Re: Η αιτία αστοχίας και η λύση για τον σεισμό.

31
ggianniko έγραψε:
seismic έγραψε:
ggianniko έγραψε:Ειλικρινά μπορώ να καταλάβω πολλά πράγματα αλλά όχι γιατί επιμένεις να μας ενημερώνεις για όλα αυτά τα οποία δεν μας ενδιαφέρουν και δεν έχουν να κάνουν με το αντικείμενο του συγκεκριμένου forum.
Χημικοί μηχανικοί είστε και έχετε να κάνετε με την ποιότητα αντοχής του σκυροδέματος. Δηλαδή με την πλευρά του τοιχώματος που θλίβεται και χρειάζεται μεγαλύτερη θλιπτική αντοχή. Έχετε και βελτιωτικά για την περίσφιξη των χαλαρών εδαφών που με ενδιαφέρουν άμεσα. Θα ήταν καλό να αρχίσουμε μία συζήτηση για τις χημικές μεθόδους βελτίωσης των εδαφών. Θα μπορούσαμε να μιλήσουμε για τους σεισμικούς αρμούς με ελαστικά υλικά απόσβεσης της σεισμικής ενέργειας που χρειάζεται η μέθοδος που προτείνω.
Θα ήταν καλό να συμβεί αυτό αν ενδιαφερόταν κάποιος από εδώ μέσα. Ωστόσο, δεν ενδιαφέρεται κάποιος. Γιατί δεν απευθύνεσαι σε άλλους που θέλουν να ακούσουν;

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk
Παντού απευθύνομαι και έχω την πρώτη επισκεψιμότητα. Πως έβγαλες το συμπέρασμα ότι κανένας δεν ενδιαφέρεται?
Έχω μία σελίδα στο f.b με πολλά μέλει μεταξύ των οποίων υπάρχουν 3 - 4 ενεργεί καθηγητές πανεπιστημίων που παρακολουθούν το θέμα. ... και 400000 επισκέψεις μόνο σε ένα φόρουμ...
http://www.amoives.gr/forum/%cf%83%cf%8 ... e37cf14d57

Re: Η αιτία αστοχίας και η λύση για τον σεισμό.

32
seismic έγραψε:
ggianniko έγραψε:
seismic έγραψε:
ggianniko έγραψε:Ειλικρινά μπορώ να καταλάβω πολλά πράγματα αλλά όχι γιατί επιμένεις να μας ενημερώνεις για όλα αυτά τα οποία δεν μας ενδιαφέρουν και δεν έχουν να κάνουν με το αντικείμενο του συγκεκριμένου forum.
Χημικοί μηχανικοί είστε και έχετε να κάνετε με την ποιότητα αντοχής του σκυροδέματος. Δηλαδή με την πλευρά του τοιχώματος που θλίβεται και χρειάζεται μεγαλύτερη θλιπτική αντοχή. Έχετε και βελτιωτικά για την περίσφιξη των χαλαρών εδαφών που με ενδιαφέρουν άμεσα. Θα ήταν καλό να αρχίσουμε μία συζήτηση για τις χημικές μεθόδους βελτίωσης των εδαφών. Θα μπορούσαμε να μιλήσουμε για τους σεισμικούς αρμούς με ελαστικά υλικά απόσβεσης της σεισμικής ενέργειας που χρειάζεται η μέθοδος που προτείνω.
Θα ήταν καλό να συμβεί αυτό αν ενδιαφερόταν κάποιος από εδώ μέσα. Ωστόσο, δεν ενδιαφέρεται κάποιος. Γιατί δεν απευθύνεσαι σε άλλους που θέλουν να ακούσουν;

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk
Παντού απευθύνομαι και έχω την πρώτη επισκεψιμότητα. Πως έβγαλες το συμπέρασμα ότι κανένας δεν ενδιαφέρεται?
Έχω μία σελίδα στο f.b με πολλά μέλει μεταξύ των οποίων υπάρχουν 3 - 4 ενεργεί καθηγητές πανεπιστημίων που παρακολουθούν το θέμα. ... και 400000 επισκέψεις μόνο σε ένα φόρουμ...
http://www.amoives.gr/forum/%cf%83%cf%8 ... e37cf14d57
Αυτό που είπα είναι ότι δεν ενδιαφέρεται το κοινό του συγκεκριμένου φόρουμ, όχι γενικά. Προφανώς και ενδιαφέρεται γενικά ο κόσμος και μπράβο σου.

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk

Re: Η αιτία αστοχίας και η λύση για τον σεισμό.

34
KiritoShu έγραψε:Δλδ τι ? Να κλειδώσουμε και αυτό το θέμα?
Αν ενοχλώ ...?
Θα ήθελα να με ενημερώσετε αν θέλετε 1) για βελτιωτικά της ποιότητα αντοχής του σκυροδέματος 2) για χημικά βελτιωτικά για την περίσφιξη των χαλαρών εδαφών θεμελίωσης που με ενδιαφέρουν άμεσα. 3) Ακόμα με ενδιαφέρουν τα υλικά ( τύπου ελαστικού σε σεισμικούς αρμούς ) που υπάρχουν στο εμπόριο για την απόσβεσης της σεισμικής ενέργειας.
Ευχαριστώ!

Re: Η αιτία αστοχίας και η λύση για τον σεισμό.

36
KiritoShu έγραψε:ΔΕ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΤΑ ΜΠΕΤΑ
Το θέμα αυτό περιλαμβάνει τις επιστήμες του πολιτικού μηχανικού, του χημικού μηχανικού, του γεωλόγου και του μηχανολόγου.
Κάνετε ότι θέλετε εγώ είχα την ευγενή διάθεση να σας ενημερώσω.

Re: Η αιτία αστοχίας και η λύση για τον σεισμό.

37
seismic έγραψε: Κάνετε ότι θέλετε εγώ είχα την ευγενή διάθεση να σας ενημερώσω.
Ανοιξε ένα μπλογκ για να ενημερώνεις τον κόσμο από εκεί
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: Η αιτία αστοχίας και η λύση για τον σεισμό.

38
KiritoShu έγραψε:
seismic έγραψε: Κάνετε ότι θέλετε εγώ είχα την ευγενή διάθεση να σας ενημερώσω.
Ανοιξε ένα μπλογκ για να ενημερώνεις τον κόσμο από εκεί
Οκ! Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να ενημερώνεται και να γίνει μέλος στο πάρα κάτω link
https://www.facebook.com/groups/122735321848311/