Re: Γενική Συνέλευση ΦΣ - Τρίτη 19 Νοεμβρίου 2013

61
Αγαπητή Emily δεκτή η κριτική σου, αν και δεν κατάλαβα πού ακριβώς θες να την απευθύνεις. Στους συγγραφείς των προηγούμενων posts; (MaHaHoU, fotinit17, KiritoShu, madadayo, ParaPan, Aragorn, johnyd, PeriklisP, maritina, Michalis3, delic, jimgiam, AnastasiaN, MadChemist27, BrAVeSirRObin) Στο "κακό, το πουλημένο το έτσι το forum"; Υπενθυμίζω ότι ο καθένας μπορεί να γράψει και μάλιστα γράφουν παιδιά νομίζω από κάθε γενική πολιτική άποψη που υπάρχει στη σχολή. Άρα αν το παράπονο είναι προς το "κακό, το πουλημένο το έτσι το forum", τότε απευθύνεται γενικώς στους φοιτητές της σχολής, αφού πάνω-κάτω, υπάρχει ένα δείγμα με μεγάλο εύρος.

Κατά τα άλλα, επειδή κι εγώ το βράδυ τα είδα μαζεμένα, και ίσως πιο ψύχραιμα, ίσως και επειδή τα διαβάζω με τη "φωνή" του καθενός (όσων ξέρω), δεν διακρίνω κάποιο "άγχος". Σύγχυση ίσως, αφού αν κάποιος δεν έγραφε από κινητό μάλλον ενημερωνόταν από άλλους, εκτός αν εννοείς σύγχιση, που δεν τη διακρίνω. Νομίζω ότι ήταν καθαρά ενημερωτική η διάθεση.

Δεν ήμουν από την αρχή της συνέλευσης, αλλά υποθέτω πως (όπως συχνά γίνεται), το
MaHaHoU - 1:21pm έγραψε:Παιδιά μπορεί να μου πει κάποιος που βρίσκεται επάνω στη σχολή για την Γ.Σ τι λέει το πλαίσιο ΕΑΑΚ και τι κόσμος φαίνεται να υπάρχει από ΔΑΠ και ΕΑΑΚ?
fotinit17 - 2:15pm έγραψε:Μου είπαν στο τηλ οτι υπάρχουν μόνο ΕΑΑΚ πάνω. Το πλαίσιο δεν ξέρω τι λέει.
σήμαινε ότι "για την ώρα, από παρατάξεις, μόνο η ΕΑΑΚ έχει σημαντικό αριθμό μέσα στο αμφιθέατρο", αφού συνήθως συνεπέστεροι όλων στις συνελεύσεις είναι αυτοί. Υποθέτω ότι το "μου είπαν στο τηλ" αναφέρεται σε χρόνο αρκετά νωρίτερο της 2:15pm και δέχομαι ότι ίσως ήταν λάθος πληροφορία ή υπερβολή. Αδυνατώ όμως να πιστέψω ότι η Φωτεινή (!!!) θα έλεγε κάτι τέτοιο για να "σύρει κόσμο να ψηφίσει" (???). Τι να ψηφίσει; Εδώ εγώ που μιλάω μαζί της κάθε μέρα δεν έχω καταλάβει τι θα ψήφιζε η Φωτεινή σήμερα.

Όσο για το κοινό πλαίσιο, το
madadayo - 3:05pm έγραψε:εαακ και μασ κατεβαζουν κοινό πλαίσιο
συμφωνώ ότι ήταν λάθος πληροφορία, η οποία στη συνέχεια διαψεύστηκε σε επόμενα posts. Που βασικά έγινε η πρόταση από την Εντροπία και προφανώς η madadayo το μετέφερε πριν συζητηθεί (και τελικά δεν προχωρήσει).

Κατά τα άλλα, μη μου πει κανείς ότι πχ στο facebook είναι καλύτερα τα πράγματα και δεν γράφονται άστοχα ή αδιασταύρωτα πράγματα. Αλλά απέχει πολύ αυτό από το να δίνουμε μια "φανατική" διάσταση στην προσπάθεια κάποιων παιδιών να μεταφέρουν τις εξελίξεις στους υπόλοιπους. Εξ' άλλου, το forum διαβάζουν και πάρα πολλοί μη φοιτητές και βασική τους πηγή πληροφόρησης είναι αυτή εδώ.

Καληνύχτα για την ώρα.

Re: Γενική Συνέλευση ΦΣ - Τρίτη 19 Νοεμβρίου 2013

62
Μάκη,αν θες να θυματοποιήσουμε το φόρουμ (το ''έτσι''???), όχι δε θα το κάνω, και ποτέ δεν νομίζω ότι αναφέρθηκα σε αυτό. Και ούτε εξέφρασα κάποιο παράπονο, το γεγονός ότι με λυπούν-ή με εξοργίζουν να είμαι ειλικρίνής- κάποια πράγματα που διαβάζω δεν σημαίνει ότι έχω παράπονο από κάποιον. Νομίζω ότι ο καθένας που μπαίνει εδώ μέσα έχει κάθε δικαίωμα να εκφράσει την άποψη του. Και όπως ακριβώς είπες στην αρχή, ήταν κριτική, και ξεκάθαρα προσωπική άποψη. Δεν κάθισα να στοχοποιήσω-απευθυνθώ σε συγκεκριμένα άτομα, το γενικό στάιλ της συζήτησης όπως αναφέρε κ ο φίλος πριν μου άφησε αυτό το συναίσθημα.Ναι. Ανταπόκριση.Οκέι. Συμφωνούμε να διαφωνούμε λοιπόν.
Food for thought λοιπόν, καλή μας χώνεψη!
~once you've grown up, you can never come back..~

Re: Γενική Συνέλευση ΦΣ - Τρίτη 19 Νοεμβρίου 2013

63
Ζητώ συγγνώμη λοιπόν, καθώς έχω την τάση να "παίρνω βαριά" ότι πιστεύω ότι ίσως αναφέρεται γενικότερα στο forum.

Καλή μας νύχτα λοιπόν και καλό κουράγιο για να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε την επόμενη μέρα για να σταθούμε στα πόδια μας.

Re: Γενική Συνέλευση ΦΣ - Τρίτη 19 Νοεμβρίου 2013

64
Ας μπω κι εγώ στο χορό της απάντησης...

χωρίς να έχω διάθεση κριτικής (ούτε καν αυτοκριτικής) θα πω ότι όλα τα προηγούμενα ποστ είχαν καθαρά ενημερωτικό χαρακτήρα και απευθύνονταν σε όλους τους συμφοιτητές που "αγωνιούσαν" για την εξέλιξη της ΓΣ. Και ναι, μην πείτε τα γνωστά "ας έρχονταν"... καλώς ή κακώς ήταν μία από τις μαζικότερες συνελεύσεις που έχω δει (και φαίνεται κι απ το συνολικό αριθμό των ψήφων).

Όπως αναγράφεται κ στα στοιχεία μου, εγώ ΔΕΝ ανήκω στον ΦΣ και κατά συνέπεια, απλά πέρασα λίγο απ τη συνέλευση για να δω τι παίζει. Κι επειδή πολλές φορές που δεν μπορούσα να ξέρω "ξέσκιζα" τα ηλεκτρονικά μέσα για μια ενημέρωση θεώρησα καλό να μοιραστώ το τι είδα και άκουσα με τους υπόλοιπους. (αυτά ως προς τα early posts).

Θα επιβεβαιώσω τον Μάκη, λέγοντας ότι πολλά ακούγονται (πχ ανεξάρτητο πλαίσιο) που τελικά όμως δεν καταλήγουν να ισχύουν. αυτός είναι και ο κίνδυνος του να μοιραστείς κάτι που άκουσες αλλά ΔΕΝ είσαι υπέυθυνος για αυτό. Εξού και οι εκφράσεις "άκουσα/είδα"... αλλά όχι "γνωρίζω/επιβεβαιώνω".. αυτά γίνονται μόνο στο δια ταύτα... στην τελικά πόσα πράγματα μπορεί να αλλάξουν μέσα σε μερικές ώρες (εδώ αλλάζουν σε δευτερόλεπτα).

Θα παρατηρήσω εδώ ότι αντίστοιχα, ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟΥ χαρακτήρα ποστς γίνονταν στις περισσότερες ΓΣ τα προηγούμενα έτη ακόμη και στις τυπικές στυλ πολυτεχνείου.
Δεν ξέρω για τι απολογούμαι... αλλά εάν σας πείραξε, ζητώ συγγνώμη. αν θα το ξανάκανα όμως, θα το ξανάκανα (να αιτιολογούμε και τον λόγο ύπαρξής μας :whistle: :whistle: :whistle: ). Διότι δε θεωρώ ότι είχε κάποια σκοπιμότητα. επίσης, οι πληροφορίες περί ομιλητών κλπ έρχονταν από παιδιά που ήταν στη ΓΣ
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One

Re: Γενική Συνέλευση ΦΣ - Τρίτη 19 Νοεμβρίου 2013

65
Εγώ πάλι νιώθω πως πρέπει να δικαιολογηθώ για κάτι ή έστω να εξηγήσω κάτι. Παρακόλουθώ συνελεύσεις στη σχολή από το πρώτο έτος και δυστυχώς όπως φαίνεται είμαι από τους μεγάλους της σχολής. Τόσα χρόνια παρακολούθηση λοιπόν, θέλω δεν θέλω με οδήγησαν στο εξής συμπέρασμα-fact (που προφανώς μπορεί να αλλάξει): Συνήθως στις Γ.Σ ψηφίζεται το πλαίσιο ΕΑΑΚ ή κάποια συνεργασία πλαισίων αριστερών παρατάξεων. Εύλογα λοιπόν αναρωτιέμαι πόσο κόσμο έχουν σήμερα? Και πόσο η ΔΑΠ? Τι λενε τα ΕΑΑΚ (που συνήθως "παίρνουν" τη Γ.Σ?)? Γιατί ΔΑΠ (και όχι ΠΑΣΠ ή ΜΑΣ)? Μα γιατί παλιότερα τον αντίλογο στο πλαίσιο ΕΑΑΚ είχε εκείνη και το ματς ψήφων γινόταν ανάμεσα σε αυτές τις δύο παρατάξεις (αυτό είναι το συμπέρασμα του λογικού εξωτερικού παρατηρητή ή αν το θες του αντικειμενικού ρεπόρτερ που ότι συμβάινει το καταγράφει και το μεταφέρει). Το δίλημμα ανοιχτή ή κλειστή σχολή σε Γ.Σ εγώ το πρωτογνώρισα πριν από 6 χρόνια και έπειτα κατ'επανάληψη κάθε χρόνο έτσι ήταν...ποιος βγήκε η ΔΑΠ ή τα ΕΑΑΚ? Έτσι απλά λοιπόν ρώτησα,γιατί με καίει για λόγους συμπαράστασης αλλά και για λόγους ανάγκης να διαβάσω για την ενδεχόμενη εξεταστική -τονίζω πως η ερώτηση μου δεν είχε καμια σχέση με τις πολιτικές πεποιθήσεις μου. Τα παιδιά εδώ προσπάθησαν να μεταφέρουν τα νέα από το αμφιθέατρο, οχι να κάνουν πολιτικό αγώνα υπέρ κάποιας παράταξης.
@ Emily Θα καταλάβαινα την "ανησυχία" και τη λύπη σου αν την εξέφραζε ένα άτομο χωρίς εμπειρία στις Γ.Σ...αλλά από τον τρόπο που "ξέσπασες" έχω την υποψία ότι τις παρακολουθείς συχνά και ξέρεις τη "γλώσσα" τους καθώς και ότι αντιλαμβάνεσαι ποσο δύσκολο είναι να μεταφέρει κάποιος το κλίμα που υπάρχει. Ακόμα αυτές οι φημολογίες και παραφιλολογίες, οπως πολύ σωστά τις αναφέρεις, γίνονταν ΠΑΝΤΑ και κυρίως κατά προτίμηση από το τηλέφωνο (δεν έχει πεθάνει ακόμα η κλάψα εκεί) από δειλά και ξεπουλημένα άτομα που δεν ξέρουν πως να στηρίξουν πλέον τις απόψεις τους...Τώρα τελευταία και από το facebook. Αν υπήρχε έστω και ένα άτομο σε αυτό το φορουμ "λακές" παράταξης, εννοώ να καλεί φοβισμένα/υστερικά τον κόσμο να ψηφίσει την μία ή την άλλη παράταξη κινδυνολογώντας και πετώντας στάχτη στα μάτια τους ή να προσπαθεί να μεταχειριστεί τους συμφοιτητές του (αδιαφορώ για το σε ποια παράταξη ανήκει), θα τον είχαν απομονώσει τα υπόλοιπα μέλη του φόρουμ...Αν δε γινόταν αυτό τότε εγώ θα αποχωρούσα μόνη μου από εδώ.
この危うげな世界さえ
越えてゆけると 信じるだけ
あなたと

Re: Γενική Συνέλευση ΦΣ - Τρίτη 19 Νοεμβρίου 2013

66
Κάποια στοιχεία (αν και δεν εχει μάλλον πολύ σημασία):

Την προηγούμενη εβδομάδα στις 11 Νοέμβρη το αποτέλεσμα ήταν:
1. ΠΑΣΠ = 45
2. ΠΛΑΙΣΙΟ = 102
3. ΜΑΣ = 21
4. ΛΕΥΚΑ = 12

ΣΥΝΟΛΟ = 180

Την αμέσως επόμενη εβδομάδα στις 19 Νοέμβρη το αποτέλεσμα ήταν:
1. ΠΑΣΠ = 122
2. ΠΛΑΙΣΙΟ = 103
3. ΜΑΣ = 14
4. ΛΕΥΚΑ = 13

ΣΥΝΟΛΟ = 252

Παρατηρήθηκε λοιπόν μια αξιοπερίεργη για μένα στάση από τους φοιτητές της σχολής μας. Στην χθεσινή συνέλευση ήρθαν λοιπόν 72 άτομα παραπάνω σε σχέση με την πρώτη φορά. Μάλιστα, η πρόταση της ΠΑΣΠ έλαβε 77 παραπάνω ψήφους σε σχέση με τις 11/11. Θεωρώντας ότι αυτοί που ψήφισαν Λευκά, ΜΑΣ και Πλαίσιο Αγώνα ήταν οι ίδιοι που ψήφισαν και στις 11/11 το ίδιο. Έχουμε συνολικά:

11/11: Πλαίσιο + ΜΑΣ + Λευκά = 135
19/11: Πλαίσιο + ΜΑΣ + Λευκά = 130

Δηλαδή, μειώθηκαν κατα 5 άτομα. Πρακτικά, δηλαδή, πάνω κάτω όσοι ήρθαν σήμερα στην σχολή (όχι 1, όχι 2...κάτι παραπάνω από 75) τάχθηκαν υπέρ του πλαισίου της ΠΑΣΠ.

Οι ερωτήσεις μου είναι οι επόμενες (όχι απαραίτητα ρητορικές):
1. Τί ήταν αυτό που ώθησε αυτούς τους 75 (παρα~25 άτομα θα έκαναν και απαρτία στο ΑΜΦ 2) να έρθουν και να στηρίξουν το πλαίσιο ανοιχτής σχολής τώρα και όχι νωρίτερα? :hm:

2. Γιατί σε ένα τόσο σημαντικό ζήτημα της σχολής ήρθαν στην συνέλευση μόλις 252 φοιτητές όταν στις αλλοτριωμενες φοιτητικές εκλογές ήρθαν 465?
Ακόμα και την ΔΑΠ σύσσωμη να αφαιρέσεις (101 ψήφοι) πάλι τα νούμερα δεν βγαίνουν, γιατί και οι πρωτοετείς ψήφισαν (είναι και παραπάνω φέτος... τρομάρα μας) και ακόμα πολλά άτομα επί πτυχίω είναι ακόμα εδώ διότι δεν έγινε η εξεταστική. :shock:

3. Πως και γιατί ο σύλλογος άλλαξε στάση 180 μοιρών μέσα σε εφτά οχτώ μέρες και από ''Στήριξη των Διοικητικών - Κλειστή Σχολή :protest: '' μετατράπηκε σε ''Ανοιχτή Σχολή - Εξεταστική Τώρα (σπίτια μας τώρα και διάβασμα... :secret: )'' ? :wall:

4. Γιατί σήμερα όλοι παίξαμε το θέατρο του παραλόγου όταν τέθηκε, το 2ο bullet του πλαισίου των ΕΑΑΚ (περι διπλής εξεταστικής ανάμεσα στα εξάμηνα και όχι τώρα), υπο αμφισβήτηση ημερολογιακά (όχι νομικά αλλά καθαρά ημερολογιακά αν κλείναμε μέχρι όποτε και ανοίγαμε 2 Δεκέμβρη)? Όλοι δηλαδή αρκέστηκαν στο ''απο βδομάδα θα πιάσουμε τα ημερολόγια''? Ή μόνο εγώ είμαι αυτός που είχε την ενημέρωση πως η διοίκηση σκόπευε να πιστολιάσει τελείως την εξεταστική αυτή αν είμασταν κλειστά και αυτήν την εβδομάδα? :idea:

5. Η σχολή άνοιξε ΤΩΡΑ γιατί ''έπρεπε να ανοίξει'', ''ήρθε η ώρα να ανοίξει (έπεσε η γραμμή?)'', ''αλλιώς θα χανόταν η εξεταστική για όλους'', ''θα χανόταν το εξάμηνο (σενάριο που θα είχε βάση σε συνέλευση σε 1 εβδομάδα από τώρα)'', ''προλάβαμε να γλιτώσουμε/αναβάλουμε κάνα μαθηματάκι λόγω της κατάληψης από 11/11 έως 19/11 και να προλάβουμε να διαβάσουμε και τίποτα'', ''τελείωσε η υπομονή μας ο αγώνας είναι ανώφελος'' ??? Ειλικρίνα αναζητώ μία σοβαρή απάντηση πάνω σε αυτό γιατί δεν πιστεύω ότι ο φοιτητικός σύλλογος είναι τόσο εκκεντρικός για να αλλάξει στάση 180 μοιρών. :inlove:

Πριν προλάβουν να με κακοχαρακτηρίσουν οι ''κακές γλώσσες'' να αναφέρω πως δεν θεωρώ ότι η φυσική κατάσταση της σχολής είναι κλειστή, ούτε απαραίτητα το μοναδικό μας όπλο/μέτρο πίεσης (μέχρι έμπρακτης αποδείξεως του αντιθέτου βέβαια). Επίσης όμως δεν θεωρώ ότι φυσική κατάσταση της σχολής είναι να υπολειτουγεί με την απερίσκεπτη απομάκρυνση ενός κραυγαλέου ποσοστού των διοικητικών υπαλλήλων όταν τα ίδια τα ιδρύματα δηλώνουν έλλειμα...(zboing κατασταση :o )

Επειδή κούρασα με το σεντόνι μου, ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΔΟΞΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ τους συμφοιτητές μας που κάπνιζαν σε αμφιθέτρο με πυκνότητα 2 άτομα/m^2. Πολύ ντέρτι να π'ούμε! :slap:



Στο κατακάθι αυτού του πόστ εγώ ένα κρατώ...2 μήνες στον κάδο με μπόλικες κωλοτούμπες ^^ Όταν πάλι έφτασε η καυτή πατάτα στα χέρια μας (aka φοιτητές) εμείς σκορπίσαμε πάλι σε κομματικά δίπολα περί ανοιχτού και κλειστού. :lazy:
ΚΩ.ΜΗΤ.Η.Σ και στους Χημικους Μηχανικους!

Δύο Φράσεις Προκαλούν Αληθινό Τρόμο: ''Κάναμε ό,τι μπορούσαμε..'' και ''ο Βύντρα Σεντράρει! :o ''

Re: Γενική Συνέλευση ΦΣ - Τρίτη 19 Νοεμβρίου 2013

67
Τροφή για σκέψη...
Μία κατάσταση(μείωση διδακτικού προσωπικού) που ίσως αντιμετωπίσουμε κι εμείς μελλοντικά
Πανεπιστήμιο Αιγαίου: Χάθηκε το εξάμηνο γιατί δεν υπάρχει διδακτικό προσωπικό
"People don’t listen, they just wait for their turn to talk."
— Chuck Palahniuk

Re: Γενική Συνέλευση ΦΣ - Τρίτη 19 Νοεμβρίου 2013

68
@BrAVeSirRObin
Δυστυχώς δεν ήμουν στη γενική συνέλευση αλλά μου είπαν ότι έγινε το εξής: Μαζεύτηκαν κυρίως πρωτοετείς που ήθελαν να ανοίξει η σχολή και στήριξαν το πλαίσιο της ΠΑΣΠ. Δεν ήταν πολιτική στήριξη απλά ήθελαν να ξεκινήσουν μαθήματα και είχαν δικαίωμα ψήφου ακόμα και αν δεν έχουν ακόμα γραφτεί στη σχολή. Επομένως υπάρχει από ότι αντιλαμβάνομαι το ζήτημα αρκετοι από αυτους τους μάλλον 75 καινούριους ψηφοφόρους (συμφωνα με τα νουμερά σου) να μην ανηκαν καν στη σχολή. Δεν υπονοώ για κανένα λόγο ότι ισχύει κάτι τέτοιο απλά τι σκέφτονται πολλοί παραταξιακοί. Οι πρωτοετείς τώρα είναι δύσκολος στόχος για τις παρατάξεις που έχουν συνηθίσει να τους "ψαρεύουν" (δε θα ήθελα διαφωνία σε αυτό) κατά τη διάρκεια των εγγραφών, τότε αποκτούν μια πρώτη επαφή με τα "πολιτικά" δρώμενα της σχολής... Το τι σημαίνει "αγώνας, ρήξη, ανατροπή..." και το γιατί να το ακολουθήσουν αυτό, τους είναι παντελώς άγνωστο (για την ώρα). Κατά κάποιο τρόπο αυτό δικαιολογεί την 180 μοίρες στροφή που αναφέρεις. Αμφιβάλω αν ο αγώνας εντυπώσεων και τα δρώμενα μιας γενικής συνέλευσης σαν αυτές που γίνονται στη σχολή μας θα οδηγούσαν κάποιο μη συνειδητοποιημένο άτομο σε συμπέρασμα. Τουλάχιστον κάτι τέτοιο γίνεται αρκετά δύσκολα.......Οπότε είχαμε στροφή 180 μοίρες και δημοκρατικά άνοιγμα σχολής και παύση στήριξης, με τη μορφή κατάληψης (αυτό λέει το πλαίσιο της ΠΑΣΠ), των διοικητικών που απεργούσαν. Σε κανά μήνα που θα έχουν πλήρη εικόνα και οι πρωτοέτείς και θα ζήσουν τις ελλείψεις στο πετσί τους μπορεί να αλλάξουν γνώμη, ή μπορεί να συνεχίσουν να πιστεύουν ότι και τώρα...Δικαίωμα τους είναι στην τελική. Όσοι διαφωνούν, δεν αφήνω τον εαυτό μου απέξω, την επόμενη φορά ας ανέβουν να ψηφίσουν την άποψή τους.
この危うげな世界さえ
越えてゆけると 信じるだけ
あなたと

Re: Γενική Συνέλευση ΦΣ - Τρίτη 19 Νοεμβρίου 2013

69
Ρε παιδιά, αισθάνομαι πως σας τραβάει τ δράμα-προς makish,madadayo, mahahou-.Το θέλετε. Δλδ, έγραψα μια προσωπική άποψη-κριτική 5 σειρών και κάθεστε και λέτε οτι αισθάνεστε ότι πρέπει να απολογηθείτε, ότι εγώ ξέσπασα(!!!!!!). Χαλαρώστε λίγο. Φόρουμ είναι, και δεν χρειάζεται να το τερματίζετε κάθε φορά για να αποδείξετε τη φορουμίσια αγιοσύνη σας. Μου κάνει εντύπωση το πόσο παρεξηγηθήκατε , ο ενας λέει το πουλημένο το έτσι τ φόρουμ, ο άλλος για λακέδες στ φόρουμ, σόρρυ κιολλας...εε υπερβολή.Δε θα κάτσω να αναλύσω περαιτέρω τι είπα και γιατί, νομίζω ήταν σαφές, αν θέλετε να τ μεταφράζετε σε 100000 ότι ναναι άλλα πράγματα, ΚΑΛΩΣ, αλλά και αυτό κάτι δείχνει..

@BrAVeSirRObin, κιεγώ αναρωτιέμαι τα ίδια πράγματα...
~once you've grown up, you can never come back..~