[4o] Υπολογιστικές μέθοδοι για μηχανικούς (2018-19)

1
Το επισυνάπτω εδώ γιατί δεν ξέρω πού αλλού.
Είναι τα θέματα της επί πτυχίω εξέτασης 2018-2019.

Οι εκφωνήσεις ήταν διαφορετικές, το νόημα είναι το ίδιο όμως. Σαφώς πιο βατά νομίζω τα θέματα από Σεπτέμβρη.
Στο πρώτο θέμα είχε και πίνακα με όλες τις τιμές της θερμοκρασίας για dx=2, αλλά δε τις θυμάμαι
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος i griega την Πέμ 27 Ιουν 2019, 6:34 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Re: [4ο] Υπολογιστικές Μέθοδοι για μηχανικούς (2018-2019)

4
(ενδεχεται να εχω ξεχασει καποια)
θα πρεπει να ξερουμε εκτος απο τις εφαρμογες τους και μερικα θεωρητικα νομιζω

ΥΛΗ:
μεθοδος euler
σφαλματα αποκοπης - σφαλματα στρογγυλοποιησης
πραγματικο σφαλμα - προσεγγιση σφαλματος
προσεγγιση παραγωγου (εμπρος πισω κεντρικη)
ευρεση ριζων (διχοτομηση - newton-raphson)
Είναι ξεκούραστο να κουράζεσαι για αυτό που αγαπάς.

Re: [4ο] Υπολογιστικές Μέθοδοι για μηχανικούς (2018-2019)

7
trelogatos έγραψε:Παιδιά μια ερώτηση. Σχετικά με τα σφάλματα αποκοπής και στρογγυλοποίησης υπάρχουν συγκεκριμένες εντολές στη MATLAB?

Οχι , σου βγάζει το σφάλμα η ματλαμπ και εσυ το χαρακτηρίζεις αποκοπής / στρογγυλοποίησης

Re: [4ο] Υπολογιστικές Μέθοδοι για μηχανικούς (2018-2019)

9
Καλησπερα ειμαι 5ο ετος το εχω δωσει τουλαχιστον 3 φορες το μαθημα απετυχα καθε φορα ακομη και στις προοδους ενω εχω σημειωσεις του μαθηματος και σκριπτακια. Εχει καποιος να μου δωσει λυσεις παλιων θεματων η σοσακια λυμενα/καποια συμβουλη για το μαθημα; Ειναι απο τα τελευταια μου και μου χει βγαλει την πιστη

Re: [4ο] Υπολογιστικές Μέθοδοι για μηχανικούς (2018-2019)

10
Οι 2 σειρές θεμάτων που έπεσαν στην πρόοδο του μαθήματος. Να σημειωθεί ότι οι σειρές 1,2 και 3,4 είναι ολόιδιες μεταξύ τους.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος trenooo_00 την Πέμ 09 Μάιος 2019, 8:51 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Είναι ξεκούραστο να κουράζεσαι για αυτό που αγαπάς.