Έληξε η φαρσοκωμωδία οεο;

1
Γεια σας και χαρά σας.
Μια ερώτηση, η φαρσοκωμωδία με την κατάληψη της πρυτανείας (και κατ επέκταση του ΕΛΚΕ) ξέρουμε αν σταμάτησε ή αν έχει σκοπό να σταματήσει; (και όχι δε ρωτάω καθόλου ήρεμα). Επειδή ορισμένοι θέλουμε να εγκριθούν τα αιτήματα πληρωμής μας - σορρυ που έχουμε και έξοδα και δε καθώς και να εγκριθούν αιτήματα προμηθειών για να προχωρήσει λίγο η έρευνα στο ΕΜΠ ρωτάω. Δε συμμερίζομαι τον "αγώνα". Οχι. Είναι μία φαρσοκωμωδία και φασιστικό αυτό που γίνεται. Οι μόνοι ζημιωμένοι είναι οσοι δουλεύουν ερευνητικά στο ΕΜΠ. Σε κανέναν άλλο δε γίνεται ζημιά.
Έχουμε που έχουμε όλη τη γραφειοκρατία έχουμε και το κάθε να μην πω τι που νομίζει ότι θα κάνει επανάσταση σε αυτό το ίδρυμα και μόνο ζημιά του προκαλεί. Γιατί οι μόνοι που παρεμποδίζουν την ελευθερία σε αυτό το ίδρυμα και είναι φασίστες είναι τα άτομα που νομίζουν ότι το ΕΜΠ ειναι τσιφλίκι τους και μπλοκάρουν εισόδους με έτσι θέλω, κλείνουν υπηρεσίες με το έτσι θέλω. Δλδ αντε και *****.

Υ.Γ.1: Να τονίσω ότι και οι ιθύνοντες του ιδρύματος φέρουν τεράστια ευθύνη γιατί έχουν στα χέρια τους τα όπλα να λυθεί το ζήτημα, αλλά δεν πράττουν ανάλογα.
Υ.Γ.2: Τα ατομα που συγκεντρώνονται απέξω από την πρυτανεία και στην πύλη Ζωγράφου κάθε μέρα, κάθε άλλο παρά τα μέτρα ασφαλείας για τον κόβιντ χρησιμοποιούν. Ούτε τα βασικά πλέον.
Υ.Γ.3: Ντροπή σε όσους ακαδημαϊκούς στηρίζουν τέτοιες καταστάσεις σε εκπαιδευτικά ιδρύματα.
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: Έληξε η φαρσοκωμωδία οεο;

2
Καλησπέρα και από εμένα, ως πλέον απόφοιτος της σχολής. Συμφωνά απόλυτα με τον KiritoShu καθώς τέτοιες ενέργειες μόνο την τριτοβάθμια εκπαίδευση υποβαθμίζουν και δεν προσφέρουν σε κανέναν αγώνα. Καταργείται απόλυτα η ελευθερία γιατί κάποιοι αποφασίζουν να κάνουν κατάληψη με το έτσι θέλω. Σαν φοιτητής είχα πάει και εγώ σε δύο συνελεύσεις οι οποίες μόνο διάλογος δεν είναι. Βγαίνει ο κάθε ένας από το κάθε κόμμα και λέει τα δικά του, χωρίς να προτείνει τρόπο για να γίνει αυτό που λέει. Λοιπόν ελπίζω κάποια στιγμή να καταλάβουν όλοι ότι τα κόμματα δεν έχουν ΚΑΜΙΑ θέση στο πανεπιστήμιο. Και για όποιον μου πει ότι καταργείται η ελευθερία έκφρασης εγώ απαντώ λέγοντας ότι όποιος θέλει να έχει πολιτική άποψη ή να υποστηρίζει όποιο κόμμα θέλει μπορεί να το κάνει ελεύθερα ΕΞΩ από το χώρο του πολυτεχνείου και ΟΧΙ να κρεμάει αφίσες μέσα στους τοίχους, μετατρέποντας το κτήριο σε ένα μπ********λο.

Re: Έληξε η φαρσοκωμωδία οεο;

3
κωστας έγραψε: Σάβ 17 Απρ 2021, 4:06 pm Καλησπέρα και από εμένα, ως πλέον απόφοιτος της σχολής. Συμφωνά απόλυτα με τον KiritoShu καθώς τέτοιες ενέργειες μόνο την τριτοβάθμια εκπαίδευση υποβαθμίζουν και δεν προσφέρουν σε κανέναν αγώνα. Καταργείται απόλυτα η ελευθερία γιατί κάποιοι αποφασίζουν να κάνουν κατάληψη με το έτσι θέλω. Σαν φοιτητής είχα πάει και εγώ σε δύο συνελεύσεις οι οποίες μόνο διάλογος δεν είναι. Βγαίνει ο κάθε ένας από το κάθε κόμμα και λέει τα δικά του, χωρίς να προτείνει τρόπο για να γίνει αυτό που λέει. Λοιπόν ελπίζω κάποια στιγμή να καταλάβουν όλοι ότι τα κόμματα δεν έχουν ΚΑΜΙΑ θέση στο πανεπιστήμιο. Και για όποιον μου πει ότι καταργείται η ελευθερία έκφρασης εγώ απαντώ λέγοντας ότι όποιος θέλει να έχει πολιτική άποψη ή να υποστηρίζει όποιο κόμμα θέλει μπορεί να το κάνει ελεύθερα ΕΞΩ από το χώρο του πολυτεχνείου και ΟΧΙ να κρεμάει αφίσες μέσα στους τοίχους, μετατρέποντας το κτήριο σε ένα μπ********λο.
"είχα πάει και εγώ σε δύο συνελεύσεις οι οποίες μόνο διάλογος δεν είναι. Βγαίνει ο κάθε ένας από το κάθε κόμμα και λέει τα δικά του"

Ηρέμησε κύριε Γεωργιάδη.

Εγώ λέω να έχει θέση μόνο η πλήρως ανεξάρτητη ΔΑΠ που θέλει μόνο το καλό της σχολής ("να καθαρίσει λίγο") και αν ερευνάμε τίποτα όπλα για να σκοτώνουμε καλύτερα πρόσφυγες καλά κάνουμε γιατι χρειαζόμαστε funding. Δεν μπορεί το δημόσιο πανεπιστήμιο να τα ζητάει όλα από το δημόσιο... σωστά; Σιγά σιγά να κόβουμε το funding μπας και έχουμε πρόοδο με κάνα καζίνο σε πρώην αεροδρόμιο...

(for legal reasons that's a joke)^

Re: Έληξε η φαρσοκωμωδία οεο;

4
KiritoShu έγραψε: Παρ 16 Απρ 2021, 11:04 am Γεια σας και χαρά σας.
Μια ερώτηση, η φαρσοκωμωδία με την κατάληψη της πρυτανείας (και κατ επέκταση του ΕΛΚΕ) ξέρουμε αν σταμάτησε ή αν έχει σκοπό να σταματήσει; (και όχι δε ρωτάω καθόλου ήρεμα). Επειδή ορισμένοι θέλουμε να εγκριθούν τα αιτήματα πληρωμής μας - σορρυ που έχουμε και έξοδα και δε καθώς και να εγκριθούν αιτήματα προμηθειών για να προχωρήσει λίγο η έρευνα στο ΕΜΠ ρωτάω. Δε συμμερίζομαι τον "αγώνα". Οχι. Είναι μία φαρσοκωμωδία και φασιστικό αυτό που γίνεται. Οι μόνοι ζημιωμένοι είναι οσοι δουλεύουν ερευνητικά στο ΕΜΠ. Σε κανέναν άλλο δε γίνεται ζημιά.
Έχουμε που έχουμε όλη τη γραφειοκρατία έχουμε και το κάθε να μην πω τι που νομίζει ότι θα κάνει επανάσταση σε αυτό το ίδρυμα και μόνο ζημιά του προκαλεί. Γιατί οι μόνοι που παρεμποδίζουν την ελευθερία σε αυτό το ίδρυμα και είναι φασίστες είναι τα άτομα που νομίζουν ότι το ΕΜΠ ειναι τσιφλίκι τους και μπλοκάρουν εισόδους με έτσι θέλω, κλείνουν υπηρεσίες με το έτσι θέλω. Δλδ αντε και *****.

Υ.Γ.1: Να τονίσω ότι και οι ιθύνοντες του ιδρύματος φέρουν τεράστια ευθύνη γιατί έχουν στα χέρια τους τα όπλα να λυθεί το ζήτημα, αλλά δεν πράττουν ανάλογα.
Υ.Γ.2: Τα ατομα που συγκεντρώνονται απέξω από την πρυτανεία και στην πύλη Ζωγράφου κάθε μέρα, κάθε άλλο παρά τα μέτρα ασφαλείας για τον κόβιντ χρησιμοποιούν. Ούτε τα βασικά πλέον.
Υ.Γ.3: Ντροπή σε όσους ακαδημαϊκούς στηρίζουν τέτοιες καταστάσεις σε εκπαιδευτικά ιδρύματα.
Φαντάζομαι τα ζητήματα θα τα λύσει ο Μπουντουβής σε καμιά συνάντηση με την κα Κεραμέως.

Δεν νομίζω mr KiritoShu να φταίνε οι καταληψίες για την πληρωμή του ερευνητικού σου, ξύπνα λίγο ffs...

Re: Έληξε η φαρσοκωμωδία οεο;

5
constanrine5d έγραψε: Τετ 02 Ιουν 2021, 9:15 pm Φαντάζομαι τα ζητήματα θα τα λύσει ο Μπουντουβής σε καμιά συνάντηση με την κα Κεραμέως.

Δεν νομίζω mr KiritoShu να φταίνε οι καταληψίες για την πληρωμή του ερευνητικού σου, ξύπνα λίγο ffs...

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν από προσωπική πείρα έχετε σύμβαση με τον ΕΛΚΕ του ΕΜΠ και αν πληρώνεστε από αυτόν για να ζήσετε.

FYI Υπάρχουν πολλοί ερευνητές (και μάλιστα όχι οι βολεμένοι/μόνιμοι) που πληρώνονται από τον ΕΛΚΕ και η κατάληψη και η καθυστέρηση πληρωμών δεν είναι φετινό φαινόμενο. Ωστόσο ποτέ δεν βγαίνει στα ΜΜΕ η δική τους φωνή και τα δικά τους προβλήματα. Μου έκανε εντύπωση μάλιστα που ενώ τόσα χρόνια ακούω από συναδέλφους και βιώνω κι εγώ αυτό το φαινόμενο, δεν το είδα πουθενά καταγεγραμμένο. Παραθέτω τη μόνη αναφορά που βρήκα από το Πολυτεχνείο Κρήτης (γιατί δεν συμβαίνει μόνο στο ΕΜΠ).

Κίνδυνος καθυστέρησης στην εκτέλεση παραδοτέων σε ερευνητικά έργα, καθώς και πληρωμής ερευνητών

Η εξέλιξη των χρηματοδοτούμενων ερευνητικών έργων ελέγχεται από τις χρηματοδοτικές ή/και διαχειριστικές αρχές με βάση τα παραδοτέα. Πιθανή καθυστέρηση στην εκτέλεση των παραδοτέων θα οδηγήσει σε καθυστέρηση στη χρηματοδότηση ή ακόμη και σε απώλεια μέρους της χρηματοδότησης. Εξ ίσου ή και περισσότερο σημαντικό είναι το γεγονός ότι ο ΕΛΚΕ, μέσω των κρατήσεων που κάνει στα ερευνητικά έργα, πληρώνει περί τους 30 συμβασιούχους διοικητικούς υπαλλήλους και πάνω από 250 ερευνητές (μεταπτυχιακούς, διδακτορικούς και μετα-διδακτορικούς). Τα άτομα αυτά, που αποτελούν ζωτικό κομμάτι της Πολυτεχνικής μας κοινότητας, πληρώνονται στο τέλος κάθε μήνα με αποτέλεσμα, η μη λειτουργία των υπηρεσιών του ΕΛΚΕ λόγω της κατάληψης, να αφήνει τα άτομα αυτά χωρίς τη δυνατότητα να ανταποκριθούν στις οικονομικές τους υποχρεώσεις».

Αυτά.

Και φυσικά να μη λέμε τα αυτονόητα. Τουλάχιστον όσον αφορά εμένα, δεν έχω καμία αντίρρηση ως προς τα αιτήματα των καταληψιών. Ειδικά τώρα, είμαι κάθετη με την παρουσία αστυνομίας στα Πανεπιστήμια. Ο τρόπος όμως διαμαρτυρίας έχει τεράστια σημασία: όταν εκεί που πας να διεκδικήσεις κάτι, βλάπτεις κάποιον άλλο (κάποιον που θες στο πλευρό σου), μην απορείς που δε χαίρεται. Κι έτσι, καταλήγουμε να τσακωνόμαστε μεταξύ μας ffs.
Και για τις αποφάσεις,/ σ' εκείνες τις στιγμές της ανυπολόγιστης δύναμης μας,/ κανείς δεν πήρε την ευθύνη ύστερα από την ήττα.
Κι όχι γιατί δεν μετρήσαμε κόστη, συνέπειες ή απώλειες,/ αλλά ήτανε τέτοιες οι επιθυμίες/ που όλα τα δικαιολογήσαμε.

Re: Έληξε η φαρσοκωμωδία οεο;

6
i griega έγραψε: Πέμ 03 Ιουν 2021, 12:22 pm
constanrine5d έγραψε: Τετ 02 Ιουν 2021, 9:15 pm Φαντάζομαι τα ζητήματα θα τα λύσει ο Μπουντουβής σε καμιά συνάντηση με την κα Κεραμέως.

Δεν νομίζω mr KiritoShu να φταίνε οι καταληψίες για την πληρωμή του ερευνητικού σου, ξύπνα λίγο ffs...

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν από προσωπική πείρα έχετε σύμβαση με τον ΕΛΚΕ του ΕΜΠ και αν πληρώνεστε από αυτόν για να ζήσετε.

FYI Υπάρχουν πολλοί ερευνητές (και μάλιστα όχι οι βολεμένοι/μόνιμοι) που πληρώνονται από τον ΕΛΚΕ και η κατάληψη και η καθυστέρηση πληρωμών δεν είναι φετινό φαινόμενο. Ωστόσο ποτέ δεν βγαίνει στα ΜΜΕ η δική τους φωνή και τα δικά τους προβλήματα. Μου έκανε εντύπωση μάλιστα που ενώ τόσα χρόνια ακούω από συναδέλφους και βιώνω κι εγώ αυτό το φαινόμενο, δεν το είδα πουθενά καταγεγραμμένο. Παραθέτω τη μόνη αναφορά που βρήκα από το Πολυτεχνείο Κρήτης (γιατί δεν συμβαίνει μόνο στο ΕΜΠ).

Κίνδυνος καθυστέρησης στην εκτέλεση παραδοτέων σε ερευνητικά έργα, καθώς και πληρωμής ερευνητών

Η εξέλιξη των χρηματοδοτούμενων ερευνητικών έργων ελέγχεται από τις χρηματοδοτικές ή/και διαχειριστικές αρχές με βάση τα παραδοτέα. Πιθανή καθυστέρηση στην εκτέλεση των παραδοτέων θα οδηγήσει σε καθυστέρηση στη χρηματοδότηση ή ακόμη και σε απώλεια μέρους της χρηματοδότησης. Εξ ίσου ή και περισσότερο σημαντικό είναι το γεγονός ότι ο ΕΛΚΕ, μέσω των κρατήσεων που κάνει στα ερευνητικά έργα, πληρώνει περί τους 30 συμβασιούχους διοικητικούς υπαλλήλους και πάνω από 250 ερευνητές (μεταπτυχιακούς, διδακτορικούς και μετα-διδακτορικούς). Τα άτομα αυτά, που αποτελούν ζωτικό κομμάτι της Πολυτεχνικής μας κοινότητας, πληρώνονται στο τέλος κάθε μήνα με αποτέλεσμα, η μη λειτουργία των υπηρεσιών του ΕΛΚΕ λόγω της κατάληψης, να αφήνει τα άτομα αυτά χωρίς τη δυνατότητα να ανταποκριθούν στις οικονομικές τους υποχρεώσεις».

Αυτά.

Και φυσικά να μη λέμε τα αυτονόητα. Τουλάχιστον όσον αφορά εμένα, δεν έχω καμία αντίρρηση ως προς τα αιτήματα των καταληψιών. Ειδικά τώρα, είμαι κάθετη με την παρουσία αστυνομίας στα Πανεπιστήμια. Ο τρόπος όμως διαμαρτυρίας έχει τεράστια σημασία: όταν εκεί που πας να διεκδικήσεις κάτι, βλάπτεις κάποιον άλλο (κάποιον που θες στο πλευρό σου), μην απορείς που δε χαίρεται. Κι έτσι, καταλήγουμε να τσακωνόμαστε μεταξύ μας ffs.
well said

Re: Έληξε η φαρσοκωμωδία οεο;

7
Και φυσικά να μη λέμε τα αυτονόητα. Τουλάχιστον όσον αφορά εμένα, δεν έχω καμία αντίρρηση ως προς τα αιτήματα των καταληψιών. Ειδικά τώρα, είμαι κάθετη με την παρουσία αστυνομίας στα Πανεπιστήμια. Ο τρόπος όμως διαμαρτυρίας έχει τεράστια σημασία: όταν εκεί που πας να διεκδικήσεις κάτι, βλάπτεις κάποιον άλλο (κάποιον που θες στο πλευρό σου), μην απορείς που δε χαίρεται. Κι έτσι, καταλήγουμε να τσακωνόμαστε μεταξύ μας ffs.
[/quote]

well said
[/quote]

Εγώ να πω μόνο το εξής , αφού σα φοιτητές δεν είμαστε ικανοί να διατηρήσουμε το χώρο της παιδείας και της μόρφωσης στο επίπεδο που του αρμόζει, (δηλαδή καθαρά πανεπιστήμια και στον προαύλιο χώρο και στις αίθουσες) και με προσπάθεια για να καλυτερέψουμε το επίπεδο σπουδών, γιατί θίγεστε μερικοί με την αστυνομία ? όποιος δεν έχει να κρύψει κάτι, δεν έχει λόγο να φοβάται για την αστυνομία αφού ούτως η άλλως δεν είναι λίγοι αυτοί που τη χρειάστηκαν (βλέπουμε στις ειδήσεις τι γίνεται με την εγκληματικότητα). Τέλος μη αναρωτιόμαστε γιατί δεν είμαστε σα τα πανεπιστήμια της ευρώπης (αφού λίγο πολύ όλοι θέλουν να πάνε για μεταπτυχιακό στην αγγλία και σε άλλες χώρες) μιας και τα πτυχία τους ανοίγουν πολλές πόρτες. Γιατί εσείς οι δήθεν μάγκες δεν πάτε σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού να κάνετε καταλήψεις? Μήπως γιατί θα σας κλείσουν μέσα ? Εγώ το αφήνω το θέμα εδώ γιατί όπως προείπα ότι ήταν να κάνω το έκανα, τώρα αν εσείς οι φοιτητές της σχολής, δεν θέλετε να καλυτερέψετε τη σχολή τότε πραγματικά κρίμα. Και συμφωνώ με το ότι "όταν εκεί που πας να διεκδικήσεις κάτι, βλάπτεις κάποιον άλλο"

Re: Έληξε η φαρσοκωμωδία οεο;

8
Εχεις λαβει δεδομενο στο επιχειρημα σου απο την αρχη πως θα καλυτερευσει το επιπεδο σπουδων με την αστυνομια κατι το οποιο μου μοιαζει αρκετα διφορουμενο. Να σου θυμησω πως τα πανεπιστημια του εξωτερικου που αναφερεσε, που και εγω συμφωνω πως εχουν και διατηρουν ενα υψηλο επιπεδο και ολοι εν τελει καταληγουν εκει, δεν εχουν αστυνομια!. Εχουν απλως φυλαξη που δεν απανταει σε κανενα αστυνομικο σωμα ενω εχουν και φοιτητες με διαφορετικη νοοτροπια (καμια καταληψη απο σχολικα χρονια) διχως να συμμετεχουν σε πολιτικες παραταξεις, με αποτελεσμα να λυνουν τα προβληματα με αλλους τροπους. Συνεπως δε νομιζω πως θα αλλαξει κατι με την αστυνομια με τον τροπο ειδικα που γινεται, αντιθετως μονο αναταραχες προκαλει.

Re: Έληξε η φαρσοκωμωδία οεο;

9
pj7 έγραψε: Κυρ 06 Ιουν 2021, 12:33 pm Εχεις λαβει δεδομενο στο επιχειρημα σου απο την αρχη πως θα καλυτερευσει το επιπεδο σπουδων με την αστυνομια κατι το οποιο μου μοιαζει αρκετα διφορουμενο. Να σου θυμησω πως τα πανεπιστημια του εξωτερικου που αναφερεσε, που και εγω συμφωνω πως εχουν και διατηρουν ενα υψηλο επιπεδο και ολοι εν τελει καταληγουν εκει, δεν εχουν αστυνομια!. Εχουν απλως φυλαξη που δεν απανταει σε κανενα αστυνομικο σωμα ενω εχουν και φοιτητες με διαφορετικη νοοτροπια (καμια καταληψη απο σχολικα χρονια) διχως να συμμετεχουν σε πολιτικες παραταξεις, με αποτελεσμα να λυνουν τα προβληματα με αλλους τροπους. Συνεπως δε νομιζω πως θα αλλαξει κατι με την αστυνομια με τον τροπο ειδικα που γινεται, αντιθετως μονο αναταραχες προκαλει.
Μπράβο πολύ σωστά το έθεσες αυτό και συμφωνώ. Όμως είπα ότι δεν είμαστε ικανοί να ζούμε όπως ζουν οι φοιτητές εκεί και γι αυτό υπάρχει η αστυνομία. Μακάρι όλοι οι φοιτητές των ελληνικών πανεπιστημίων να δρούσαν έτσι, δυστυχώς δεν γίνεται. Δεν απαγορεύω σε κανέναν να υποστηρίζει όποιο κόμμα θέλει, όμως όταν έφτανα στο σημείο να ακούω να τσακώνονται για πολιτικά και αυτό να καταλήγει σε κατάληψη και βανδαλισμό της σχολής εκεί είναι που μου τη δίνει. Επίσης να ξέρεις ότι ιδιωτική ασφάλεια σημαίνει ότι οι φρουροί υπακούν στις εντολές του ιδιώτη που σημαίνει ότι μπορεί κανείς να τιμωρηθεί με πολύ χειρότερο τρόπο από ότι από την αστυνομία. Τέλος αν δε θες αστυνομία εγώ προτείνω να υπάρχει επίβλεψη των χώρων έτσι ώστε αυτός που τον καταστρέφει να πληρώνει, αν θες κάτι διαφορετικό!! (το οποίο και δε νομίζω ότι είναι και εύκολα εφαρμόσιμο μιας και αυτό με τις κάμερες γίνεται ολοένα και περισσότερο ζήτημα )