Re: Πληροφορίες για τα μαθήματα επιλογής 6ου εξ.

21
Πληροφορίες σχετικά με το μάθημα Διαχείριση Πόρων και Ποιότητας :) :

Το μάθημα αυτό κατά την γνώμη μου είναι μια από τις βιώσιμες επιλογές "μαθήματος επιλογής" στο 6ο εξάμηνο.
Στο μάθημα μαθαίνει κανείς πως γίνεται μια ανάλυση ποιότητας σε ένα προϊόν. Δηλαδή πως θα ρυθμίσει κανείς διάφορες παραμέτρους
πχ θερμοκρασία ή πίεση (και άπειρες άλλες) έτσι ώστε το τελικό προϊόν να έχει χαρακτηριστικά τα οποία να είναι μέσα στις προδιαγραφές.
Μαθαίνει κανείς να κάνει βελτιστοποίηση των παραμέτρων και να ελέγχει αν μια διεργασία βρίσκεται υπό έλεγχο.

Το μάθημα όπως όλα τα επιλογής του 6ου εξαμήνου είναι (για κάποιον άγνωστο λόγο) 3ωρο.
Στο μάθημα μαθαίνει κανείς τα απαραίτητα στατιστικά εργαλεία για τον έλεγχο ποιότητας.
Οπότε το μάθημα είναι σχεδόν όλο ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ. Ο φοιτητής μαθαίνει (με σωστό τρόπο θα έλεγα) πάρα πολλά στατιστικά εργαλεία
όπως ΑΝΟVA, DOE,control charts.
Σε ορισμένα μαθήματα γίνεται και εκμάθηση αυτών των εργαλείων στο λογισμικό MINITAB.
Οπότε το μάθημα συνδυάζει θεωρεία και εφαρμογή, αφού ο κάθε φοιτητής φέρνει το δικό του λαπτοπ και συμμετέχει.

Το μάθημα εξετάζεται υποχρεωτικά γραπτά. Το διαγώνισμα περιέχει βατές ασκήσεις που προϋποθέτουν την κατανόηση βέβαια του μαθήματος (=πράξεις στατιστικής με το χέρι, όχι τίποτα τρομερό). Το άλλο 50% προκύπτει από υποχρεωτική εργασία που γίνεται από ομάδες έως 2 ατόμων..

Το καλό με την εργασία είναι ότι μπορείς να δώσεις εξετάσεις τον Ιούνιο ενώ την εργασία να την παραδόσεις τον Σεπτέμβρη και κρατιέται ο βαθμός σου.
Το κακό (και καλό) με την εργασία είναι ότι πρέπει να κάνεις μια πλήρη ανάλυση ποιότητας για ένα προϊόν.
Αυτό προϋποθέτει να βρεις μια εταιρία να σου δώσει δεδομένα ποιότητας ή να μαγειρέψεις εσύ νούμερα (πχ στο ασπέν ή μόνος σου).
Το κομμάτι αυτό ήταν το ποιο κουραστικό σε όλο το μάθημα.

Προσωπικά επικοινώνησα με 2 εταιρίες που στην μια μάλιστα είχα και μέσο και παρόλα αυτά δεν μου έδωσαν μετρήσεις. Η δικαιολογία τους ότι οι ανταγωνιστές τους μπορεί να δουν την εργασία και να τους αντιγράψουν ή ότι μπορεί να δω ότι η διεργασία τους δεν είναι τόσο "τέλεια" όσο την δηλώνουν στον ΕΟΦ. Τελικά βρήκα συνεργάσιμη εταιρία αλλά και πάλι αναγκάστηκα να μαγειρέψω το 99% των δεδομένων. Προς υπεράσπιση του ο διδάσκοντας είχε πει ότι όποια ομάδα δεν έβρισκε δεδομένα να επικοινωνήσει μαζί του, για να τους δώσει.

Οπότε καταλήγοντας, εμένα προσωπικά μου άρεσε πολύ αυτό το μάθημά αν και η εργασία ήταν αρκετά κουραστική και ήθελε λίγο τρέξιμο. :D

Re: Πληροφορίες για τα μαθήματα επιλογής 6ου εξ.

23
Ανοργανη Χημικη Τεχνολογια της Κακαλη και του Τσιβιλή.. πολύ βατό, με 3-4 μέρες διάβασμα στο τέλος γράφεις άνετα χωρίς παρακολούθηση όλο το εξάμηνο.. τουλάχιστον με τα δεδομένα του περσινού ακαδημαικού έτους

Re: Πληροφορίες για τα μαθήματα επιλογής 6ου εξ.

24
Έχει κάποιος φοιτητής παλιότερου έτους άποψη για το μάθημα επιλογής του 6ου εξαμήνου Πυρηνική Χημεία και Τεχνολογία? Φέτος το διδάσκει ο Μιρτάτ Μπουρουσιάν.

Ξέρω πως δεν είναι το πιο εύκολο ανάμεσα στα επιλογής, αλλά φαίνεται πολύ ενδιαφέρον, και αναρωτιόμουν πόσο κουραστικό είναι και γενικά αν είναι πολλές οι απαιτήσεις του/πόσο εύκολο είναι να κρατήσω επαφή στη διάρκεια του εξαμήνου.

Re: Πληροφορίες για τα μαθήματα επιλογής 6ου εξ.

25
Symela έγραψε: Κυρ 28 Φεβ 2021, 8:00 pm Έχει κάποιος φοιτητής παλιότερου έτους άποψη για το μάθημα επιλογής του 6ου εξαμήνου Πυρηνική Χημεία και Τεχνολογία? Φέτος το διδάσκει ο Μιρτάτ Μπουρουσιάν.

Ξέρω πως δεν είναι το πιο εύκολο ανάμεσα στα επιλογής, αλλά φαίνεται πολύ ενδιαφέρον, και αναρωτιόμουν πόσο κουραστικό είναι και γενικά αν είναι πολλές οι απαιτήσεις του/πόσο εύκολο είναι να κρατήσω επαφή στη διάρκεια του εξαμήνου.
Προσωπική μου άποψη με τα επιλογής, αν σου αρέσει, το παίρνεις. Δεν έχει ειναι πιο εύκολο και δύσκολο.

Αν σου αρέσουν πολλά μπορείς να πας σε όποιο σου αρέσει περισσότερο.

Αν ακόμα δεν βγαίνει άκρη, εκεί που πάνε οι φίλοι/ες σου.

Αν και πάλι δεν βγαίνει άκρη, εκεί που πάνε οι περισσότεροι

Re: Πληροφορίες για τα μαθήματα επιλογής 6ου εξ.

27
constanrine5d έγραψε: Τρί 02 Μαρ 2021, 9:09 pm
Symela έγραψε: Κυρ 28 Φεβ 2021, 8:00 pm Έχει κάποιος φοιτητής παλιότερου έτους άποψη για το μάθημα επιλογής του 6ου εξαμήνου Πυρηνική Χημεία και Τεχνολογία? Φέτος το διδάσκει ο Μιρτάτ Μπουρουσιάν.

Ξέρω πως δεν είναι το πιο εύκολο ανάμεσα στα επιλογής, αλλά φαίνεται πολύ ενδιαφέρον, και αναρωτιόμουν πόσο κουραστικό είναι και γενικά αν είναι πολλές οι απαιτήσεις του/πόσο εύκολο είναι να κρατήσω επαφή στη διάρκεια του εξαμήνου.
Προσωπική μου άποψη με τα επιλογής, αν σου αρέσει, το παίρνεις. Δεν έχει ειναι πιο εύκολο και δύσκολο.

Αν σου αρέσουν πολλά μπορείς να πας σε όποιο σου αρέσει περισσότερο.

Αν ακόμα δεν βγαίνει άκρη, εκεί που πάνε οι φίλοι/ες σου.

Αν και πάλι δεν βγαίνει άκρη, εκεί που πάνε οι περισσότεροι
βοηθητική οπτική, ευχαριστώ!