Re: [2ο] Σύνδεση μικροσκοπικών-μακροσκοπικών ιδιοτήτων με Η/

11
Καλησπέρα,

Ερώτηση 1:
Το pc lab αύριο Παρασκευή 4 Ιουλίου 2013 θα είναι ανοιχτό ;

Ερώτηση 2 :
Υπάρχει κάποιος φοιτητής από μεγαλύτερο εξάμηνο που να είχε αυτό το μάθημα επιλογής και να μπορεί να βοηθήσει τους πρωτοετείς να λύσουν το υπολογιστικό θέμα ;

Re: [2ο] Σύνδεση μικροσκοπικών-μακροσκοπικών ιδιοτήτων με Η/

12
εννοείς τις σειρες στο χέρι? ή το monte carlo??? δε νομιζω να μποεσω να βοηθησω βεβαια.... αλλα to be on the safe side...όσο για το pc lab, λογικά ανοιχτό θα είναι
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One

Re: [2ο] Σύνδεση μικροσκοπικών-μακροσκοπικών ιδιοτήτων με Η/

13
1. Γενικώς είναι ανοιχτό, τουλάχιστον μέχρι τις 2:30 μέσα στην εξεταστική, και η εξεταστική συνεχίζεται ακόμα μέχρι τη Δευτέρα
2. Υπάρχουν πολλοί εδώ. Πες τι σε προβληματίζει και θα βρεις απαντήσεις! ;)

Re: [2ο] Σύνδεση μικροσκοπικών-μακροσκοπικών ιδιοτήτων με Η/

14
Εάν αναφέρεσαι στον κώδικα τότε από προσωπική εμπειρία σου λέω ότι απαιτεί αρκετή δουλειά από εσένα αρχικά για να τριφτείς και να δεις τι δεν κατανοείς. Γενικά κι αόριστα είναι λίγο να βοηθήσει κάποιος (προσωπική γνώμη). :)
Θέλει πολύ χρόνο οπότε μην το αφήσετε τελευταία στιγμή (γενική συμβουλή :T: )
Τέλος, στη χρονιά μου από λάθος μας είχε δοθεί λάθος κώδικας ο οποίος με είχε βασανίσει πολύ και όταν τελικά κατέφυγα για βοήθεια στο εργαστήριο του κ. Θεοδώρου πραγματικά η προθυμία των διδακτορικών αλλά και του κ. Παπαδόπουλου μου είχε κάνει πολύ καλή εντύπωση :clap: :worship:
Einmal ist keinmal

Re: [2ο] Σύνδεση μικροσκοπικών-μακροσκοπικών ιδιοτήτων με Η/

15
Καλημέρα σε όλους! Οι περισσότεροι από το πρώτο εξάμηνο έχουμε ως compiler της Fortran το Geany, το οποίο όμως κολλάει πάρα πολύ στο compile(δε θέλω να ξέρω τι θα κάνει στο built και το execute)! Στο Developer studio του pclab τρεχει κανονικά, αλλά δεν μπορώ να το βρω δωρεάν. Έχετε να μου προτείνετε κάποιον compiler που θα το τρέχει, γιατί εχω πάθει λίγο αμόκ! Ευχαριστώ πολύ! :help:

Re: [2ο] Σύνδεση μικροσκοπικών-μακροσκοπικών ιδιοτήτων με Η/

16
Λογικα οτι σου τρεχει στο Developer studio, θα τρεχει και στο Geany, τι εννοεις σου κολλαει; Γενικα η προσομοιωση ειναι αρκετα απαιτητικη οποτε θες PC που να τραβαει ή αρκετη υπομονη!

Για εναλλακτικες, εγω χρησιμοποιουσα αρκετο καιρο το Force Fortran, αλλα για απλα πραγματα...
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and has been widely regarded as a bad move.
-The Hitchhiker's Guide to the galaxy

Re: [2ο] Σύνδεση μικροσκοπικών-μακροσκοπικών ιδιοτήτων με Η/

18
Περικλή, το compile λένε ότι αργεί. Αυτό δεν έχει να κάνει με το πόσο βαριά είναι η προσομοίωση, αλλά με το μέγεθος (και κάποιες άλλες παραμέτρους) του κώδικα.

Επίσης ως compiler χρησιμοποιείτε το gfortran, όχι το Geany. Το Geany είναι μονάχα text editor. Μην μπλεχτείτε με το Force, τον ίδιο compiler χρησιμοποιεί και έχει πολύ πιο πρωτόγονο περιβάλλον, ενώ by default φτιάχνει αρχεία fortran 77. Αφήστε το στην άκρη γιατί θα σας μπερδέψει σε άλλα.

Ολοκληρώνει το compilation; Μήπως δεν έχετε κάνει την απαραίτητη ρύθμιση για να μετατρέπει τα tabs σε spaces;
Επίσης, από τη στιγμή που δεν χρησιμοποιείτε το έτοιμο project του Compaq Visual Fortran, που έχει συνδεδεμένα όλα τα αρχεία, πρέπει να τα συνδέσετε.

Αυτό μπορείτε να το κάνετε με δυο τρόπους:

1. Ο ένας είναι η εντολή include. Αυτή ουσιαστικά "συρράπτει" πολλά αρχεία σε ένα, και μετά κάνεις compile με τον κλασσικό τρόπο μόνο το κεντρικό αρχείο. Οπότε, κάτω από το "END" του κυρίως προγράμματος μπορείτε να βάλετε εντολές include για κάθε αρχείο με υπορουτίνες που χρειάζεστε.

2. Κάνετε compile μέσω γραμμής εντολών. (θα εξηγήσω)

Δώστε μου λίγο χρόνο, το ψάχνω. Δεν φταίει το laptop! :)

ΥΓ: Αυτά παθαίνεις όταν εξαρτάσαι από συγκεκριμένο πρόγραμμα, παρά τις ευκολίες που σου παρέχει για να φτιάξεις ένα ολοκληρωμένο πρόγραμμα.

Re: [2ο] Σύνδεση μικροσκοπικών-μακροσκοπικών ιδιοτήτων με Η/

19
Σε linux έκανα τα εξής για να τρέξει. (ελπίζω ο κώδικας που έχετε να μην έχει λάθη)

1. Άνοιξα κάθε αρχείο ".for" με το geany και πάτησα Document > Replace Tabs by Space και το έσωσα. Αν χρωματιστούν σωστά οι εντολές της fortran σημαίνει ότι όλα είναι οκ. Ο gfortran δεν δέχεται τον χαρακτήρα tab (που βάζει ο Compaq) και επίσης η Fortran 77 χρησιμοποιούσε "fixed format" αρχεία. Δηλαδή απαιτούσε οι εντολές να ξεκινάνε από την 7η θέση (δηλαδή να προηγούνται 6 κενά) και να τελειώνουν μέχρι την 72. Αυτό είχε σχέση με τις διάτρητες κάρτες που χρησιμοποιούσαν κάποτε. Αν σας χτυπήσει σε κάποια μακριά γραμμή κάποιου αρχείου προσπαθήστε να την "κοντύνετε", κόβοντας κανένα κενό.

2. Τα έκανα compile μέσω γραμμής εντολών (αυτό πρακτικά που κάνει το geany χωρίς να το βλέπετε):

Κώδικας: Επιλογή όλων

gfortran *.for
Αυτό φυσικά στο directory που βρίσκονται τα αρχεία. Δηλαδή, τα είχα στο Desktop/nvtmclj, άρα πάτησα πρώτα cd Desktop/nvtmclj.

3. Δημιουργήθηκε ένα εκτελέσιμο αρχείο με το (προεπιλεγμένο) όνομα "a.out". Το έτρεξα:

Κώδικας: Επιλογή όλων

./a.out
Είδα ότι τρέχει. Θα κάνετε το ίδιο και στο post processing. Χρειάζεται αρκετή ώρα πάντως, δεν το άφησα μέχρι το τέλος.

Θα το δοκιμάσω σε 10 λεπτά σε Windows και θα κάνω edit με τις αντίστοιχες εντολές.

edit: Σε Windows, αφού αντικαταστήσετε τα tabs με κενά, πάλι με το Geany, κάνετε τα εξής:
1. Τοποθετήστε τον φάκελο στον C:
2. Από το start menu βρείτε τη γραμμή εντολών. Σε Windows 7 γράφετε στο search του start menu "cmd.exe" και το βρίσκετε.
3. Μετακινηθείτε στον φάκελο που έχετε τα αρχεία:

Κώδικας: Επιλογή όλων

cd C:\nvtmclj
με την εντολή dir μπορείτε να δείτε τα περιεχόμενα του φακέλου.
4. Κάντε τα compile:

Κώδικας: Επιλογή όλων

gfortran *.for
5. Τρέξτε το εκτελέσιμο με την εντολή:

Κώδικας: Επιλογή όλων

a.exe
Τόσο σε linux, όσο και σε Windows, μπορείτε να αλλάξετε το όνομα του παραγόμενου εκτελέσιμου αρχείου με την επιλογή "-o name". Δηλαδή, σε Windows: gfortran -o myname.exe *.for

Πανηγυρίστε! Μόλις μάθατε να δουλεύετε στοιχειωδώς σε περιβάλλον εντολών, καθώς και το τι κάνει το Geany όταν του πατάτε το κουμπί "Compile"! :D
cron