Μαθήματα Επιλογής 3ου Εξαμήνου

21
Θα μπορούσε κάποιος να μου δώσει μία κατεύθυνση, σχετικά με το ποιο μάθημα επιλογής να διαλέξω για το 3ο εξάμηνο; Δύο παράμετροι που με απασχολούν είναι το ποιο είναι το πιο ενδιαφέρον, καθώς και το ποιο είναι σχετικά εύκολο να περάσεις. :|
~T.C.

Re: Πληροφορίες για τα μαθήματα επιλογής 3ου εξ.

22
Στην γενιά μου (2010), το πιο "εύκολο" μάθημα ήταν η Ραδιοχημεία (τελευταία χρονιά της Αναστοσοπούλου). Εγώ είχα διαλέξει την Οργανωση και Διοικηση Επιχειρήσεων, γιατί είχαν ένα παιχνίδι (GMC ή Global Management Challeng) με οικονομικά, φάση διαγωνισμός με άλλες ομάδες από άλλα πανεπιστήμια. Είχε την πλάκα του και μάθαμε αρκετά πράγματα, που φάνηκαν χρήσιμα για το 8ο Εξάμηνο (Οικ. Ανάλυση Βιομ. Αποφάσεων). Είχε δουλειά πάντως το μάθημα. Το διάλεξα γιατί δεν ήθελα να είμαι τελείως άσχετος από οικονομικά :$

Για το επιλογής του κ. Μασαβέτα υπάρχουν παιδιά στο φόρουμ που το είχαν διαλέξει. Κατά γενική ομολογία, κάποιοι το θεώρησαν χρήσιμο για το 4ο εξάμηνο και πιο συγκεκριμένα για τα Μαθ. IV στο κομμάτι του ελέγχου υποθέσεων. Από δυσκολία έχω ακούσει διάφορες γνώμες οπότε μάλλον είναι ανάλογα την περίπτωση.

Τα άλλα μαθήματ δεν έχω ιδέα καν τι είναι :razz: Η Διδακτική Φυσικών Επιστημών είναι φάση παιδαγωγικά αν έχω καταλάβει καλά.
ΚΩ.ΜΗΤ.Η.Σ και στους Χημικους Μηχανικους!

Δύο Φράσεις Προκαλούν Αληθινό Τρόμο: ''Κάναμε ό,τι μπορούσαμε..'' και ''ο Βύντρα Σεντράρει! :o ''

Re: Πληροφορίες για τα μαθήματα επιλογής 3ου εξ.

23
Λοιπόν εγώ είχα πάρει το μάθημα του κυρίου Μασαβέτα... Για να μην μπω σε πολλές λεπτομέρειες θα αρκεστώ στο ότι έχει ένα άκρως ενδιαφέρον και καλογραμμένο βιβλίο και περνιέται εύκολα αν ξέρεις να κάνεις Anova 4, Regression Analysis και ξέρεις ορισμένες βασικές έννοιες (όλα αυτά εξηγούνται πολύ καλά ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ). Θα αρκεστώ σε αυτά και ο νοών νοείτω.... Τώρα εν γένει είναι λίγο απελπισία το εξάμηνο από άποψη επιλογής (τα κορμού είναι τέλεια τα περισσότερα)....

Αν θες 10ρακι εύκολα, πάρε Διδακτική λενε τα στατιστικά...
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: Πληροφορίες για τα μαθήματα επιλογής 3ου εξ.

24
Για το Μασαβέτα μονάχα μια διευκρίνιση θα ήθελα άν γίνεται: Το βιβλίο (& άρα το μάθημα) του είναι περισσότερο θεωρητικό (τύπου cosmopolita("Μαθηματική θεμελίωση της Χημικής Θερμοδυναμικής")) ή πιο πρακτικό (τύπου playboy("Εισαγωγή στη Χημική Θερμοδυναμική με παραδείγματα, ασκήσεις και προβλήματα")) ή κάτι ενδιάμεσο;
edit :επεξήγησε ορολογίας που χρησιμοποιούσε κάποτε ο διδάσκων(για αποφυγή παρεξηγήσεων).

Re: Πληροφορίες για τα μαθήματα επιλογής 3ου εξ.

25
To να διαλεξω Διδακτικη για να ειναι ευκολο και να παρακολουθω Μασαβετα λογω ενδιαφεροντος λεει?
Η να παρω Μασαβετα και να φαω το κεφαλι μου αμεσως?
“Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way when you criticize them, you are a mile away from them and you have their shoes.”

Re: Πληροφορίες για τα μαθήματα επιλογής 3ου εξ.

26
Θα έλεγα ότι είναι κάτι ενδιάμεσο.. Ένας συνδυασμός... Θα το έλεγα Men's Health. Έχει και τις θεωρητικούρες του έχει τις ασκήσεις. Βέβαια οι διαλέξεις είναι πλήρως Cosmopolitan (μη σου πω και σούπερ Κατερίνα).. Δε λέω τπτ άλλο γιατί θα γίνω κακός και δε θέλω...

Υ.Γ. "Σε αυτό το εξάμηνο θα μιλήσουμε για τη μέτρηση. Αλλά αυτό θα είναι η κορυφή της μύτης του παγόβουνου της μέτρησης. Και θα κάνουμε πράγματα που στο μαθηματικό είναι τρία εξάμηνα στατιστικένιας στατιστικής...... "
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: Πληροφορίες για τα μαθήματα επιλογής 3ου εξ.

27
Στην αρχή σκεπτόμουν να πάρω Ραδιοχημεία. Θα ήθελα μερικές επιπλέον πληροφορίες επί του συγκεκριμένου μαθήματος, κυρίως όσον αφορά στην ευκολία, το αντικείμενό του (κατά πόσο είναι ενδιαφέρον ή όχι), καθώς και το αν πραγματοποιείται κάποια εργασία (όπως σε πολλά άλλα μαθήματα επιλογής).
~T.C.

Re: Πληροφορίες για τα μαθήματα επιλογής 3ου εξ.

28
Papajim202 έγραψε:To να διαλεξω Διδακτικη για να ειναι ευκολο και να παρακολουθω Μασαβετα λογω ενδιαφεροντος λεει?
Η να παρω Μασαβετα και να φαω το κεφαλι μου αμεσως?
Δε λέει... Αν παρακολουθείς Μασαβέτα, και διαβάσεις και το βιβλίο του (όχι μόνο τις σημειώσεις που δίνει σε κάθε μάθημα - με προτεραιότητα στις κοπέλες, ιππότης γαρ) (ή και μόνο το βιβλίο του, χωρίς τις σημειώσεις, απλά ενδέχεται να τα βρεις με άλλη σειρά από αυτή των παραδόσεων) περνάς πολύ εύκολα το συγκεκριμένο μάθημα, και με αξιώσεις για αρκετά μεγάλο έως πολύ μεγάλο βαθμό. (Πηγή: ιδία πείρα)

Γενικά τα μαθήματα επιλογής προσφέρουν τη δυνατότητα να "χρωματίσει" κανείς το εξάμηνο με μια προσωπική πινελιά, πέραν των υποχρεωτικών μαθημάτων, οπότε καλύτερα διάλεξε όποιο σου φαίνεται πιο ενδιαφέρον :T:
Έτσι που τη ζωή σου ρήμαξες εδώ
στην κώχη τούτη την μικρή, σ’ όλην την γη την χάλασες.

Re: Πληροφορίες για τα μαθήματα επιλογής 3ου εξ.

29
TheodoreC έγραψε:Στην αρχή σκεπτόμουν να πάρω Ραδιοχημεία. Θα ήθελα μερικές επιπλέον πληροφορίες επί του συγκεκριμένου μαθήματος, κυρίως όσον αφορά στην ευκολία, το αντικείμενό του (κατά πόσο είναι ενδιαφέρον ή όχι), καθώς και το αν πραγματοποιείται κάποια εργασία (όπως σε πολλά άλλα μαθήματα επιλογής).
Είχα πάρει το μάθημα την πρώτη χρονιά που άλλαξαν οι διδάσκοντες. Γενικώς είναι εύκολο και η ύλη δεν είναι πολύ μεγάλη. Ανταποκρίνεται (τουλάχιστον για τη χρονιά που το παρακολούθησα) σε αυτή που είναι γραμμένη στη σελίδα του μαθήματος. Έχει ενδιαφέρον το μάθημα, ειδικά αν σου αρέσει και λίγο το αντικείμενο. Γίνονται και κάποιες παρουσιάσεις από άλλους καθηγητές (από τον κ. Χίνη των μηχανολόγων στη χρονιά μου) για τους πυρηνικούς αντιδραστήρες, το ατύχημα στο Chernobyl κτλ, ενώ είχαμε πάει και επίσκεψη στο εργαστήριο Πυρηνικής Τεχνολογίας των Μηχανολόγων. Αυτό ήταν αρκετά ενδιαφέρον :)

Εργασία μπορεί να γίνει προαιρετικά, και μετράει 50% στο βαθμό, με το άλλο 50% του γραπτού. Αν δε θες, γράφεις μόνο εξετάσεις και μετρά 100%.
Δες, αν θες, και στη σελίδα του μαθήματος για περισσότερες πληροφορίες, και πιθανά θέματα εργασιών:

http://mycourses.ntua.gr/course_descrip ... q=CHEM1058
Why is a raven like a writing desk?

Re: Πληροφορίες για τα μαθήματα επιλογής 3ου εξ.

30
Η γνώμη μου για το επιλογής του Μασαβέτα, πέραν του στυλ, αλλά σαν περιεχόμενο είναι ότι αξίζει. Δεν μπορώ να πω ότι αγαπώ τη Στατιστική, τη θεωρώ χρήσιμη και το κριτήριό μου ήταν ότι είναι Μασαβέτας και θα έχει φάση (και σε σχέση με το λοιπό εξάμηνο..). Όμως θεωρώ ότι διαβάζοντας το βιβλίο (όχι ιδιαιτέρως θεωρητικό) και τα φυλλάδια που μοίραζε στις διαλέξεις έμαθα πράγματα, κατανόησα πλήρως το περιεχόμενο του βιβλίου και δε χρειάστηκε να ασχοληθώ με τη Στατιστική 4ου εξαμήνου στις εξετάσεις μιας και ήταν καλοκαίρι και ήμουν διακοπές :bleh: (όχι ότι επικαλύπτονται πλήρως οι ύλες).
Μη σας φοβίζει από τη Θερμοδυναμική. Περνιέται χαλαρά αν διαβάσεις το βιβλίο, που διαβάζεται και εύκολα + μπόνους: ατάκες και λοιπά στο μάθημα για να γελάς, προβληματίζεσαι και ό,τι ψήνει τον καθένα. :T:
Einmal ist keinmal