θεματα που τα ειχαν βγαλει οι καθηγητες, αλλα μπορουσε ο καθενας να προτεινει κ δικο του θέμα. επιπλέον, οι εργασίες ήταν είτε ατο,μικές ή σε ομάδες των δύο ατόμων...
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One

Re: Βιοϋλικά

8
Όπως ειπώθηκε και σήμερα η εργασία (περίπου 5 σελίδες σύμφωνα με την καθηγήτρια) δεν είναι απαλλακτική, αλλά μετράει 60% στον τελικό βαθμό του μαθήματος.
"I went numb when I learned to see..."

Re: Βιοϋλικά

9
και σε μας καπως ετσι ειχε ξεκινησει αλλα ειχε καταληξει απαλλακτικη... αλλα για να το πε και τωρα, μαλλον αλλαξε προσανατολισμο...
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One

Re: Βιοϋλικά

10
Μπορει καποιος να μου πει ποιο ειναι το βιβλιο του μαθηματος και απο που το παιρνουμε?Ποια ειναι η ύλη? Επισης, ξερει κανενας την προθεσμια παραδοσης της βιβλιογραφικης εργασίας?(Νομιζω στο τελος εχει και παρουσιαση η εργασια, ετσι δεν ειναι?) Ευχαριστω εκ των προτερων....