Re: Πληροφορίες για τα μαθήματα επιλογής 7ου εξ.

32
Εχμ, εχμ... να διορθώσω μερικές ανακρίβειες... :P

1. Η εργασία είναι προαιρετική και μπορείς να δώσεις μόνο εξετάσεις αν θες (εύκολη εξέταση από ότι άκουσα, εγώ είχα κάνει εργασία).
2. Η δυσκολία του θέματος αυξάνει ραγδαία σε σχέση με το χρόνο από την αρχή του εξαμήνου στον οποίο θα ζητήσεις θέμα. Πχ αν ζητήσεις νωρίς θέμα κάνεις ένα απλό Travelling Salesman Problem ή ένα απλό Knapsack Problem και τελείωσες εύκολα :P. Αν ζητήσεις αργότερα παίρνεις ένα Binpacking 1D ή 2D ή κάτι πιο περίπλοκο που θα σε ζορίσει λίγο. Αν δε, ζητήσεις λίγο πριν τις εξετάσεις θα σου δώσει... "να αποδείξεις το τελευταίο θεώρημα του Ferma" που λέει και ο ίδιος. Γενικώς βγαίνουν οι εργασίες πάντως αν το ζορίσεις λίγο.

Ως αντικείμενο το βρήκα εξαιρετικά ενδιαφέρον πάντως. Κλασσικά προβλήματα:
1. έχεις έναν περιορισμένο χώρο μέσα στον οποίο θες να βάλεις πχ διάφορα αντικείμενα με διαφορετικό όγκο και διαφορετική αξία για εσένα. Ποια θα βάλεις;
2. πρέπει να κάνεις κάποια δρομολόγια για να μεταφέρεις κάποια αντικείμενα από μια αποθήκη σε κάποια άλλα σημεία. Πόσα δρομολόγια θα κάνεις και ποια σημεία θα καλύψεις σε κάθε δρομολόγιο; (υπό περιορισμούς βέβαια)
3. πρέπει να περάσεις από κάποια σημεία (είτε ως πωλητής είτε ως... ρομποτικό τρυπάνι που ανοίγει τρύπες). Ποια διαδρομή θα ακολουθήσεις για να κάνεις τον ελάχιστο χρόνο;
4. έχεις μηχανές στις οποίες πρέπει να κατανείμεις δουλειές. Πώς θα τις κατανείμεις έτσι ώστε να τελειώσει πχ η συνολική δουλειά στον ελάχιστο χρόνο;
5. έχεις πολλές κούτες στις οποίες πρέπει να βάλεις διάφορα αντικείμενα. Πώς θα τα κατανείμεις ώστε να εκμεταλλευτείς με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τον χώρο σου; (πχ να ελαχιστοποιήσεις τις κούτες)

Re: Πληροφορίες για τα μαθήματα επιλογής 7ου εξ.

34
Γεια σε όλους.

Δυστυχώς, δε κατάφερα να πάω στις σημερινές παρουσιάσεις μαθημάτων. Είμαι, ωστόσο, σε δίλημμα μεταξύ των τριών εκ των τεσσάρων (εκτός των Νανουλικών) μαθημάτων. Η αλήθεια είναι ότι λόγω της ώρας και μέρας που θα διεξάγεται, λογικά δε θα πηγαίνω, οπότε γενικά θα με ενδιέφερε σε πρώτη φάση να είναι κάτι που δε χρειάζεται και τόση παρακολούθηση για να πάρεις καλό βαθμό και να είναι γενικά "εύκολο". Για εφοδιαστική έχω ενδοιασμούς λόγω προγραμματισμού που έχω ακούσει ότι είναι σχετικά "βαρύς" και το ίδιο για σχεδιασμό προιόντων γιατί παρόλο που έχω ακούσει ότι είναι απίστευτα ενδιαφέρον μάθημα και υπάρχουν πολλά να μάθει, έχω επίσης ακούσει πως πρέπει να ασχοληθείς πολύ. Οπότε, εξ απαγωγής μάλλον οδηγούμαι στις καθαρές βιομηχανίες, αλλά δεν είμαι σίγουρος ως προς το ενδιαφέρον του μαθήματος. Μήπως θα μπορούσε κάποιος να πει πώς του φάνηκε το συγκεκριμένο μάθημα;
Από βαθμούς πώς πάνε όλα τα προαναφερθέντα μαθήματα;

Επίσης, φέτος διδάσκει ο κ. Κοκόσης ή ο κ. Βλυσίδης στις καθαρές;

Ευχαριστώ

Re: Πληροφορίες για τα μαθήματα επιλογής 7ου εξ.

35
Θα σου πρότεινα να μην πάρεις καθαρές βιομηχανίες. Αυτό. Δε θα ήθελα να επεκταθω εν προκειμένω....
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: Πληροφορίες για τα μαθήματα επιλογής 7ου εξ.

36
Με τη σειρά μου κι εγώ δε θα σου πρότεινα να πάρεις καθαρές βιομηχανίες. Δεν το πήρα ποτέ, αλλά συνάδελφοι που το διάλεξαν δεν μου είπαν και τα καλύτερα λόγια. Επίσης επειδή έχω ζήσει και τους δυο διδάσκοντες δε θα έλεγα ότι είναι συνεννοήσιμοι...

Στη θέση σου θα έπαιρνα το μάθημα της Εφοδιαστικής Διαχείρισης. Είναι εύκολο και χωρίς παρακολούθηση μπορείς να έχεις και καλές επιδόσεις ακόμα και με μόνο κριτήριο την τελική γραπτή εξέταση. Θα σου πρότεινα να μη σε τρομάξει το θέμα του προγραμματισμού (στην τελική μπορείς να μην πάρεις εργασία). Γενικότερα θεωρώ πως οι Έλληνες φοιτητές πάσχουμε στο θέμα των απλών προγραμματιστικών ικανοτήτων και διαπιστώνω πως πολλοί από τους φοιτητές προσπαθούν να αποφύγουν τις σχετικές εργασίες. Θεωρώ λοιπόν πως αν έχεις, εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος, δεύτερες σκέψεις και το μόνο κώλυμα για να επιλέξεις αυτό το μάθημα είναι ο προγραμματισμός, να το επιλέξεις για να εξασκηθείς κάνοντας αυτή την απλή εργασία και να ξεπεράσεις τους φόβους σου. :)
Και για τις αποφάσεις,/ σ' εκείνες τις στιγμές της ανυπολόγιστης δύναμης μας,/ κανείς δεν πήρε την ευθύνη ύστερα από την ήττα.
Κι όχι γιατί δεν μετρήσαμε κόστη, συνέπειες ή απώλειες,/ αλλά ήτανε τέτοιες οι επιθυμίες/ που όλα τα δικαιολογήσαμε.

Re: Πληροφορίες για τα μαθήματα επιλογής 7ου εξ.

37
Το μάθημα επιλογής 5247 Μηχανική Συστημάτων Εφοδιαστικής Διαχείρισης καταργείται. Όσοι φοιτητές οφείλουν μάθημα επιλογής
του 7ου εξαμ. θα πρέπει να επιλέξουν ένα άλλο από τα υπόλοιπα προσφερόμενα μαθήματα επιλογής

Re: Πληροφορίες για τα μαθήματα επιλογής 7ου εξ.

38
Θα κάνω μια λίγο περίεργη ερώτηση.
Από το επόμενο έτος που θα εφαρμοστεί το νέο πρόγραμμα σπουδών για όλα τα έτη εκτός από το 5ο θα καταργηθούν και τα περισσότερα επιλογής. Έτσι τα επιλογής του 7ου θα καταργηθούν.
Οπότε η ερώτηση είναι οποίος δεν έχει περάσει το επιλογής από του χρόνου απλά δεν θα το χρωστάει?
Γιατί εάν από του χρόνου παραγράφεται τότε δεν υπάρχει νόημα να το δώσει κανείς εκτός και αν θέλει να φτιάξει τον ΜΟ του.

Να σημειωθεί ότι αυτό ακριβώς συνέβη με τα επιλογής του 1ου έτους που καταργήθηκαν και όσοι τα χρωστούσαν τους παραγράφηκε το μάθημα.

Ποια είναι η γνώμη σας? :)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonyd την Τρί 13 Φεβ 2018, 11:40 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.