[5ο] Μηχανική Φυσικών Διεργασιών Ι (2019-20)

1
Σημειώσεις από το μάθημα του Μαρούλη 2019-20. Η ύλη ξεκινάει ουσιαστικά στην σελ 43 του part1.

Οι σημειώσεις έγιναν από το μάθημα και τις παρουσιάσεις στο site του μαθήματος (Είναι σχεδόν ίδιες με τις παρουσιάσεις οπότε μπορείτε να διαβάσετε από εκεί. Από αυτές έκανε το μάθημα ουσιαστικά, απλά τις έγραφε στον πίνακα).

Στο φετινό μάθημα και φαντάζομαι από εδώ και πέρα μπορείς να έχεις μαζί σου στις εξετάσεις τις δικές σου σημειώσεις (ένα τετράδιο όπως το έλεγαν) αλλά και φύλλα να ήταν όπως εμένα δεν υπήρχε θέμα.

Τα παλιά θέματα του καθηγητή τα έχει ανεβάσει ο ίδιος στο site του μαθήματος και από την σελ 105 των σημειώσεων μου και μετά (17/01/2020+) έλυσε κάποια στον πίνακα.

Προτείνω να έχετε σελιδοδείκτες για τα εξής:
  • Εναλλάκτης - σελ 43 (SOS για παντα)
  • Ετήσιο συνολικό κόστος - σελ 48
  • Αντλία θερμότητας - σελ 57
  • Εξατμιστήρες - σελ 67
  • Ψυχρομετρία - σελ 85 (SOS για φέτος)
  • Ξήρανση - σελ 95
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Re: [5ο] Μηχανική Φυσικών Διεργασιών Ι (2019-20)

4
Ξεχάστηκα τελείως και δεν τα ανέβασα πιο πριν!! Επίσης δεν ξέρω τι παίχτηκε αλλα είναι ίδια με της χειμερινής που ανέβασε ο συνάδελφος .
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MariaBax την Δευ 07 Σεπ 2020, 3:19 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Re: [5ο] Μηχανική Φυσικών Διεργασιών Ι (2019-20)

7
Χαιρεται
Να κάνω μια ερώτηση στον συμπυκνωτήρα επαφής το ισοζύγιο:
VS CPS (TS-Tb) + VS ΔHS + VS CPW (Tb-T) = LW CPW (T-TW)

,σε περίπτωση που η εξοδος ειναι κορεσμενο υγρό τοτε Τb = T το ισοζυγιο προφανως δε κλεινει μαθηματικα επομενως το Qολικο = Qw ?
Kαι το ποσοστο του ατμου Qc+ Qv - Qw / Qc?