Πληροφορίες για τα μαθήματα επιλογής 7ου εξ.

1
Με έχει προβληματίσει αρκετά το θέμα, καθώς δεν μου έχει κάνει "κλικ" κάποιο συγκεκριμένο...

Τι θα λέγατε συνοπτικά για το κάθε μάθημα επιλογής του 7ου εξαμήνου;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MakisH την Παρ 07 Οκτ 2016, 7:23 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Re: Πληροφορίες για τα μαθήματα επιλογής 7ου εξ.

2
λοιπόν, στους τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος.
εάν διάλεγα τώρα, θα διάλεγα τον Κυρανούδη! εφοδιαστική διαχείριση! αφορά ουσιαστικά σε αλγόριθμους αριστοποίησης.
όταν ήμουν 7ο εξάμηνο επέλεξα βιομηχανική ρύπανση... ήταν σχετικά ενδιαφέρον... αλλά δε θα το πρότεινα...
:P
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One

Re: Πληροφορίες για τα μαθήματα επιλογής 7ου εξ.

3
Γιατί δεν θα το πρότεινες; Το γλυκοκοιτάζω... :P

Η Μηχανική Συστημάτων Εφοδιαστικής Διαχείρισης δεν ξέρω κατά πόσο θα με ενδιαφέρει σαν μάθημα. Μου αρέσουν οι αριστοποιήσεις, μου αρέσουν οι αλγόριθμοι κτλ, είχα επιλέξει και Επιχειρησιακή Έρευνα στο 4ο εξάμηνο. Έχει ένα υπολογιστικό ενδιαφέρον, αλλά φοβάμαι μην μπλέκει πολύ με "μπακαλοοικονομικά" (είμαι αρνητικά προκατειλημμένος ως προς τα μαθήματα αυτού του αντικειμένου).

Ίσως ένα πιο "πρακτικό" μάθημα να μου ήταν πιο χρήσιμο.
Κοιτάζω και το "Νανοδομές & Νανοϋλικά". Φαίνεται ενδιαφέρον μάθημα, έχω ακούσει και πολύ καλά λόγια για τον καθηγητή. Ωστόσο δεν θα ακολουθήσω μάλλον κατεύθυνση υλικών και σκέφτομαι μήπως δυσκολευτώ και μήπως μου βάλει διλήμματα "σχεδιασμός ή υλικά" σε λάθος χρόνο...

Τα μαθήματα ρύπανσης φαίνεται να είναι πιο άμεσα εφαρμόσιμα μεν, αλλά και πιο "απλά" και "αναπληρώσιμα" με προσωπικό διάβασμα.
Το μάθημα του Κυρανούδη θα ήταν ίσως χρήσιμο σε μια γραμμή παραγωγής, αλλά και πάλι δεν νιώθω οτι είναι κάτι που θα με ξετρέλαινε.
Το μάθημα των υλικών θα είχε θεωρητικό ενδιαφέρον άπλετο, από εκεί και πέρα όμως δεν ξέρω τι γίνεται στην πράξη...
Το "Σχεδιασμός Χημικών Προϊόντων" δεν νομίζω οτι με πολυενδιαφέρει αν καταλαβαίνω καλά τι είναι.

Re: Πληροφορίες για τα μαθήματα επιλογής 7ου εξ.

6
@MakisH
χαχαχαχαχα.. μ'αρέσει όπως θέτεις το δίλημμα! κοίτα, όσον αφορά στα νανοϋλικά, το σκεφτόμουν κι εγώ αλλά ακουγόταν ότι ο καθηγητής έλειπε τις περισσότερες φορές και κάποια στιγμή σου βαζε μία εργασία-παλούκι...

όσον αφορά στον Κυρανούδη, δεν είχα επιλέξει το μάθημα για τους ίδιους λόγους, αλλά από κάποιες διαφάνειες που είδα + από το μάθημα της κατεύθυνσης του 9ου υποψιάζομαι ότι η κατεύθυνση του μαθήματος τείνει ως προς την αριστοποίηση παρά προς το "οικονομικό"
της υπόθεσης.

Τώρα, για τη βιομηχανική ρύπανση. Μάλλον ο βασικότερος λόγος (εκτός από τη μεταστροφή μου σε σχέση με ό,τι περιλαμβάνει βίο- ή περιβάλλον στον τίτλο του) είναι ότι -όπως θα θελε ο braveSirRobin- σε κάθε μάθημα επαναλάμβανε ό,τι είχε κάνει στο προηγούμενο! ακόμη κι αν επρόκειτω για ένα μόνο διαφορετικό - καινούργιο άτομο...
βαρέθηκα ν' ακούω τα βακτηριάκια του... γενικά ήταν ενδιαφέρον
Spoiler: show
αν και ομολογώ ότι πολλές φορές απουσίαζε ο καθηγητής χωρίς προηγούμενη ενημέρωση
και είχε εργασία - νομίζω απαλλακτική. Σε αντίθεση με πολλά άλλα μαθήματα, το θέμα της εργασίας αποδιδόταν καθαρά και μόνο απ τον καθηγητή καθώς είναι της νοοτροπίας ότι στη δουλειά σου δε θα σου επιτρέπουν να επιλέγεις τα project σου...
για να πάρεις μία ιδέα, το θέμα μου ήταν Διαχείριση Αποβλήτων σε μονάδα παραγωγής Χυμών Φρούτου (ή κάτι τέτοιο).
ομολογουμένως, μου άρεσε η εργασία. το μάθημα προοικονομεί κατά κάποιο τρόπο το μάθημα της "Περιβαλλοντικής Μηχανικής" του 8ου εξαμήνου...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος madadayo την Δευ 10 Οκτ 2011, 7:26 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One

Re: Πληροφορίες για τα μαθήματα επιλογής 7ου εξ.

7
@ fotinit17 Η εξυγίανση ρυπασμένων περιοχών είναι το επιλεγόμενο του κου.Ρήγα ο οποίος σε επόμενο εξάμηνο διδάσκει υποχρεωτικό μάθημα κορμού με γενικό θέμα το safety βιομηχανιών (γενικολογώντας το λέω έτσι). Το safety είναι ένας τομές που μελετάται ευρύτατα τελευταία (αεροπλάνα,τρενα,πλοία, βιομηχανίες, οικονομία). Στο επιλεγόμενό του βάζει θέματα που έχει πει στην τάξη (όταν έδινα εγώ είχε βάλει μάλιστα τα ίδια θέματα Φλεβάρη και Ιούνη). Γράφεις με ανοιχτά βιβλία...
Αν σας ενδιαφέρει το περιβάλλον, η ρύπανση, η ασφάλεια...η εξέλιξη φαινομένων ρύπανσης σε σχέση με το έδαφος, το υψόμετρο ή το περιβάλλον ή η αποφυγή τους θα σας αρέσει σαν μάθημα.
この危うげな世界さえ
越えてゆけると 信じるだけ
あなたと

Re: Πληροφορίες για τα μαθήματα επιλογής 7ου εξ.

8
Δεν γνωρίζω το μάθημα... αλλά με το πού ακούω κος Ρήγας, σου λέω να το ξανασκεφτείς.
τουλάχιστον στο μάθημα κορμού ο άνθρωπος ήταν βαρετός και βασικά, ΚΑΘΟΛΟΥ συνεργάσιμος!
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One

Re: Πληροφορίες για τα μαθήματα επιλογής 7ου εξ.

9
...Ε ας μην προσεγγίζουμε το μάθημα με βάση τον καθηγητή.Όχι ότι διαφωνώ μαζί σου madadayo... Εγω πχ δεν τον παρακολουθούσα σε κανένα εξάμηνο αλλά δεν χρωστάω κανένα μάθημά του. Διάβασα το βιβλίο και τέλος.
この危うげな世界さえ
越えてゆけると 信じるだけ
あなたと

Re: Πληροφορίες για τα μαθήματα επιλογής 7ου εξ.

10
δεν αναφέρομαι στο αν χρωστάω.. ευτυχώς ή δυστυχώς πέρασα το μάθημά του. το θέμα είναι ότι πήρε ένα πολύ ενδιαφέρον μάθημα και το υποβάθμισε σε κάτι ανούσιο, άσκοπο και βαρετό. αναφέρομαι πάντα στην υγιεινή κ ασφάλεια του 9ου εξαμήνου...
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One