[8ο] Σχεδιασμός ΙΙ (2020-21)

1
Καλησπέρα και καλή χρονιά! Είμαι μεγάλο εξάμηνο και σε αυτο το εξάμηνο εντάχθηκα σε ομάδα για την εργασία εξαμηνου στο Σχεδιασμο 1. Πριν λίγες μερες έκανα την δήλωση για την επι πτυχίο εξεταστική και συνειδητοποίησα πως δεν έχει το μάθημα του Σχεδιασμου 2, ετσι ώστε να το επιλέξω. Ξανα κοίταξα την δήλωση του εαρινού για το 2020 και πάλι δεν το είχε. Στις αντιστοιχήσεις των μαθημάτων του παλιού οδηγού σπουδών, η μόνη αντιστοίχησει που έχει για το Σχεδιασμό 2 είναι με μάθημα της Κατεύθυνσης Μηχανική Διεργασιών, στην οποία δεν ήμουν ( έχω περασμένα όλα τα μαθήματα της Κατεύθυνσης Ανόργανες Βιομηχανίες). Γενικώς δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν το έχει στη δήλωση μαθημάτων. Μηπως ξέρετε αν αυτό θα έχει κάποια επίπτωση στην ομάδα μου ή στο βαθμό μου, καθώς η εργασία μας θα συνεχιστεί και στο επόμενο εξάμηνο στο Σχεδιασμο 2. Υπάρχει κάποιος άλλος που να εχει το ίδιο θέμα?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MariaBax την Παρ 15 Ιαν 2021, 6:25 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Re: [8ο] Σχεδιασμός ΙΙ (2020-21)

2
Αν δεν κανω λαθος, οι φοιτητες μεγαλυτερων εξαμηνων, με το νεο προγραμμα σπουδων εχουν χρεωθει μεταβατικα το μαθημα "Διοικηση Εργων" σαν κορμου και σαν αντισταθμιση ειναι απαλλαγμενοι απο την υποχρεωση του μαθηματος "Σχεδιασμος ΙΙ" και αυτος ειναι ο λογος που δεν μπορεις να το δηλωσεις. Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να επικοινωνησεις με την γραμματεια, συγκεκριμενα τον κ. Παπαδημητριου (τηλ 210772 1134, ισως χρειαστει να παρεις 2-3 φορες αλλα απανταει, γυρω στις 11.30 τον εχω βρει παντα), ωστε να σε ενημερωσει σχετικα και να δεις τι ισχυει ακριβως στην δικη σου περιπτωση. Επισης επειδη το μαθημα "Διοικηση Εργων" ειναι κορμου για εσενα αλλα στις κατευθυνσεις στην δηλωση (οπως και εμενα) κατα πασα πιθανοτητα δεν θα μπορεις να το δηλωσεις μονη σου και θα πρεπει να στο περασουν απο την γραμματεια. Ελπιζω να σε βοηθησα.

Το λινκ για να επιβεβαιωσεις και εσυ σε ποια κατηγορια εισαι πριν επικοινωνησεις:
https://www.chemeng.ntua.gr/secretariat ... 9-2020.pdf

"Φοιτητές οι οποίοι, κατά τη λήξη του ακαδ. έτους 2018-2019, όφειλαν το μάθημα
5260 Διοίκηση Έργων και Υποστήριξη Αποφάσεων του 9ου εξαμήνου, υποχρεούνται
να δηλώσουν το μάθημα 5308 Διοίκηση Έργων του 10ου εξαμήνου του Νέου ΠΣ (βλ. ΜΡ#63).
Το συγκεκριμένο μάθημα χρεώνεται μεταβατικά ως υποχρεωτικό και θεωρείται
μάθημα κορμού. Στην περίπτωση την οποία ο φοιτητής που το οφείλει, επιπρόσθετα
οφείλει 4 ή 5 μαθήματα Κατεύθυνσης του ΠΠΣ και ακολουθεί πλέον τις Νέες
Κατευθύνσεις και Εμβαθύνσεις, το εν λόγω μάθημα δεν προσμετράται για την
κάλυψη των αναγκών των απαιτούμενων μαθημάτων Εμβάθυνσης. Λόγω της
παραπάνω συνθήκης ο συγκεκριμένος φοιτητής δε μπορεί να επιλέξει ως κύρια την
Εμβάθυνση Οικονομικά και Διοίκηση Επιχειρήσεων."

ΥΓ. Οσον αφορα το οτι ειναι απαλλαγμενοι οι φοιτητες μεγαλυτερων εξαμηνων απο το μαθημα σχεδιασμος ΙΙ δεν αναφερεται καπου.
Ειναι κατι που εχω ακουσει και οταν σε μια απο τις συναντησεις με τους διδασκοντες του μαθηματος στα πλαισια του μαθηματος
Σχεδιασμος Ι ανεφερα οτι ολοι στην ομαδα μας ειναι φοιτητες μεγαλυτερου εξαμηνου και δεν θα συνεχιστει η εργασια μας στο αλλο εξαμηνο
και αν αυτο μας επηρεαζει μου απαντησαν οχι και δεν ειχαν καποια διαφορετικη αντιδραση, οποτε υποθετω οτι ισχυει. Απο εκει και περα καλο
θα ηταν να το επιβεβαιωσεις και με την γραμματεια.

Re: [8ο] Σχεδιασμός ΙΙ (2020-21)

3
Illsigvo έγραψε: Δευ 18 Ιαν 2021, 12:52 am Αν δεν κανω λαθος, οι φοιτητες μεγαλυτερων εξαμηνων, με το νεο προγραμμα σπουδων εχουν χρεωθει μεταβατικα το μαθημα "Διοικηση Εργων" σαν κορμου και σαν αντισταθμιση ειναι απαλλαγμενοι απο την υποχρεωση του μαθηματος "Σχεδιασμος ΙΙ" και αυτος ειναι ο λογος που δεν μπορεις να το δηλωσεις. Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να επικοινωνησεις με την γραμματεια, συγκεκριμενα τον κ. Παπαδημητριου (τηλ 210772 1134, ισως χρειαστει να παρεις 2-3 φορες αλλα απανταει, γυρω στις 11.30 τον εχω βρει παντα), ωστε να σε ενημερωσει σχετικα και να δεις τι ισχυει ακριβως στην δικη σου περιπτωση. Επισης επειδη το μαθημα "Διοικηση Εργων" ειναι κορμου για εσενα αλλα στις κατευθυνσεις στην δηλωση (οπως και εμενα) κατα πασα πιθανοτητα δεν θα μπορεις να το δηλωσεις μονη σου και θα πρεπει να στο περασουν απο την γραμματεια. Ελπιζω να σε βοηθησα.

Το λινκ για να επιβεβαιωσεις και εσυ σε ποια κατηγορια εισαι πριν επικοινωνησεις:
https://www.chemeng.ntua.gr/secretariat ... 9-2020.pdf

"Φοιτητές οι οποίοι, κατά τη λήξη του ακαδ. έτους 2018-2019, όφειλαν το μάθημα
5260 Διοίκηση Έργων και Υποστήριξη Αποφάσεων του 9ου εξαμήνου, υποχρεούνται
να δηλώσουν το μάθημα 5308 Διοίκηση Έργων του 10ου εξαμήνου του Νέου ΠΣ (βλ. ΜΡ#63).
Το συγκεκριμένο μάθημα χρεώνεται μεταβατικά ως υποχρεωτικό και θεωρείται
μάθημα κορμού. Στην περίπτωση την οποία ο φοιτητής που το οφείλει, επιπρόσθετα
οφείλει 4 ή 5 μαθήματα Κατεύθυνσης του ΠΠΣ και ακολουθεί πλέον τις Νέες
Κατευθύνσεις και Εμβαθύνσεις, το εν λόγω μάθημα δεν προσμετράται για την
κάλυψη των αναγκών των απαιτούμενων μαθημάτων Εμβάθυνσης. Λόγω της
παραπάνω συνθήκης ο συγκεκριμένος φοιτητής δε μπορεί να επιλέξει ως κύρια την
Εμβάθυνση Οικονομικά και Διοίκηση Επιχειρήσεων."

ΥΓ. Οσον αφορα το οτι ειναι απαλλαγμενοι οι φοιτητες μεγαλυτερων εξαμηνων απο το μαθημα σχεδιασμος ΙΙ δεν αναφερεται καπου.
Ειναι κατι που εχω ακουσει και οταν σε μια απο τις συναντησεις με τους διδασκοντες του μαθηματος στα πλαισια του μαθηματος
Σχεδιασμος Ι ανεφερα οτι ολοι στην ομαδα μας ειναι φοιτητες μεγαλυτερου εξαμηνου και δεν θα συνεχιστει η εργασια μας στο αλλο εξαμηνο
και αν αυτο μας επηρεαζει μου απαντησαν οχι και δεν ειχαν καποια διαφορετικη αντιδραση, οποτε υποθετω οτι ισχυει. Απο εκει και περα καλο
θα ηταν να το επιβεβαιωσεις και με την γραμματεια.
Ααα οκκκ θα καλεσω τη γραμματεία, γιατι την Διοικηση Εργων την δήλωσα και την πέρασα κανονικά!!! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!

Update!!
Μίλησα με τη γραμμτεία. Ο Σχεδιασμός 2, σε αντίθεση με το Σχδιασμό 1, μπηκε σαν καινούριο μάθημα στο πρόγραμμα σπουδών οπότε το χρωστάνε μονο οσοι παλιοι εχουν ακομα υπορχεωση απτην παλια τους κατευθυνση νομιζω Μηχανική Διεργασιών και όλοι οι καινουριοι φοιτητές . Οπότε εγώ δεν το χρωστάω. Ευχαριστώ παρα πολύ και πάλι!!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MariaBax την Δευ 18 Ιαν 2021, 10:41 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Re: [8ο] Σχεδιασμός ΙΙ (2020-21)

4
Απλα σιγουρεψου οτι εχεις εκπληρωσει την υποχρεωση των 5 μαθηματων κατευθυνσης χωρις την Διοικηση Εργων, καθως υπολογιζεται για τους παλιους φοιτητες σαν μεταβατικο μαθημα κορμου και οχι κατευθυνσης, ακομα και αν εχεις παρει την κατευθυνση Σχεδιασμος Διεργασιων στην οποια ανηκει.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Illsigvo την Δευ 18 Ιαν 2021, 11:25 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Re: [8ο] Σχεδιασμός ΙΙ (2020-21)

5
Illsigvo έγραψε: Δευ 18 Ιαν 2021, 11:25 am Απλα σιγουρεψου οτι εχεις εκπληρωσει την υποχρεωση των 5 μαθηματων κατευθυνσης χωρις την Διοικηση Εργων, καθως υπολογιζεται για τους παλιους φοιτητες σαν μεταβατικο μαθημα κορμου και οχι κατευθυνσης, ακομα και αν εχεις παρει την κατευθυνση Σχεδιασμος Διεργασιων στην οποια ανηκει.
Απότι μου είπε ο υπεύθυνος στη γραμματεία, είμαι καλυμμένη. Εχω περάσει όλα τα μαθήματα της κατεύθυνσης που ήμουν, οπότε σωστά δεν μου έχει το Σχεδιασμο 2 στην δήλωση μαθημάτων. Δηλαδή δεν έχει γίνει κάποιο λάθος. Ελπίζω να ισχύει τι να πω!

Re: [8ο] Σχεδιασμός ΙΙ (2020-21)

6
Καλημέρα σε όλους,
Έχει ασχοληθεί κανείς (και παλιότερες χρονιές) με αριστοποίηση δικτύου εναλλακτών θερμότητας μέσω GAMS; Αν ναι, τον παρακαλώ να απαντήσει στο ποστ ή να μου στείλει dm, γιατί έχω πήξει, ευχαριστώ!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος trenooo_00 την Σάβ 08 Μάιος 2021, 11:33 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
cron