Εργαστήριο ΜΦΔ: Ρευστοποιημένη κλίνη

1
Όποιος καλός άνθρωπος έχει κάνει την άσκηση 2 μπορεί να μου πει πώς στο καλό βρίσκουμε την εξάρτηση του πορώδους από την ταχύτητα-πτώση πίεσης(δηλαδή τα πειραματικά μας δεδομένα)??Ποια σχέση χρησιμοποιήσατε??
People wishing to analyze nature without using mathematics just settle for a reduced understanding.

Re: Εργαστήριο ΜΦΔ: Ρευστοποιημένη κλίνη

2
Επειδή κατά την πειραματική διαδικασία δε λήφθηκαν μετρήσεις για τη μεταβολή του πορώδους, παραθέτουμε ποιοτικό διάγραμμα της εξάρτησης του πορώδους από την ταχύτητα, όπως το τελευταίο προκύπτει από βιβλιογραφικά δεδομένα.
Το πορώδες αυξάνεται με την αύξηση της ταχύτητας του ρευστού, ενώ σε μικρές ταχύτητες παρατηρείται απότομη αύξηση του πορώδους. Ποιοτικά η εξάρτηση πορώδους - ταχύτητας ρευστού εικονίζεται στο σχήμα
Δεν ξέρω αν σε καλύπτω...ο Mc Cabe μπορεί να βοηθήσει... (ή ο Perry ίσως :( )
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος madadayo την Δευ 04 Απρ 2011, 8:54 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One

Re: Εργαστήριο ΜΦΔ: Ρευστοποιημένη κλίνη

4

Επειδή οι εργαστηριακές ασκήσεις σε ΜΦΔ Ι και ΜΦΔ ΙΙ (όπως και ΜΧΔ Ι&ΙΙ) είναι κοινές, για να μην υπάρχουν διπλά topics, όλα τα σχετικά θέματα θα μεταφέρονται στα subforums των ΜΦΔΙ και ΜΧΔI αντιστοίχως.

Re: Εργαστήριο ΜΦΔ: Ρευστοποιημένη κλίνη

5
Bασικά εγώ που την έκανα το προηγούμενο εξάμηνο δεν χρησιμοποίησα αυτό το διάγραμμα. Βέβαια δεν ξέρω αν είναι σωστό αυτό που έκανα, αλλά μπορείς να δεις στην εργασία μου αν καταλαβαίνεις κάτι παραπάνω από εμένα...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Re: Εργαστήριο ΜΦΔ: Ρευστοποιημένη κλίνη

7
Βασικά νομίζω είχα ρωτήσει τον Μιχαηλίδη τι να κάνω σε αυτό το ερώτημα και νομίζω μου είχε απαντήσει αυτό, αλλά έχει περάσει καιρός τώρα και δεν είμαι σίγουρος... Πάντως μπορείς να τον ρωτήσεις και εσύ όπως και να 'χει

Re: Εργαστήριο ΜΦΔ: Ρευστοποιημένη κλίνη

9
Τώρα που το λέτε, νομίζω ότι όταν κάναμε εμείς το πείραμα κάτι δεν είχε πάει καλά και μάλλον μας έλειπαν μετρήσεις... ίσως να ναι αυτό. Πάντως, αν αναφερθείς σε παραδοχή για τη u* λογικά θα χρησιμοποιείται κανονικά η σχέση!
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One