[5ο] Εργαστήριο ΦΜΑ: ICP-AES

1
Υπάρχει κανείς που να έκανε την ICP-AES και να μπορεί να μου εξηγήσει τί βάζουμε στον τύπο στη σελίδα 19 του οδηγού για να βρούμε το DL?Ποιά συγκέντρωση απ'όλες είναι η C και ποια φασματική γραμμή?
People wishing to analyze nature without using mathematics just settle for a reduced understanding.

Re: ICP-AES

3
Στο C βάζεις και τις 3 συγκεντρώσεις και βρίσκεις 3 διαφορετικά όρια ανίχνευσης για κάθε στοιχείο ( δν ξέρω ποια στοιχεία έχεις) και μετά παίρνεις τον μέσο όρο ορίων ανίχνευσης. Τώρα, η ένταση της φασματικής νομίζω ότι είναι η τρίτη στήλη από το τέλος και το LN είναι η διαφορά της έντασης που αντιστοιχεί στη συγκέντρωση C - ένταση φασματικής του blank.

edit by MakisH: Προσοχή στα συνεχή κεφαλαία παρακαλώ... Το μήνυμα ξαναγράφτηκε με πεζούς χαρακτήρες. :)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MakisH την Τετ 10 Νοέμ 2010, 9:21 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Διόρθωση κεφαλαίων σε πεζά

Re: ICP-AES

5
Αν είσαι από τους άτυχους που έκαναν την ICP-AES κάποια Τρίτη (όπως εγώ :wall: ), τότε πρέπει να προσέξεις πάρα μα πάρα μα πάρα πολύ την εργασία που 8α παραδώσει η ομάδα σου...
Επίσης, αν έχεις απορίες, μπορείς πάντα να ρωτήσεις την Λυμπεροπούλου, η οποία είναι καλή, ευγενική, πρόθυμη και όχι σαν κάτι άλλες.
Αυτά τα ολίγα...

Re: ICP-AES

6
Ευχαριστώ για την απάντηση,αλλά πριν 2 εβδομάδες την κάναμε..Και αν πετάς σπόντα για την υπέυθυνη του μαθήματος συμφωνώ μαζί σου..
People wishing to analyze nature without using mathematics just settle for a reduced understanding.