Re: Γενική Συνέλευση ΦΣ - Τρίτη 19 Νοεμβρίου 2013

101
007 έγραψε:να δωρίσουμε στον ταλαιπωρημένο αυτό χώρο ένα νέο καταστατικό
Πρακτικα δεν εχουμε καταστατικο, ετσι;
Καπου κυκλοφορει μια φυλαδα που της λειπουν και μερικες σελιδες(ενας θεος ξερει που την βρηκε ο Μακης και την ανεβασε) που αν θυμαμαι εχει σφραγιδες του '78. Μεσα γινονται αναφορες για συνδρομες μελων κλπ, ενα καρο πραγματα που δεν εφαρμοζονται.
Η λειτουργια του συλλογου μας ειναι εθιμικη!
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and has been widely regarded as a bad move.
-The Hitchhiker's Guide to the galaxy

Re: Γενική Συνέλευση ΦΣ - Τρίτη 19 Νοεμβρίου 2013

103
@KiritoShu Να σημειώσω ότι μαζεύονται υπογραφές για μία συνέλευση η οποία θα πραγματοποιηθεί μία εβδομάδα μετά από την προηγούμενη, όχι την επόμενη μέρα ούτε δύο μέρες μετά. Εννοώ με αυτό, ότι η διεξαγωγή συνελεύσων, ανεξάρτητα αν θα προταθεί κατάληψη ή όχι, είναι κάτι υγιές και το χρονικό περιθώριο που δίνεται είναι το εύλογο, ιδιαίτερα στην κρίσιμη κατάσταση που διανύουμε. Δεν γίνεται όλο αυτό, επειδή δεν άρεσε σε κάποιους το αποτέλεσμα, όπως θέλεις να πιστεύεις.

Σαν κακομαθημένο πλουσιόπαιδο- συγνώμη κιόλας- φαίνεται ότι συμπεριφέρονται άτομα με τη δική σου άποψη και όχι την αντίθετη. Το ότι άνοιξε η σχολή, δεν σημαίνει οτι απαγορεύεται και δεν πρέπει να ξαναγίνει καμία συνέλευση ποτέ, ή τουλάχιστον μέχρι να βολευτείς εσύ. Κανένα πλαίσιο δεν ψηφίστηκε που να λέει: όχι συνελεύσεις μέχρι το τέλος της εξεταστικής, και έτσι κι αλλιώς κατά τη γνώμη πολλών, πρέπει να αποφασιστεί η στάση του συλλόγου όσον αφορά την απεργία των διοικητικών (αν συνεχιστεί) και τα προβλήματα που έχουν προκύψει στη σχολή.

Τέλος, ακόμα διερευνάται αν θα γίνει η συνέλευση και γίνεται με δημοκρατική διαδικασία, αν μαζευτεί ικανός αριθμός υπογραφών θα γίνει, αν όχι δεν θα γίνει. Γιατί ωρύεσαι έτσι? Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω.
In my glass coffin.
I'm waiting.

Re: Γενική Συνέλευση ΦΣ - Τρίτη 19 Νοεμβρίου 2013

107
Κάτι τελευταίο: Μπορεί όποιος γνωρίζει κάτι για το πως πάει και το αν πραγματοποιείται το μάζεμα υπογραφών να ενημερώνει στο φόρουμ γι αυτούς που δεν έχουμε άλλο τρόπο ενημέρωσης (π.χ. facebook); Γιατί επειδή δεν είχα διαβάσει μέχρι τη μέρα που ανοίξαμε, πρέπει να σκοτωθώ τώρα να προλάβω τα μαθηματικά 2 και εξετάζονται μέρα Τρίτη. Είχα ενημερώσει στη δουλειά μου ότι δεν θα πάω το Σαββατοκύριακο επειδή πρέπει να προετοιμαστώ για μάθημα, αλλά αν πρόκειται π.χ. Τρίτη να γίνει η Γ.Σ., αν το μάθω λίγο νωρίτερα, θα μπορώ να μην λείπω και από τη δουλειά τζάμπα. Φαντάζομαι ότι υπάρχουν παρόμοιες καταστάσεις εκεί έξω και νομίζω ότι δεν είναι τελείως παράλογο όταν ορίζεται νέα Γ.Σ. να το γνωρίζουν τα μέλη του συλλόγου κάπως νωρίτερα.
Kuchiki Byakuya

Re: Γενική Συνέλευση ΦΣ - Τρίτη 19 Νοεμβρίου 2013

108
Καλά δεν νομίζω οτι είναι μεγάλος ο αριθμός των υπογραφών που χρειάζονται, εύκολα θα μαζευτούν τα άτομα. Αλλά ναι, θα ήταν καλό να έχουμε μια εικόνα για το πως πάνε.
“Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way when you criticize them, you are a mile away from them and you have their shoes.”

Re: Γενική Συνέλευση ΦΣ - Τρίτη 19 Νοεμβρίου 2013

109
007 έγραψε:Κάτι τελευταίο: Μπορεί όποιος γνωρίζει κάτι για το πως πάει και το αν πραγματοποιείται το μάζεμα υπογραφών να ενημερώνει στο φόρουμ γι αυτούς που δεν έχουμε άλλο τρόπο ενημέρωσης (π.χ. facebook); Γιατί επειδή δεν είχα διαβάσει μέχρι τη μέρα που ανοίξαμε, πρέπει να σκοτωθώ τώρα να προλάβω τα μαθηματικά 2 και εξετάζονται μέρα Τρίτη. Είχα ενημερώσει στη δουλειά μου ότι δεν θα πάω το Σαββατοκύριακο επειδή πρέπει να προετοιμαστώ για μάθημα, αλλά αν πρόκειται π.χ. Τρίτη να γίνει η Γ.Σ., αν το μάθω λίγο νωρίτερα, θα μπορώ να μην λείπω και από τη δουλειά τζάμπα. Φαντάζομαι ότι υπάρχουν παρόμοιες καταστάσεις εκεί έξω και νομίζω ότι δεν είναι τελείως παράλογο όταν ορίζεται νέα Γ.Σ. να το γνωρίζουν τα μέλη του συλλόγου κάπως νωρίτερα.
Γενικά θεωρώ πως είναι εύκολο να μαζέψεις 110 υπογραφές. Σήμερα πάντως λίγο πριν γράψουμε έγινε μια έκκληση για υπογραφές κ νομίζω πως μαζεύτηκαν κ καποιες. Υποθέτω οτι αυτό θα γίνεται σε κάθε μάθημα που δίνεται/θα δοθεί σήμερα ή/και τη Δευτέρα.
"I went numb when I learned to see..."

Re: Γενική Συνέλευση ΦΣ - Τρίτη 19 Νοεμβρίου 2013

110
1ον. Το λάθος του Φ.Σ είναι ότι έκλεισε τη σχολή με καταλήψεις πριν προλάβει να διαπιστώσει τις ελλείψεις των διοικητικών. Οι διοικητικοί είναι και αυτοί άνθρωποι με το δικαίωμα της απεργίας, όπως κάθε εργαζόμενος πολίτης σε αυτή τη χώρα, και το ασκησανε. Κάναμε το λάθος να την κλείσουμε νωρίς όταν δεν είχαμε δει ακόμα το πρόβλημα της περικοπής προσωπικού, βγήκε και ανακοίνωση αναστολής λειτουργίας από την πρυτανεία, άλλο λάθος...Ξεκινήσαμε το χορό των καταλήψεων. Εδώ έχει δίκιο ο κος. Μαυρωτάς. Αν είχαμε λειτουργήσει λίγο, θα κάναμε αργότερα κατάληψη ή θα ακολουθούσαμε κάποια μορφή πάλης προκειμένου να ζητήσουμε προσωπικό, προκειμένου να δείξουμε στην κοινωνία ότι έτσι δεν βγαίνουμε επιστήμονες, ότι έτσι τα πτυχία μας δεν έχουν αξία, ότι έτσι μένουν άνθρωποι αναγκαίοι για την εκπαίδευση στο δρόμο. Έτσι θα είχαν βάση τα αιτήματά μας, θα στηρίζαμε τους διοικητικούς και δεν θα υπήρχε διχόνοια αναμεσα στους φοιτητές (άκουσα για 2 πορείες στο κέντρο, μία για κλειστές σχολές και στήριξη διοικητικών, μια για ανοιχτές- δηλαδή έλεος). Με εκνευρίζει ιδιαιτέρως το πολιτικό παιχνίδι από πίσω και οι άγνοια ορισμένων για αυτό.

2ον. Αν θέλαμε να αλλάξουν τα πράγματα θα έπρεπε αφού κάναμε το παραπάνω λάθος να το στηρίξουμε και όχι τώρα που η πατάτα είναι καυτή να βγάζουμε τις ουρές μας έξω...συμφωνώ με όσα προείπε ο BrAVeSirRObin. Θέλουμε κάτι? Παλεύουμε για αυτό χωρίς μετάνοιες και χωρίς να φοβόμαστε τα επακόλουθα. Τι να κανουμε όμως που η κοινωνία μας είναι έρμαιο των ΜΜΕ και εμείς δεν έχουμε μάθει να ακούμε τους πραγματικούς κινδύνους που μας απειλούν όταν μας πλησιάζουν?

Υ.Γ1: Θεώρησα τίμιο προσωπικά, μιας και πλέον μεγάλωσα, να μην κατέβω να ψηφίσω στην τελευταία Γ.Σ...είμαι επί πτυχίω στην τελική και τα συμφέροντα μου είναι αντικρουόμενα με τη συνείδησή μου, ωστόσο σε περίπτωση πραγματοποίησης καινούριας θα παρευρεθώ.

Υ.Γ2: Θα επιθυμούσα να δω ενότητα και μια συζήτηση αποδοτική...Γνώμη μου πάντα, τώρα που είναι έτσι οι καιροί πρέπει να συνεδριάζει ο Γ.Σ συχνά, για να ακούγονται όλες οι απόψεις, για να υπάρχει τριβή...και ίσως για να πειστούν μερικοί για το αν πρέπει να ανοίξουμε ή να κλείσουμε και κυρίως για το γιατί?
この危うげな世界さえ
越えてゆけると 信じるだけ
あなたと