Οδηγός - Διπλωματική μέσω ERASMUS

1
Στην προσπάθεια μου να κάνω διπλωματική στο εξωτερικό, αν και δε μου βγήκε εν τέλει, συνειδητοποίησα ότι απαιτείται αρκετή δουλειά-γραφειοκρατία. Στην προσπάθεια μου, είδα πως αυτή η διαδικασία δεν υπάρχει κάπου οργανωμένη ως γνώση και σκέφτηκα να την αναρτήσω δίνοντας και κάποια tips από την εμπειρία μου προς τους μελλοντικούς ενδιαφερόμενους.

Στάδιο 1ο: Εκδήλωση Ενδιαφέροντος

Αν σε ενδιαφέρει να κάνεις τη διπλωματική σου μέσω ERASMUS σε κάποιο ξένο πανεπιστήμιο θα πρέπει να ξεκινήσεις να προετοιμάζεσαι ήδη ένα χρόνο νωρίτερα. Συγκεκριμένα υπάρχουν δυο οδοί:
1) Συχνά αναρτούνται θέματα από καθηγητές τη σχολής μας, επομένως μπορείς, εφόσον δεις τη συγκεκριμένη ανακοίνωση, να τους απευθυνθείς και να εκδηλώσεις το ενδιαφέρον σου.
2) Η σχολή μας συνεργάζεται με μια μεγάλη λίστα από πανεπιστήμια: https://www.ntua.gr/erasmus/sc/chem.htm
Εφόσον σε ενδιαφέρει κάποιο από τα πανεπιστήμια, μπορείς ο ίδιος να εκδηλώσεις το ενδιαφέρον σου προς τον εκάστοτε καθηγητή μας και εκείνος πιθανόν να έχει κάτι να σου προτείνει.
Σημαντικό σημείο που πρέπει να προσέξεις είναι ότι στο εξωτερικό δεν ακολουθούν απαραίτητα το δικό μας ακαδημαϊκό ημερολόγιο (τα εξάμηνα μπορεί να ξεκινούν νωρίτερα ή αργότερα) , επομένως πιθανόν να πέφτει σε κάποια εξεταστική δική μας κλπ. Επίσης σε πιθανή περίπτωση που θα πρέπει να έρθεις σε επικοινωνία με κάποιο γραφείο εκεί, να έχεις στο νου σου ότι γενικά καθυστερούν να απαντήσουν, καθώς οι International Students συχνά είναι πολλοί και επομένως και τα mails που δέχονται.
Για τους παραπάνω λόγους το να προετοιμαστείς απο νωρίς είναι το κλειδί.

Στάδιο 2ο: Διαδικασία Αίτησης

Αφού συμφωνήσεις σε κάποια πιθανή συνεργασία-θέμα το επόμενο βήμα είναι να ξεκινήσεις την αίτηση σου. Τα τρία ''όργανα'' που θα πρέπει να απευθυνθείς είναι: 1) Το γραφείο ERASMUS που βρίσκεται στην πρυτανεία, 2) η Γραμματεία της σχολής μας, 3) η ακαδημαϊκή υπεύθυνος για τις διεθνείς συνεργασίες της σχολής μας κ. Γρηγοροπούλου.
Το link με τις απαραίτητες οδηγίες: http://erasmus.ntua.gr/el/node/3
Καλό θα ήταν να περάσεις από το γραφείο ERASMUS για να σου λύσουν όποιες πιθανόν απορίες θα έχεις, να μάθεις τις προθεσμίες για την κατάθεση της αίτησης κλπ.
Η διαδικασία απαιτεί κάποιο χρόνο (έκδωση αναλυτικής βαθμολογίας, υπογραφές κλπ.) οπότε μην τα αφήσεις τελευταία στιγμή. Την αίτηση σου καταθέτεις αρχικά ηλεκτρονικά μέσω mail και στη συνέχεια και σε hardcopy.

Στάδιο 3ο: Αίτηση στο Εξωτερικό

Αφού κάνεις την αίτηση σου (συνήθως κάπου στο Μάιο) περιμένεις μέχρι κάπου στα μέσα Σεπτέμβρη όπου θα έχει αξιολογηθεί η αίτηση σου και θα έχεις εγκριθεί από το Ίδρυμα μας για να κάνεις την διπλωματική σου έξω. Τότε θα δεχτείς ένα nomination mail τόσο από το δικό μας γραφείο ERASMUS όσο και από το αντίστοιχο του εξωτερικού. Πιθανόν θα λάβεις και κάποιο επιπλέον mail το οποίο θα σου δίνει οδηγίες και links για την αίτηση σου στο εξωτερικό. Αυτά που απαιτούνται συνήθως είναι:
1) Αναλυτική βαθμολογία στα Αγγλικά την οποία θα πρέπει να μεταφράσεις ο ίδιος και να την δώσεις να την ελέγξει και να την υπογράψει η κ. Γρηγοροπούλου και η Γραμματεία της σχολής.
2) CV στα αγγλικά
3) Ένα σύντομο motivation letter
4) Πτυχίο Αγγλικών
5) Φωτοτυπία ταυτότητας κλπ.

Συνήθως τα πανεπιστήμια διαθέτουν μια ηλεκτρονική πλατφόρμα στην οποία θα πρέπει να εγγραφείς και να ανεβάσεις ενιαία όλα τα παραπάνω έγγραφα και να συμπληρώσεις τα στοιχεία σου. Δώσε μεγάλη προσοχή σε αυτό. Μη πλήρεις αιτήσεις δεν λαμβάνονται καθόλου υπόψιν. Πιθανόν εκτός από την ηλεκτρονική αίτηση να πρέπει κι όλας να ταχυδρομήσεις ένα hardcopy της. Μεγάλη προσοχή στα deadlines. Εκπρόθεσμες αιτήσεις επίσης δεν λαμβάνονται υπόψιν.

Τη διαμονή σου κλπ. δυστυχώς θα πρέπει να τα διευθετήσεις μόνος σου.

Στάδιο 4ο: Επιστροφή στην Ελλάδα

Αφού κάνεις τη διπλωματική σου θα πρέπει όταν επιστρέψεις να ακολουθήσεις τις οδηγίες που υπάρχουν στο link που ανέβασα παραπάνω και συγκεκριμένα το κομμάτι After the mobility. Θα πρέπει να ζητήσεις τα απαραίτητα έγγραφα από τον υπεύθυνο σου και τη γραμματεία εκεί. Η εξέταση και βαθμολόγηση της διπλωματικής μπορεί να γίνεται τυπικά και εκεί, αλλά η βαθμολόγηση μετράει μόνο από εδώ και η κατάθεση της γίνεται στη σχολή μας.

Καλή επιτυχία. :)

Re: Οδηγός - Διπλωματική μέσω ERASMUS

2
Πολύ καλός οδηγός, Kasni! Έβαλα έναν σύνδεσμο στα "χρήσιμα" στο πλάι.

Ερωτήσεις:

1. Τι διαφορές πρέπει να προσέξει κανείς ανάμεσα στο "Erasmus για μαθήματα" και "Erasmus για διπλωματική"; Απ' όσο ξέρω, στο TU Munich υπάρχουν δυο είδη, με τη διπλωματική να θεωρείται "πρακτική" και να είναι πιο εύκολη η αίτηση. Τι αλλάζει από πλευράς ΕΜΠ;

2. Τι ακριβώς σημαίνει ότι το ΕΜΠ συνεργάζεται με κάποιο πανεπιστήμιο; Μπορεί να κάνει κάποιος διπλωματική σε σχολή που δεν αναφέρεται στις συνεργασίες της ΣΧΜ ΕΜΠ; (και, αν ξέρει κανείς: πώς μπορεί να ξεκινήσει μια τέτοια συνεργασία; )

Re: Οδηγός - Διπλωματική μέσω ERASMUS

3
MakisH έγραψε: 2. Τι ακριβώς σημαίνει ότι το ΕΜΠ συνεργάζεται με κάποιο πανεπιστήμιο; Μπορεί να κάνει κάποιος διπλωματική σε σχολή που δεν αναφέρεται στις συνεργασίες της ΣΧΜ ΕΜΠ; (και, αν ξέρει κανείς: πώς μπορεί να ξεκινήσει μια τέτοια συνεργασία; )
Από ότι έχω καταλάβει ένας καθηγητής από εδώ και ένας καθηγητής από το πανεπιστήμιο του εξωτερικού συνεννοούνται για τη θέση. Οπότε στο site της σχολής αναγράφει επακριβώς αν ή θέση είναι Erasmus μαθήματα, διπλωματική ή πρακτική επίσης γράφει αν είναι για προπτυχιακό-μεταπτυχιακό-διδακτορικό.
Επιπλέον το γραφείο Erasmus σε εμάς και λογικά οι υπεύθυνοι από εκεί συνεργάζονται για να ανοίξει η θέση. Οπότε έχει αρκετή γραφειοκρατία.

Re: Οδηγός - Διπλωματική μέσω ERASMUS

4
Antonyd έγραψε:
MakisH έγραψε: 2. Τι ακριβώς σημαίνει ότι το ΕΜΠ συνεργάζεται με κάποιο πανεπιστήμιο; Μπορεί να κάνει κάποιος διπλωματική σε σχολή που δεν αναφέρεται στις συνεργασίες της ΣΧΜ ΕΜΠ; (και, αν ξέρει κανείς: πώς μπορεί να ξεκινήσει μια τέτοια συνεργασία; )
Από ότι έχω καταλάβει ένας καθηγητής από εδώ και ένας καθηγητής από το πανεπιστήμιο του εξωτερικού συνεννοούνται για τη θέση. Οπότε στο site της σχολής αναγράφει επακριβώς αν ή θέση είναι Erasmus μαθήματα, διπλωματική ή πρακτική επίσης γράφει αν είναι για προπτυχιακό-μεταπτυχιακό-διδακτορικό.
Επιπλέον το γραφείο Erasmus σε εμάς και λογικά οι υπεύθυνοι από εκεί συνεργάζονται για να ανοίξει η θέση. Οπότε έχει αρκετή γραφειοκρατία.
Η σχολή μας μέσω του προγράμματος αυτού συνεργάζεται με ορισμένες σχολές και με βάση τη συμφωνία που υπάρχει μεταξύ των δυο ιδρυμάτων ορίζονται τυπικά:
1) Αριθμός θέσεων
2) Χρονική διάρκεια μετακίνησης (η οποία υπό προϋποθέσεις μπορεί να επεκταθεί)
3) Τί μπορείς να κάνεις στο πλαίσιο της μετακίνησης (μαθήματα, διπλωματική κλπ.)

Όσον αφορά το τελευταίο θεωρώ πως δεν είναι απόλυτο, καθώς στη δική μου περίπτωση που ήθελα να πάω στο Μόναχο δεν αναφέρει στη λίστα ότι είναι διαθέσιμο για διπλωματική. Παρ' όλα αυτά η υπεύθυνος εκεί μου πρότεινε η ίδια καθηγητή και θέματα όπου θα μπορούσα να κοιτάξω και να αναλάβω.
Επίσης σημαντικό: δεν είναι απαραίτητο η διπλωματική να είναι σε συνεργασία με τον καθηγητή που βρίσκεται στη λίστα για το αντίστοιχο πανεπιστήμιο. Για παράδειγμα στο Μόναχο αναφέρει τον κ. Τσόπελα ως υπεύθυνο, αλλά δεν κανόνιζα να πάω σε συνεργασία μαζί του.

Όσον αφορά το ερώτημα περί συνεργασίας. Οι συνεργασίες αυτές υπάρχουν στο πλαίσιο ERASMUS (πρόγραμμα της Ευρωπαϊκής Ένωσης) και με βάση αυτό το πρόγραμμα γίνεται η χρηματοδότηση κλπ. Υπάρχουν και άλλα προγράμματα για σπουδές στο εξωτερικό που προσφέρουν τα πανεπιστήμια όπως για παράδειγμα στο Μόναχο το TUMExchange το οποίο είναι για φοιτητές εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης. Σίγουρα υπάρχουν τέτοιες ευκαιρίες, αλλά κανείς πρέπει να ψαχτεί αρκετά να βρει αν και τι του ταιριάζει.

Re: Οδηγός - Διπλωματική μέσω ERASMUS

5
1. Τι διαφορές πρέπει να προσέξει κανείς ανάμεσα στο "Erasmus για μαθήματα" και "Erasmus για διπλωματική"; Απ' όσο ξέρω, στο TU Munich υπάρχουν δυο είδη, με τη διπλωματική να θεωρείται "πρακτική" και να είναι πιο εύκολη η αίτηση. Τι αλλάζει από πλευράς ΕΜΠ;
Μια άλλη δυνατότητα που υπάρχει, την οποία έμαθα αργά δυστυχώς, ίσως λύνει τα χέρια κάποιου ο οποίος ναι μεν θέλει να πάει έξω, αλλα δυσκολεύται να ακολουθήσει το ακαδημαϊκό ημερολόγιο τους. (πχ. στη Γερμανία το εαρινό εξάμηνο ξεκινά τον Απρίλιο).

Μπορεί κανείς αντί να κάνει αίτηση για Erasmus Studies να κάνει αίτηση για το Πρόγραμμα Πρακτικής μέσω ERASMUS. Σε αυτή την περίπτωση μπορείς να πας για ένα τρίμηνο πχ. στο εξωτερικό, να κάνεις ένα μέρος της διπλωματικής σου και να την ολοκληρώσεις στην Αθήνα ή να ξεκινήσεις εδώ και να την ολοκληρώσεις εκεί. Προσφέρεται επίσης η εξής ευελιξία: Οι περίοδοι που μπορείς να πας είναι περισσότερες από μια. Πχ. μπορεί να δέχονται φοιτητές κάθε 4 μήνες.

Σημαντικά σημεία:

1) Τυπικά στο Πολυτεχνείο φαίνεται ότι εργάζεσαι στο αντίστοιχο εργαστήριο του εξωτερικού. Παρ' όλα αυτά άτυπα (όχι όμως παράτυπα) μπορείς εσύ να κάνεις τη διπλωματική σου χωρίς κανένα πρόβλημα. (Να αναφέρεις όμως το τι ακριβώς σκοπεύεις να κάνεις καλού-κακού...) Τη διπλωματική όμως τη δηλώνεις εδώ όπως θα έκανες κανονικά.
2) Η διαδικασία της αίτησης είναι εντελώς διαφορετική. Θα πρέπει πρώτα να κάνεις αίτηση στο πανεπιστήμιο έξω και να σε δεχτούν και μετά να κάνεις την αίτηση σου εδώ στο Γραφείο Πρακτικής μέσω ERASMUS. Ως τυπικό παράδειγμα δες το link που δίνει ο MakisH. Επίσης θα πρέπει να έχει ορίσει από νωρίς το πότε και για πόσο χρόνο θες να μετακινηθείς. Τυπικά νομίζω γίνεται για 3-6 μήνες, ενώ η χρηματοδότηση είναι λίγο μεγαλύτερη από το ERASMUS Studies.
3) Τα deadlines είναι εντελώς διαφορετικά κάτι το οποίο θα πρέπει να ψάξεις ο ίδιος τόσο για την αίτηση σου εδώ όσο και εκεί. To link για τις οδηγίες πρακτικής στο εξωτερικό: http://erasmus.ntua.gr/el/node/38
4) Αν δεις ότι σε ενδιαφέρει αυτός ο τροόπος μετακίνησης ενημέρωσε τον καθηγητή σου ότι υπάρχει και αυτή η δυνατότητα. Επειδή δεν είναι η συνηθισμένη πρακτική πιθανόν να μην το γνωρίζει σαν επιλογή. Πάντα όμως να κινείσαι με τη συγκατάθεση του.

Η αίτηση είναι όντως πιο εύκολη, καθώς απαιτούνται λιγότερα χαρτιά (όχι learning agreement, όχι βαθμολογία κλπ. από έξω, όχι εξέταση). Ένα πιθάνο εμπόδιο που ίσως να συναντήσει κανείς είναι ότι οι αιτήσεις για πρακτική στο εξωτερικό είναι πολλές και πολύ πιθανό να μην υπάρχει χρηματοδότηση για όλες...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Kasni την Τετ 28 Νοέμ 2018, 6:18 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Re: Οδηγός - Διπλωματική μέσω ERASMUS

6
Εγώ πάντως που έκανα πρακτική στο εξωτερικό (σε ερευνητικό κέντρο στη Γερμανία) μέσω ERASMUS έχω να πω πως αν υπάρξει συνεννόηση μεταξύ του καθηγητή στον οποίο θες να κάνεις διπλωματική και στο ερευνητικό κέντρο/πανεπιστήμιο στο οποίο θα κάνεις την πρακτική, είναι πολύ εύκολο να δηλώσεις ένα κομμάτι της δουλειάς που κάνεις για τη διπλωματική ως το θέμα της πρακτικής. Δυστυχώς εγώ δεν είχα σκεφτεί να αξιοποιήσω το χρόνο μου εκεί έτσι και έχασα χρόνο.
“Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way when you criticize them, you are a mile away from them and you have their shoes.”

Re: Οδηγός - Διπλωματική μέσω ERASMUS

7
Καλησπέρα, μιας και ενδιαφέρομαι για να κάνω την διπλωματική μου μέσω εράσμους, αυτό που δεν μου έχει ακόμα ξεκαθαριστεί, είναι το αν το θέμα της διπλωματικής πρέπει να είναι κάποιο θέμα απο καθηγητή του εμπ....

Re: Οδηγός - Διπλωματική μέσω ERASMUS

8
Papafrog έγραψε:Καλησπέρα, μιας και ενδιαφέρομαι για να κάνω την διπλωματική μου μέσω εράσμους, αυτό που δεν μου έχει ακόμα ξεκαθαριστεί, είναι το αν το θέμα της διπλωματικής πρέπει να είναι κάποιο θέμα απο καθηγητή του εμπ....
Καλημέρα Papafrog!

Η διπλωματική γίνεται στο πλαίσιο συνεργασίας μεταξύ δυο ιδρυμάτων, αλλά εξετάζεται και βαθμολογείται στη σχολή μας. Άν αναλάβεις κάποια διπλωματική μέσω Erasmus θα έχεις έναν υπεύθυνο καθηγητή εδώ, όπως και αν θα την έκανες στη Σχολή μας. Τώρα όσον αφορά το θέμα:

1) Συχνά δημοσιεύονται στην ιστοσελίδα της Σχολής προτεινόμενες συνεργασίες - με θέμα - που έχουν καθηγητές μας. Για παράδειγμα:
https://www.chemeng.ntua.gr/the_events/ ... wn_1152018

2) Είχε γίνει μια παρουσίαση του προγράμματος στη Σχολή. Αν δεν την παρακολούθησες, έχει ένα ενδιαφέρον pdf στο παρακάτω link:
https://www.chemeng.ntua.gr/the_events/ ... _mixanikwn

3) Αν έχεις ήδη στο μυαλό σου κάποιο θέμα/κατεύθυνση που σε ενδιαφέρει, μπορείς ο ίδιος να απευθυνθείς στον αντίστοιχο καθηγητή και να ρωτήσεις αν έχει εκείνος να σου προτείνει κάτι ή και να προτείνεις και εσυ ο ίδιος.

Ελπίζω να βοήθησα κάπως. Καλή τύχη!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Kasni την Κυρ 03 Φεβ 2019, 11:57 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.