Re: [6ο] Οικονομική Aνάλυση και Διοίκηση Επιχειρήσεων για Μηχανικούς (2020-21)

21
Οκ σε ευχαριστω καταλαβα τελικα το 1ο και τελευταιο ερωτημα εβγαλα και εγω τις ιδιες τιμες καθως και στο 3ο.
Το περιεργο ειναι πως στα 2 και 4 βγαζω αλλες τιμες ενω ελαχιστα πραγματα αλλαζουν. Τα κανα ολα με βαζει το 1ο ερωτημα και στο 2ο απλα εβαλα 5% αντι για 4% στο κοστος εισροων απο τον 5ο χρονο και μετα και βρηκα ΚΠΑ 105,16. Στο 4ο ερωτημα απλα εβαλα στο επιτοκιο του δανειου 13% και βρηκα ΚΠΑ 153,8.

Re: [6ο] Οικονομική Aνάλυση και Διοίκηση Επιχειρήσεων για Μηχανικούς (2020-21)

26
Καλησπέρα. Αυτο ειναι το θεμα του pclab. Αν καποιος μπορει να το λυσει και να το ανεβάσει.
Πραγματικα ειχα λυσει και ειχα καταλάβει ολα οσα ειχατε ανεβάσει εδώ, αλλα και ΠΑΛΙ δεν τα καταφερα. Εβγαινε ενα μεγαλο αρνητικο νουμερο για ΚΠΑ και στο 1ο και στο 3ο ερωτημα, και στο 3ο ερωτημα δεν μου εβγαζε τιμη για το IRR ενω τα κανα ολα σωστα! Δεν μπορω να καταλαβω πραγματικα.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Re: [6ο] Οικονομική Aνάλυση και Διοίκηση Επιχειρήσεων για Μηχανικούς (2020-21)

27
Καλησπέρα, αυτή είναι και η δεύτερη από τις σημερινές εκφωνήσεις. Συνολικά ήταν 3 ή 4 οι διαφορετικές ασκήσεις.
Ανεβάζω επίσης και τα θέματα της θεωρίας της εαρινής εξεταστικής.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος evangeliamylona την Τρί 08 Ιουν 2021, 9:14 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Re: [6ο] Οικονομική Aνάλυση και Διοίκηση Επιχειρήσεων για Μηχανικούς (2020-21)

28
Έριξα μια ματιά μόλις και τα ετοίμασα, πες μου αν είσαι οκ.
Κρατάω μια επιφύλαξη σχετικά με τη φορολογία των καθαρών κερδών. Στα έτη που έχουμε αρνητικά καθαρά κέρδη, δεν τα φορολόγησα γιατί δεν μού έβγαζε νόημα να μειώνεται η χασούρα χάρη στη φορολογία, οπότε στα 3 πρώτα έτη πήρα κκ_μφ=κκ_πφ.
etsi έγραψε: Τρί 08 Ιουν 2021, 6:09 pm Καλησπέρα. Αυτο ειναι το θεμα του pclab. Αν καποιος μπορει να το λυσει και να το ανεβάσει.
Πραγματικα ειχα λυσει και ειχα καταλάβει ολα οσα ειχατε ανεβάσει εδώ, αλλα και ΠΑΛΙ δεν τα καταφερα. Εβγαινε ενα μεγαλο αρνητικο νουμερο για ΚΠΑ και στο 1ο και στο 3ο ερωτημα, και στο 3ο ερωτημα δεν μου εβγαζε τιμη για το IRR ενω τα κανα ολα σωστα! Δεν μπορω να καταλαβω πραγματικα.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Re: [6ο] Οικονομική Aνάλυση και Διοίκηση Επιχειρήσεων για Μηχανικούς (2020-21)

29
trenooo_00 έγραψε: Τετ 09 Ιουν 2021, 11:24 pm Έριξα μια ματιά μόλις και τα ετοίμασα, πες μου αν είσαι οκ.
Κρατάω μια επιφύλαξη σχετικά με τη φορολογία των καθαρών κερδών. Στα έτη που έχουμε αρνητικά καθαρά κέρδη, δεν τα φορολόγησα γιατί δεν μού έβγαζε νόημα να μειώνεται η χασούρα χάρη στη φορολογία, οπότε στα 3 πρώτα έτη πήρα κκ_μφ=κκ_πφ.
etsi έγραψε: Τρί 08 Ιουν 2021, 6:09 pm Καλησπέρα. Αυτο ειναι το θεμα του pclab. Αν καποιος μπορει να το λυσει και να το ανεβάσει.
Πραγματικα ειχα λυσει και ειχα καταλάβει ολα οσα ειχατε ανεβάσει εδώ, αλλα και ΠΑΛΙ δεν τα καταφερα. Εβγαινε ενα μεγαλο αρνητικο νουμερο για ΚΠΑ και στο 1ο και στο 3ο ερωτημα, και στο 3ο ερωτημα δεν μου εβγαζε τιμη για το IRR ενω τα κανα ολα σωστα! Δεν μπορω να καταλαβω πραγματικα.
Σε ευχαριστώ παρα πολυ!!!!!! Εχουμε 35% επιχορήγηση του κοστους εξοπλισμους, αρα οι αποσβέσεις δεν ειναι αυτες που βρήκες, ξεχασες να αφαιρέσεις την επιχορήγηση, αν το κανεις θα σου βγουν οι αποσβέσεις του εξοπλισμου 101,56. Επίσης καταλάθος πατησες λαθος κελί εκει που υπολόγισες τα κέρδη για τον 4ο χρονο και μετα, βγαινουν 5400. Οποτε αν διορθώσω αυτα τα δύο στο δικο σου εξελ τότε θα βγει ΚΠΑ=-1864,7 και irr=-6%.
Kαι σε εμενα αρνητικά βγήκαν απλα οχι οι ιδιοι αριθμοι, γιατι ειπες πως κατι αλλαξες με το κκ=μφ=κκ_πφ οποτε μαλλον εκει εχουμε διαφορες.
Αλλα και σε εσενα αν διορθωσω αυτα τα δυο που σου ειπα δεν βγαζει αποτελεσμα στο irr στο 3ο ερωτημα. Το 2ο το βρήκαμε ίδιο, αν διορθώσω αυτα τα δυο "λαθακια". Οποτε λες να ναι σωστα τελικα; Απλα με παραξενεύει που ολες τις αλλες χρονιες εβγαινε θετικο ΚΠΑ και irr αλλα αν η τιμη πωλησης ειναι κατω της τιμης που το ΚΠΑ=0 ειναι λογικο. Αλλα επισης με παραξένεψε οτι δεν βγαινει irr στο 3ο ερωτημα ενω μας το ζηταει. Εγω δεν καταλαβα γιατι ειπε πως πηρες κκ_μφ=κκ_πφ να μαι ειλικρινής! Αν το δεις παλι πες μου.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος etsi την Πέμ 10 Ιουν 2021, 2:33 am, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
cron