Re: Γενική Συνέλευση ΦΣ - Πέμπτη 19 Ιουνίου 2014

32
007 έγραψε:Εδώ δεν έχουμε απαρτία για απόφαση, θα βρούμε για αλλαγή καταστατικού; Κλαίω από τα γέλια..
Ασε μας να ελπίζουμε ρε!!!!
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: Γενική Συνέλευση ΦΣ - Πέμπτη 19 Ιουνίου 2014

33
Καταρχήν ας μου εξηγήσει κάποιος τι να κατέβει να ψηφίσει αυτός που μπορεί διαφωνεί με αυτά τα δύο πλαίσια που προτάθηκαν, που είναι και πολιτικά συγγενή (ανεξάρτητα βέβαια απο την αξία του να κατέβει για τον διάλογο αυτόν καθεαυτόν, του οποίου και την αξία υπερθεματίζω απόλυτα).

Ανεξάρτητο νομίζω μετά απο αυτά τα τραγικά, απ' όλες τις μεριές, που γίνανε τις προάλλες δε πρόκειται να ξανακάτεβει για κανα τρίχρονο, οπότε το δίπολο απαρτία-μη απαρτία εν τέλει καταλήγει προσχηματικό. Και 400 άτομα να υπήρχαν στο αμφιθέατρο η ουσιαστική ψηφοφορία θα ήταν Πλαίσιο Αγώνα - Λευκό.

Και αυτό είναι άδικο περισσότερο απ' όλα για τα σχήματα των ΕΑΑΚ - ΧΑΜΑΣ - ΠΚΣ που (αρέσει δεν αρέσει σε κάποιους η πολιτική τους) δεν έχουν κρυφτεί σε καμία συνέλευση απο τότε τουλάχιστον που μπήκα εγώ στο πολυτεχνείο.

Τέλος θα πρέπει λίγο να προβληματιστούν και τα άτομα που κατεβαίνουν και ψηφίζουν (δηλαδή αναγνωρίζουν απολύτως και τον Φ.Σ. και το πλαίσιο στο οποίο λειτουργεί) σχήματα που παίρνουν σχεδόν το 50% της σχολής και στο τέλος δεν ασχολούνται καθόλου με το να υπερασπιστούν επι του πρακτέος τα συμφέροντά τους, με οιονδήποτε τρόπο και αν ορίζει ο καθένας το συμφέρον του.
Θα χορέψετε ...

Re: Γενική Συνέλευση ΦΣ - Πέμπτη 19 Ιουνίου 2014

34
AnastasiaN έγραψε:Γεια και πάλι! :bleh:
Προσωπικά δεν τα έχω με τα ΕΑΑΚ. Δεν τα έχω καν με κάποιον. Απλώς νομίζω ότι είναι σωστό να λέμε την αλήθεια. :) Το ότι κάποιος φέρεται ανεύθυνα δε δίνει δικαίωμα στους άλλους να φέρονται ανέντιμα (ή όπως θέλετε πείτε το). Το ζήτημα τώρα είναι η ΑΠΑΡΤΙΑ. Αυτό συζητάγαμε. Η ΠΑΣΠ είναι άλλο ζήτημα. Δεν αλληλεπικαλύπτονται. Αν ήταν πιθανότητες θα ήταν ανεξάρτητες. Σαφώς η ΠΑΣΠ έχει ευθύνη καθώς ευθύνη έχουν και όσοι την ψηφίζουν. Αν θεωρούν ότι δεν τους εκφράζει έχουν λόγο στις εκλογές. Το συμπέρασμα ίσως είναι ότι η ΠΑΣΠ εκφράζει τον κόσμο επειδή δεν παίρνει θέση (πού και πού) και ο κόσμος δεν παίρνει θέση (πιο συχνά από πού και πού).
Πονάω με την τελευταία πρόταση... ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΟ είμαστε ενήλικες με δικαίωμα ψήφου...

Re: Γενική Συνέλευση ΦΣ - Πέμπτη 19 Ιουνίου 2014

35
GK1992 έγραψε:Καταρχήν ας μου εξηγήσει κάποιος τι να κατέβει να ψηφίσει αυτός που μπορεί διαφωνεί με αυτά τα δύο πλαίσια που προτάθηκαν, που είναι και πολιτικά συγγενή (ανεξάρτητα βέβαια απο την αξία του να κατέβει για τον διάλογο αυτόν καθεαυτόν, του οποίου και την αξία υπερθεματίζω απόλυτα).

Ανεξάρτητο νομίζω μετά απο αυτά τα τραγικά, απ' όλες τις μεριές, που γίνανε τις προάλλες δε πρόκειται να ξανακάτεβει για κανα τρίχρονο, οπότε το δίπολο απαρτία-μη απαρτία εν τέλει καταλήγει προσχηματικό. Και 400 άτομα να υπήρχαν στο αμφιθέατρο η ουσιαστική ψηφοφορία θα ήταν Πλαίσιο Αγώνα - Λευκό.

Και αυτό είναι άδικο περισσότερο απ' όλα για τα σχήματα των ΕΑΑΚ - ΧΑΜΑΣ - ΠΚΣ που (αρέσει δεν αρέσει σε κάποιους η πολιτική τους) δεν έχουν κρυφτεί σε καμία συνέλευση απο τότε τουλάχιστον που μπήκα εγώ στο πολυτεχνείο.

Τέλος θα πρέπει λίγο να προβληματιστούν και τα άτομα που κατεβαίνουν και ψηφίζουν (δηλαδή αναγνωρίζουν απολύτως και τον Φ.Σ. και το πλαίσιο στο οποίο λειτουργεί) σχήματα που παίρνουν σχεδόν το 50% της σχολής και στο τέλος δεν ασχολούνται καθόλου με το να υπερασπιστούν επι του πρακτέος τα συμφέροντά τους, με οιονδήποτε τρόπο και αν ορίζει ο καθένας το συμφέρον του.

Ο λόγος που η ΠΑΣΠ δε συμμετείχε σε αυτή τη συνέλευση-παρωδία δεν είναι ούτε επειδή "κρύβεται" ούτε επειδή φοβάται να υποστηρίξει τις απόψεις-ιδέες της. Δεν νομίζω άλλωστε να έχει πάρει ποτέ απόφαση ο Φοιτητικός Σύλλογος (είτε μέσω ΔΣ είτε μέσω ΓΣ) για τη διεξαγωγή Γ.Σ. και η ΠΑΣΠ να απείχε. Ο λόγος που δεν "κατεβήκαμε" στη σημερινή Γ.Σ. είναι, πολύ απλά, ότι δεν υπήρχε απόφαση του ΦΣ που να καλεί σε ΓΣ.

Re: Γενική Συνέλευση ΦΣ - Πέμπτη 19 Ιουνίου 2014

36
Γενικά, με πολύ απλά λόγια, νομίζω (και διορθώστε με αν κάνω λάθος) οι περισσότεροι συμφωνούμε στο γεγονός ότι ΓΣ πρέπει να γίνει, διότι ο ΦΣ πρέπει να πάρει θέση και να εκφέρει άποψη για την υπάρχουσα κατάσταση την στιγμή που οι περισσότεροι ΦΣ των σχολών του Ε.Μ.Π έχουν τοποθετηθεί (συγχωρέστε με αν κάνω λάθος σε αυτό)
ΑΛΛΑ
η ΓΣ δεν πρέπει να γίνεται με τον τρόπο που έγινε, δηλαδή:
1) χωρίς απαρτία του ΦΣ και
2) χωρίς την "ποικιλία" - αν μου επιτρέπεται αυτή η λέξη- των πλαισίων που προτάθηκαν όπως αναφέρει ο GK1992 παραπάνω.

Συγχωρέστε με για την απλοϊκότητα της σκέψης μου απλά μια διαπίστωση κάνω....

Re: Γενική Συνέλευση ΦΣ - Πέμπτη 19 Ιουνίου 2014

37
Όχι ακριβώς. Στην τελευταία συνέλευση που έγινε πάνω στο θέμα των διοικητικών, το χειμώνα, ο σύλλογος κατά συντριπτική πλειοψηφία είχε αποφασίσει στήριξη στους εργαζομένους με ομαλή ωστόσο συνέχιση της ακαδημαϊκής λειτουργίας. Το θέμα επανήλθε στο προσκήνιο, λόγω της ολοκλήρωσης της περιόδου της διαθεσιμότητας. Ωστόσο, τελικά, η περίοδος αυτή παρατείνεται περαιτέρω και κανείς δεν απολύεται. Ο μόνος, λοιπόν, πλέον, λόγος για να γίνει συνέλευση είναι η σωστή ενημέρωση του κόσμου, καθώς εξαιτίας αυτής της "αυτόκλητης" συνέλευσης, ακούγονται πολλά και διάφορα που δεν ισχύουν.

Re: Γενική Συνέλευση ΦΣ - Πέμπτη 19 Ιουνίου 2014

38
thanos5002 έγραψε:
GK1992 έγραψε:Καταρχήν ας μου εξηγήσει κάποιος τι να κατέβει να ψηφίσει αυτός που μπορεί διαφωνεί με αυτά τα δύο πλαίσια που προτάθηκαν, που είναι και πολιτικά συγγενή (ανεξάρτητα βέβαια απο την αξία του να κατέβει για τον διάλογο αυτόν καθεαυτόν, του οποίου και την αξία υπερθεματίζω απόλυτα).

Ανεξάρτητο νομίζω μετά απο αυτά τα τραγικά, απ' όλες τις μεριές, που γίνανε τις προάλλες δε πρόκειται να ξανακάτεβει για κανα τρίχρονο, οπότε το δίπολο απαρτία-μη απαρτία εν τέλει καταλήγει προσχηματικό. Και 400 άτομα να υπήρχαν στο αμφιθέατρο η ουσιαστική ψηφοφορία θα ήταν Πλαίσιο Αγώνα - Λευκό.

Και αυτό είναι άδικο περισσότερο απ' όλα για τα σχήματα των ΕΑΑΚ - ΧΑΜΑΣ - ΠΚΣ που (αρέσει δεν αρέσει σε κάποιους η πολιτική τους) δεν έχουν κρυφτεί σε καμία συνέλευση απο τότε τουλάχιστον που μπήκα εγώ στο πολυτεχνείο.

Τέλος θα πρέπει λίγο να προβληματιστούν και τα άτομα που κατεβαίνουν και ψηφίζουν (δηλαδή αναγνωρίζουν απολύτως και τον Φ.Σ. και το πλαίσιο στο οποίο λειτουργεί) σχήματα που παίρνουν σχεδόν το 50% της σχολής και στο τέλος δεν ασχολούνται καθόλου με το να υπερασπιστούν επι του πρακτέος τα συμφέροντά τους, με οιονδήποτε τρόπο και αν ορίζει ο καθένας το συμφέρον του.

Ο λόγος που η ΠΑΣΠ δε συμμετείχε σε αυτή τη συνέλευση-παρωδία δεν είναι ούτε επειδή "κρύβεται" ούτε επειδή φοβάται να υποστηρίξει τις απόψεις-ιδέες της. Δεν νομίζω άλλωστε να έχει πάρει ποτέ απόφαση ο Φοιτητικός Σύλλογος (είτε μέσω ΔΣ είτε μέσω ΓΣ) για τη διεξαγωγή Γ.Σ. και η ΠΑΣΠ να απείχε. Ο λόγος που δεν "κατεβήκαμε" στη σημερινή Γ.Σ. είναι, πολύ απλά, ότι δεν υπήρχε απόφαση του ΦΣ που να καλεί σε ΓΣ.

Κάτσε όταν χρειάζονται υπογραφές του 10% αυτών που έχουν ψηφίσει στις εκλογές... και στη σημερινή συνέλευση ήρθε το 20%, ο ΦΣ προφανώς ήθελε και μπορούσε να διεκδικήσει συνέλευση... αλλά για πρακτικούς λόγους δεν μπορούσαν να μαζευτούν οι υπογραφές άλλη μέρα και σήμερα να είχαμε συνέλευση!

Τώρα δε θα μπω στην ηλίθια λογική του 1/4 και 1/5 με τα κατινίστικα σχόλια και τις παραπομπές στο καταστατικό, τη στιγμή που η πρώτη παράταξη της σχολής επιλέγει να απέχει από μια διαδικασία που μας αφορά άμεσα και δίνει και σχετική γραμμή αποχής στους ψηφοφόρους της. Με δυο πλαίσια κόντεψε να βγει ή βγήκε (όπως το πάρει κανείς) συνέλευση... εννοείται ότι θα είχαμε απαρτία αν η πρώτη δύναμη (sic) μας έκανε την τιμή να κατέβει...

Re: Γενική Συνέλευση ΦΣ - Πέμπτη 19 Ιουνίου 2014

39
Ρε μας νομίζετε ότι τρώμε κουτόχορτο όλοι? Ποιά παράταση και κουραφέξαλα? Επειδή συμφώνησαν τελικά να προκυρήξουν θέσεις για 600 από τους συνολικά 800 σε διαθεσιμότητα. Έλεος δηλαδή ο γκαιμπελισμός έχει και τα όριά του. Και για να έχουμε καλό ρώτημα, συνέλευση από το ΔΣ δεν καλέστηκε έτσι γενικά και αόριστα? Μήπως υπογράψατε να κληθεί και να συζητηθεί ένα τόσο σημαντικό θέμα. Άκου λέει κανείς δεν απολύεται. Πάμε μία βόλτα στην περιφρούρηση να τους τα πεις αυτά να δούμε τι θα σου απαντήσουν. Ζητώ συγγνώμη από τους αντμινς για το ξέσπασμα, αλλά υπάρχουν και κάποια όρια για μερικούς.

Re: Γενική Συνέλευση ΦΣ - Πέμπτη 19 Ιουνίου 2014

40
Οι διοικητικοί υπάλληλοι δεν απολύονται, αλλά παραμένουν σε διαθεσιμότητα. Η κατάσταση αυτή είναι ό,τι και να λέμε δεν αλλάζει. Όσο για τις υπογραφές, χρειάζονται 10% του συνόλου των ενεργών φοιτητών της σχολής και όχι μόνο όσων ψήφισαν. Δεν επιθυμώ, όμως άλλη πολιτική διαμάχη ούτε εντός του φόρουμ της σχολής ούτε μέσω "κατινίστικων σχολίων" στο facebook ή όπου αλλού. Όταν έρθει η ώρα, θα γίνει και αυτή εντός της σχολής και του αμφιθεάτρου.