Re: [7ο] Σχεδιασμός Καθαρών Βιομηχανιών

11
1. Έχει αγγίξει κανείς την εργασία?
2. Μόνο σε εμένα φαίνεται ότι όσα έχω στις σημειώσεις μου από το μαθημα και ό,τι μας έχει στείλει αυτός αντιφάσκουν λίγο?
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: [7ο] Σχεδιασμός Καθαρών Βιομηχανιών

13
Στο τελευταίο ερώτημα προς το παρόν δε βγάζω τπτ βάσει των όσων έχουμε κάνει...
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: [7ο] Σχεδιασμός Καθαρών Βιομηχανιών

14
Έχεις ενα δίκιο, στο μάθημα ασχολήθηκε κυρίως στην ανακύκλωση όπου μπορείς να φτάσεις στο τελικό σημείο της τελευταίας διεργασίας.. ενώ τουλάχιστον σε εμένα δεν μπορεί να γίνει έτσι.

Re: [7ο] Σχεδιασμός Καθαρών Βιομηχανιών

16
βασικά στο μάθημα που είπε ότι στο οριακό σημείο πρέπει να "κλείνουν οι λογαριασμοί" μετά από 2 λεπτά το αναίρεσε.... Πρακτικά εκεί που πρέπει να να κλείνουν οι λογαριασμοί από ό,τι έχω καταλάβει είναι στο τέλος όταν κάνεις τους υπολογισμούς στον αναλυτικο σχεδιασμό. Πράκτικά με τον όρο αυτόν εννοεί να "κλείνουν" τα ισοζύγια των παροχών νερών, δλδ μην καταλήξεις ενώ έχει βάλει 45m^3/h στην ανακύκλωση, να βγάζεις έξω 100m^3/h στο περιβάλλον, καθώς και να "κλείνουν" και τα ισούγια μεταφοράς μάζας, δλδ αν πρέπει να απομακρυνθούν από το 5ο ρεύμα 10kg/h στο τέλος, να έχεις απομακρύνει όντως τόσα, και όχι πχ να σου έχουν περισσέψει άλλα 5 kg.

Αυτό που πρέπει να γινεται με το οριακό σημείο πρακτικά είναι να εκμεταλλευόμαστε κάθε φορά, αλλά να μην ξεφεύγουμε πάνω από αυτό..

btw trolling alert, κρίνοντας από τα δικά μου νούμερα, και έχοντας ρωτήσει τον κο Βλυσίδη, παίζει και το ενδεχόμενο η επαναχρησιμοποίηση ή η ανακύκλωση να μην είναι εφικτή. Άρα αν δεις να μη βγαίνει κάτι με τπτ, μπορεί όντως να μη βγαίνει :P
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: [7ο] Σχεδιασμός Καθαρών Βιομηχανιών

17
btw trolling alert, κρίνοντας από τα δικά μου νούμερα, και έχοντας ρωτήσει τον κο Βλυσίδη, παίζει και το ενδεχόμενο η επαναχρησιμοποίηση ή η ανακύκλωση να μην είναι εφικτή. Άρα αν δεις να μη βγαίνει κάτι με τπτ, μπορεί όντως να μη βγαίνει :P
Καταρχάς ευχαριστώ για την απάντηση.
Σε αυτό που λες, το έχουμε καταλάβει ήδη δύο άτομα :P , και αφού μιλήσαμε με τον κο Βλυσίδη είπαμε να κάνουμε κάποιες τροποποιήσεις για να βγούν τα νούμερα και στα 3 ερωτήματα.

Re: [7ο] Σχεδιασμός Καθαρών Βιομηχανιών

18
GiannisAna έγραψε: και αφού μιλήσαμε με τον κο Βλυσίδη είπαμε να κάνουμε κάποιες τροποποιήσεις για να βγούν τα νούμερα και στα 3 ερωτήματα.
what do you mean? θα μας τα στείλει δλδ καινούργια νούμερα και πρέπει να ξανακάνουμε τους υπολογισμούς από την αρχή? Αρνούμαι :P
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: [7ο] Σχεδιασμός Καθαρών Βιομηχανιών

19
Ανάλογα, εγώ πχ επειδή το έκανα σε excel, έπαιξα λίγο με τις συγκεντρώσεις και τις μάζες που απομακρύνονται.
Και όταν βρήκα νούμερα με τα οποία βγαίνει το 2ο και το 3ο ερώτημα του πρότεινα να χρησιμοποιήσω αυτά, οπότε και μου έδωσε το οκ.
Τώρα its your choice..

Re: [7ο] Σχεδιασμός Καθαρών Βιομηχανιών

20
δεν ξέρω.. επειδή τα έχω καθαρογράψει και για κάποιο ηλίθιο λόγο είπα να τα κάνω με κομπιουτεράκι νομίζω ότι δε θέλω να μπω στη διαδικασία αυτή είναι η αλήθεια :P
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα