[7ο] Ενεργειακές Τεχνολογίες (2021-22)

1
Θελω να ρωτησω αν θα βγαλει και φέτος την εργασία και ηθελα να ρωτησω αν τυχον και καποιοι δεν συμπληρώσουν τον μεγιστο αριθμο ατόμων της ομάδας αν θα μπορούσαν να με βάλουν και εμένα μέσα μιας και ειμαι αρχαία στην σχολή να με βοηθήσουνε.
Δυστυχως δεν εχω χρόνο να μαθω το πρόγραμμα.
Αν κάποιος θέλει να βοηθήσει ας μου στείλει ένα μήνυμα.

Re: [7ο] Ενεργειακές Τεχνολογίες (2021-22)

2
Καλησπέρα παιδιά.
Ξέρει κάποιος αυτή η άσκηση που επεσε τον Σεπτέμβρη ,με τον κινητήρα ντηζελ που μας έδινε λόγο αποκοπής και ζηταγε να υπολογιστεί η Τ στο τέλος της συμπίεσης ΠΟΥ βρίσκεται στις διαφάνειες; Παντως πέρσι στο μάθημα δεν είχε λύσει ανάλογη άσκηση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος etsi την Τετ 02 Φεβ 2022, 4:31 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Re: [7ο] Ενεργειακές Τεχνολογίες (2021-22)

4
christingal2 έγραψε: Τετ 02 Φεβ 2022, 5:09 pm Ειναι ιδια με ενα λυμενο παραδειγμα που εχει στο βιβλιο "Θερμοδυναμικη για μηχανικους" που ειχε προτεινει.
Σε ευχαριστω πολυ! Αλλα ειμαι πολυ μεγαλο ετος και δεν το εχω.....μηπως θα μπορουσες να το εβγαζες μια φωτογραφια αν δεν σου κανει κοπο;

Re: [7ο] Ενεργειακές Τεχνολογίες (2021-22)

7
christingal2 έγραψε: Τετ 02 Φεβ 2022, 5:09 pm Ειναι ιδια με ενα λυμενο παραδειγμα που εχει στο βιβλιο "Θερμοδυναμικη για μηχανικους" που ειχε προτεινει.
Με συγχωρείς αν σε ζαλίζω αλλά ήθελα μια μικρή βοήθεια αν εσύ ή καποιος άλλος μπορει να μου πει.
Πχ στο θεμα που επεσε τον Σεπτέμβρη έλεγε με σχέση συμπίεσης 16:1, αυτό σημαίνει πως V2=V1/16 σωστά; Και οι τυποι ειναι ιδιοι με το παραδειγμα που μου εστειλες απλα αντι για 16 βαζω 18. Αλλα οι αλλοι τυποι μένουν ολοι ιδιοι ακριβως; Πχ V3=2V2, V1=V4 κλπ;
Και τα cp, k κλπ ειναι και παλι στις τιμες που μας δινει στο παραδειγμα; Γιατι λεει (Πινακας Α-2α) διπλα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος etsi την Τετ 02 Φεβ 2022, 10:01 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Re: [7ο] Ενεργειακές Τεχνολογίες (2021-22)

8
Θα μπορούσε μήπως να με βοηθήσει καποιος με το 2ο υπολογιστικό θέμα Υπολογισμός Βαθμού Απόδοσης Εστίας Καύσης, Σημείου Δρόσου Καυσαερίων ; Ή να μου πει καποιες οδηγίες;
Αυτό εδώ ειναι το θέμα.
Εκφώνηση Προβλήματος.pdf
Επίσης μας εχει στείλει και αυτό εδω το pdf για βοήθεια υποθέτω.

Δεν ειχε κάνει κάτι παρόμοιο στο μάθημα πέρσι τουλάχιστον.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος etsi την Δευ 07 Φεβ 2022, 10:57 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.