[9ο] Συστήματα Αυτόματης Ρύθμισης και Πληροφορικής (2015-16)

1
Το ταξίδι του κου Σαρίμβεη με προορισμό τις Βρυξέλλες ακυρώθηκε λόγω των έκτακτων μέτρων ασφαλείας.

Κατόπιν αυτού το μάθημα της Δευτέρας 23 Νοεμβρίου θα πραγματοποιηθεί κανονικά.

(Από τη σελίδα του μαθήματος)
Έτσι που τη ζωή σου ρήμαξες εδώ
στην κώχη τούτη την μικρή, σ’ όλην την γη την χάλασες.

Re: [9ο] Συστήματα Αυτόματης Ρύθμισης και Πληροφορικής (2015

2
Στο υλικό του μαθήματος έχουν αναρτηθεί "Διάφορα θέματα προηγούμενων εξετάσεων" τα οποία δεν έχουν λύσεις (τα υπόλοιπα αρχεία τις έχουν ενσωματωμένες). Παραθέτω τις απαντήσεις στα θέματα (για όποιον ενδιαφέρεται).

Θέμα 1ο
Για να είναι ευσταθές θα πρέπει Κ>0.

Θέμα 2ο
Το σύστημα δεν είναι ρυθμίσιμο.

Θέμα 3ο
K=[-3 -4]

Θέμα 4ο
K=[-170.8 79.08 9.4]

Θέμα 5ο
Μη παρατηρησιμότητα έχουμε για κάθε σ αν: ω=0 ή c1=c2=0.
Spoiler: show
Είμαι μια θεότητα :razz:
Και για τις αποφάσεις,/ σ' εκείνες τις στιγμές της ανυπολόγιστης δύναμης μας,/ κανείς δεν πήρε την ευθύνη ύστερα από την ήττα.
Κι όχι γιατί δεν μετρήσαμε κόστη, συνέπειες ή απώλειες,/ αλλά ήτανε τέτοιες οι επιθυμίες/ που όλα τα δικαιολογήσαμε.

Re: [9ο] Συστήματα Αυτόματης Ρύθμισης και Πληροφορικής (2015

5
Ναι, το είδα κι εγώ όταν ξαναέλυσα το θέμα με άλλη μεθοδολογία. Φυσικά δεν είναι λάθος, άμα δεν έχει γίνει λάθος στις πράξεις. Εφόσον το ίδιο σύστημα περιγράφεται με διαφορετικό τρόπο, αναμένεται και διαφορετικός πίνακας Κ.
Και για τις αποφάσεις,/ σ' εκείνες τις στιγμές της ανυπολόγιστης δύναμης μας,/ κανείς δεν πήρε την ευθύνη ύστερα από την ήττα.
Κι όχι γιατί δεν μετρήσαμε κόστη, συνέπειες ή απώλειες,/ αλλά ήτανε τέτοιες οι επιθυμίες/ που όλα τα δικαιολογήσαμε.

Re: [9ο] Συστήματα Αυτόματης Ρύθμισης και Πληροφορικής (2015

7
teopap έχεις πολύ καλή μνήμη, εγώ μετά από αυτό τα διέγραψα από κάθε σκοτεινή γωνία του μυαλού μου :P
Και για τις αποφάσεις,/ σ' εκείνες τις στιγμές της ανυπολόγιστης δύναμης μας,/ κανείς δεν πήρε την ευθύνη ύστερα από την ήττα.
Κι όχι γιατί δεν μετρήσαμε κόστη, συνέπειες ή απώλειες,/ αλλά ήτανε τέτοιες οι επιθυμίες/ που όλα τα δικαιολογήσαμε.
cron