Μεταπτυχιακό πρόγραμμα Computational Science and Engineering στο TUM

1
Σου αρέσει ο προγραμματισμός, τα μαθηματικά, και οι αριθμητικές προσομοιώσεις (οποιουδήποτε είδους); Κι εμένα αυτά τα αντικείμενα μου άρεσαν μέσα στη σχολή, και για αυτό συνέχισα στο μεταπτυχιακό πρόγραμμα Computational Science and Engineering του Technical University of Munich, στο οποίο αυτή τη στιγμή δουλεύω και διδάσκω, κάνοντας παράλληλα το διδακτορικό μου. Στην αρχή είχα γράψει και τις εντυπώσεις μου εδώ.

Μερικά βασικά στοιχεία για το πρόγραμμα:
  • Αιτήσεις κάθε χρόνο μέχρι 31 Μαϊου
  • Στα αγγλικά, με φοιτητές από όλο τον κόσμο (πραγματικά)
  • Ξεκινάει κάθε Οκτώβρη, τυπική διάρκεια δύο χρόνια, τίτλος M.Sc. (δυνατότητα επιπλέον modules + M.Sc. (Hons))
  • Δωρεάν (δημόσιο πανεπιστήμιο)
  • Πολύ καλή σύνδεση με την αγορά εργασίας και δυνατότητες εργασίας στο αντικείμενο εν μέσω σπουδών. Οι περισσότεροι φοιτητές δουλεύουν 8 ώρες την εβδομάδα σε κάτι σχετικό με τις σπουδές τους για να καλύψουν μέρος των εξόδων τους, το οποίο συνήθως βοηθάει να βρει κανείς δουλειά αργότερα.
  • Δυνατότητα υποτροφιών από την DAAD.
Από ότι ακούω από τους συναδέλφους που οργανώνουν το πρόγραμμα, πολύ λίγες ή καθόλου αιτήσεις φοιτητών από ελληνικά πανεπιστήμια φτάνουν στα χέρια τους τα τελευταία χρόνια. Θα χαρώ πολύ να δω αυτή την κατάσταση να αλλάζει! :D

Συμβουλή: μεγάλο μέρος των αιτήσεων απορρίπτεται αμέσως λόγω γραφειοκρατικών προβλημάτων. Αν σκοπεύεις να κάνεις αίτηση, γράψε εδώ ή στείλε μου ένα ΠΜ και θα χαρώ να σε βοηθήσω.

Re: Μεταπτυχιακό πρόγραμμα Computational Science and Engineering στο TUM

2
MakisH έγραψε: Παρ 25 Μαρ 2022, 2:07 pm

Συμβουλή: μεγάλο μέρος των αιτήσεων απορρίπτεται αμέσως λόγω γραφειοκρατικών προβλημάτων. Αν σκοπεύεις να κάνεις αίτηση, γράψε εδώ ή στείλε μου ένα ΠΜ και θα χαρώ να σε βοηθήσω.
Και μάλλον γι' αυτό δε βλέπεις φοιτητές από Ελλάδα.... :P
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One

Re: Μεταπτυχιακό πρόγραμμα Computational Science and Engineering στο TUM

3
Πολύ πιθανόν... :(

Εγώ όταν είχα κάνει αίτηση είχα αγχωθεί και τα είχα κάνει όλα όσο πιο επίσημα μπορούσα. Γνήσιο υπογραφής σε όλα, επίσημες μεταφράσεις, μετά τα πήγα όλα στη Γερμανική πρεσβεία όπου τα ελέγξανε, τα συρράψανε όλα μαζί, και τα σφραγίσανε. Μετά τα έστειλα όλα με συστημένη επιστολή. Νομίζω βέβαια κάποια βήματα έχουν απλουστευτεί πλέον.

Γενικώς κατάλαβα αργότερα ότι τα πράγματα εδώ είναι αρκετά ευέλικτα και χαλαρά, με εξαίρεση οποιαδήποτε γραφειοκρατική διαδικασία. Γενικώς όταν έχεις να ελέγξεις χιλιάδες αιτήσεις για όλο το πανεπιστήμιο, φαντάζομαι δεν κοιτάς για πολλή ώρα οτιδήποτε έχει το παραμικρό πρόβλημα.

Επίσης αργότερα βρέθηκα στη θέση να κοιτάζω αιτήσεις και βιογραφικά για λιγότερο κρίσιμα θέματα. Η γενική μου εντύπωση ήταν ότι ένα σύντομο, ευκολοδιάβαστο, και προσαρμοσμένο στην αίτηση βιογραφικό είναι πολύ καλύτερο από ένα πυκνό δισέλιδο που δεν συνδέεται εύκολα με αυτό που κάνεις. Επίσης η συνοδευτική επιστολή είναι εξαιρετικά σημαντική και σε αυτήν πρέπει οπωσδήποτε να εξηγεί κανείς γιατί θέλει το συγκεκριμένο πρόγραμμα και γιατί είναι αυτή η κατάλληλη υποψήφια για αυτό το πρόγραμμα.

Πολλή δουλειά γενικώς, αλλά δυστυχώς δε γίνεται αλλιώς.

Re: Μεταπτυχιακό πρόγραμμα Computational Science and Engineering στο TUM

4
MakisH έγραψε: Πέμ 31 Μαρ 2022, 12:46 pm
Εγώ όταν είχα κάνει αίτηση είχα αγχωθεί και τα είχα κάνει όλα όσο πιο επίσημα μπορούσα. Γνήσιο υπογραφής σε όλα, επίσημες μεταφράσεις, μετά τα πήγα όλα στη Γερμανική πρεσβεία όπου τα ελέγξανε, τα συρράψανε όλα μαζί, και τα σφραγίσανε. Μετά τα έστειλα όλα με συστημένη επιστολή. Νομίζω βέβαια κάποια βήματα έχουν απλουστευτεί πλέον.
Πλέον (λόγω Covid πιθανότατα) έχει απλουστευθεί η διαδικασία. Εγώ που έκανα την αντίστοιχη αίτηση στο TU Berlin το 20' τα έκανα (σχεδόν) όλα online ενώ ήμουν στρατό. Προφανώς πρέπει να είναι όλα τα έγγραφα σωστά, γιατί λάθη δεν συγχωρούνται ούτε υπάρχει περιθώριο περαιτέρω συνεννόησης.

Για τα υπόποιπα που αναφέρθηκαν πάντως πρέπει να πω ότι εάν δεν έχεις επιβεβαιώσει κάποια υποτροφία η έχεις κάποιον φίλο/γνωστό ήδη εκεί δύσκολα κάνεις το βήμα. Ακόμα και που είναι δωρεάν τα προγράμματα , τα έξοδα διαβίωσης έιναι αρκετά υψηλότερα σε σχέση με Ελλάδα. Σίγουρα υπάρχει η δυνατότητα να βγάζεις ένα μέρος των εξόδων δουλεύοντας εκεί αλλά μέχρι να εγκατασταθείς και να μπορείς να μπείς στη διαδικασία αυτή έχει δρόμο.
“Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way when you criticize them, you are a mile away from them and you have their shoes.”

Re: Μεταπτυχιακό πρόγραμμα Computational Science and Engineering στο TUM

5
Αυτό για τα έξοδα ισχύει. Γενικώς πρέπει κάποιος από νωρίς να κάνει αίτηση σε εστίες (ενοίκιο στις δημόσιες περίπου 300 ευρώ/μήνα, ιδιωτικές ή δωμάτιο σε σπίτι με συγκατοίκους περίπου 500-600). Πολλοί επίσης ψάχνουν από νωρίς για δουλειά (θέσεις για φοιτητές με λίγες ώρες την εβδομάδα, συνήθως 450 ευρώ/μήνα), αλλά είναι κάπως δύσκολο να βρεις κάτι αν δεν έχεις ήδη κάποια σχετική εμπειρία να δείξεις. Από το δεύτερο εξάμηνο και μετά γίνεται πολύ ευκολότερο.

Πάντως αν κάποιος μπορεί να "βάλει το αρχικό κεφάλαιο", νομίζω στην πορεία το λύνει το οικονομικό θέμα και με το παραπάνω.

edit: Αυτή η σελίδα είναι αρκετά χρήσιμη για να συγκρίνει κανείς τα έξοδα διαβίωσης μεταξύ πόλεων: https://www.numbeo.com/cost-of-living/c ... Comparison

Οι βασικές διαφορές είναι τα ενοίκια και οι μετακινήσεις. Το σούπερ μάρκετ, από τη δική μου οπτική, πιστεύω είναι ίσως φτηνότερο, ενώ στα εστιατόρια πλέον έχει ακριβύνει και η Αθήνα. Από την άλλη όμως, εδώ είναι ιδιαίτερα εύκολο ως φοιτητής να μείνεις σε εστία ή σε μοιραζόμενο διαμέρισμα, ενώ η πόλη έχει πολύ καλό δίκτυο ποδηλατοδρόμων και φτηνά εισιτήρια για φοιτητές.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MakisH την Παρ 13 Μάιος 2022, 10:01 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
cron