Base oil SN 150 density

1
Καλησπέρα σας,
νομίζω πως θα είμαι λίγο εκτός θέματος, αλλά χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Έχω μετρήσει μια δεξαμενή με base oil SN 150 και θέλω να υπολογίσω το βάρος του προϊόντος σε μετρικούς τόνους. Μου έχουν δώσει όμως την πυκνότητα (density) του προϊόντος στους 20 βαθμούς Κελσίου, ενώ το πρόγραμμα που έχω στον Η/Υ θέλει την πυκνότητα στους 15 βαθμούς Κελσίου. Ξέρει κανείς πως να την αναγάγω στους 15 βαθμούς Κελσίου; Ποιος είναι ο τύπος ή πόσο να διορθώνω για κάθε βαθμό Κελσίου (στους 20 βαθμούς Κελσίου είναι 0,8711). Είναι πολύ σημαντικό για μένα να βρω την απάντηση. Παρακαλώ πολύ αν ξέρει κάποιος ας μου πει.
Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

Re: Base oil SN 150 density

2
Ο τύπος γενικά είναι αυτός(εμπειρική σχέση): ρ1 = ρ0 / (1 + β (Τ1 - Τ0))
Χρειάζεσαι να βρεις το β γιατί ήδη έχεις την πυκνότητα ρ0 στην θερμοκρασία Τ0..Το β ονομάζεται συντελεστής θερμικής διαστολής(volumetric temperature coefficient).
Μπορείς να θεωρήσεις ότι το λάδι σου είναι λάδι μηχανής ή κάποιο άλλο λάδι.
Γενικά ορισμένοι συντελεστές που βρήκα είναι:
Oil (unused engine oil) 0.00070
Paraffin oil 0.000764
Εάν το θεωρήσεις λάδι μηχανής και πάρεις β=0.0070 παίρνεις:
ρ(15οC)=0.8711/(1+0.0070*(15-20))=0.9026
(πιστεύω είναι αρκετά καλή προσέγγιση)..

Προσοχή λάθος! Βλέπε διόρθωση παρακάτω.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MakisH την Τρί 29 Νοέμ 2011, 11:36 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Προσθήκη alert
People wishing to analyze nature without using mathematics just settle for a reduced understanding.

Re: Base oil SN 150 density

4
Επειδή είναι αργά και η κούραση βγαίνει να διορθώσω το προηγούμενο γιατί έκανα τις πράξεις για β=0.007 και όχι για το σωστό νούμερο,δηλαδή 0.0007! Το αποτέλεσμα είναι: 874,16 kg/m^3 (0.87411 g/cm^3)
People wishing to analyze nature without using mathematics just settle for a reduced understanding.