Re: [3ο] Ενόργανη Χημική Ανάλυση (2020-21)

2
Mariospap έγραψε: Τρί 10 Νοέμ 2020, 2:22 pm καλησπερα μπορει καποιος να με βοηθησει με το θεμα 2?
Μπορώ να σε βοηθήσω με το 2.α.

Στο φάσμα του UV-Vis σχεδιάζεις δύο κορυφές, με την κορυφή στα 258 nm να είναι μεγαλύτερη από την κορυφή στα 360 nm, αφού η πρώτη έχει μεγαλύτερο ε1 από την δεύτερη. Μετά ο καταλληλότερος διαλύτης είναι η μεθανόλη, επειδή η τιμή αποκοπής της είναι 210 nm, δηλαδή δεν απορροφά πέρα από εκείνο το μήκος κύματος και κατά συνέπεια στην περιοχή που μας ενδιαφέρει και έτσι δεν θα υπάρχουν επικαλύψεις.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος La.D. την Δευ 23 Νοέμ 2020, 8:09 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Re: [3ο] Ενόργανη Χημική Ανάλυση (2020-21)

5
john84 έγραψε: Τρί 26 Ιαν 2021, 8:40 pm Καλησπερα .
Εχει δωσει προσφατα καποιος το μαθημα μεσω Webex ?
Εαν ναι τι παιζει?
Επισης οσοι ειναι να δωσουν στις 29/1 εχουν λαβει καποιου ειδους προσκληση ?

Ευχαριστω πολυ.
Η εξέταση θα γίνει μέσω webex και θα ναι τελείως ηλεκτρονική - όλες οι απαντήσεις θα πρέπει να καταχωρηθούν στην πλατφόρμα από το training room. Όσον αφορά την δομή, είχε ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής και σωστού-λάθους, ανοιχτού τύπου (με πολύ σύντομη απάντηση) και μία άσκηση υπολογισμών.

Αν δεν έχεις λάβει πρόσκληση, καλό θα ήταν να επικοινωνήσεις με κάποιον από τους διδάσκοντες. Εγώ προσωπικά την έλαβα σήμερα.

Re: [3ο] Ενόργανη Χημική Ανάλυση (2020-21)

6
orestes έγραψε: Τρί 26 Ιαν 2021, 10:57 pm
john84 έγραψε: Τρί 26 Ιαν 2021, 8:40 pm Καλησπερα .
Εχει δωσει προσφατα καποιος το μαθημα μεσω Webex ?
Εαν ναι τι παιζει?
Επισης οσοι ειναι να δωσουν στις 29/1 εχουν λαβει καποιου ειδους προσκληση ?

Ευχαριστω πολυ.
Η εξέταση θα γίνει μέσω webex και θα ναι τελείως ηλεκτρονική - όλες οι απαντήσεις θα πρέπει να καταχωρηθούν στην πλατφόρμα από το training room. Όσον αφορά την δομή, είχε ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής και σωστού-λάθους, ανοιχτού τύπου (με πολύ σύντομη απάντηση) και μία άσκηση υπολογισμών.

Αν δεν έχεις λάβει πρόσκληση, καλό θα ήταν να επικοινωνήσεις με κάποιον από τους διδάσκοντες. Εγώ προσωπικά την έλαβα σήμερα.
Καλημέρα!! Επικοινώνησα και εγώ επειδή δεν είχα λάβει πρόσκληση και μου είπαν οτι δεν έχει σταλεί πρόσκληση ακόμα για όλα τα τμήματα.

Re: [3ο] Ενόργανη Χημική Ανάλυση (2020-21)

7
tsax έγραψε: Τρί 22 Δεκ 2020, 1:41 pm Παιδια καλησπερα, θα μπορουσε καποιος να μου δωσει καποιες συμβουλες για το τι να διαβασω και απο που...παρακαλω απλα να περασω το μαθημα θελω :)
Διάβασε από τις σημειώσεις των καθηγητών στο mycourses, είναι στα έγγραφα και μετά στις διαλέξεις. Είναι αρκετά αλλά προλαβαίνεις να τα διαβ'ασεος
Με αγάπη,
Σκυλος (Doggo)

Θεωρία

8
Καλησπέρα σας!
Σας στέλνω όλη τη θεωρία του Τσόπελα και της Παππά που είχα το κουράγιο να σημειώσω. Καλό διάβασμα και καλή επιτυχία!
Edit: το αρχείο word που σας έστειλα είναι χάλια, θα δοκιμάσω να το ανεβάσω σε μορφή pdf. Χρησιμοποιήστε τον παρακάτω σύνδεσμο:
https://drive.google.com/file/d/1PaiYSS ... sp=sharing
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος katsou14 την Πέμ 28 Ιαν 2021, 5:09 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Με αγάπη,
Σκυλος (Doggo)