Re: [4ο] Θερμοδυναμική Χημικής Μηχανικής (2016-17)

11
zkzk έγραψε:Στην άσκηση 1 στο περσινο παπερ του ιουνίου όταν λέει λαμβάνεται στο πυθμένα προιόν 90% καθαρότητας ως προς το πιο πτητικό θα πώ ότι επειδή η τάση ατμών του Β ειναι μικρότερη απο του Α χΑ=0.1 και χΒ=0.9??
Νομίζω λέει ως προς το λιγότερο πτητικό. Άρα το Α επειδή έχει μεγαλύερη τάση ατμών, είναι λιγότερο πτητικό και χΑ=0.9.

Re: [4ο] Θερμοδυναμική Χημικής Μηχανικής (2016-17)

13
vassiliscm έγραψε:
zkzk έγραψε:Στην άσκηση 1 στο περσινο παπερ του ιουνίου όταν λέει λαμβάνεται στο πυθμένα προιόν 90% καθαρότητας ως προς το πιο πτητικό θα πώ ότι επειδή η τάση ατμών του Β ειναι μικρότερη απο του Α χΑ=0.1 και χΒ=0.9??
Νομίζω λέει ως προς το λιγότερο πτητικό. Άρα το Α επειδή έχει μεγαλύερη τάση ατμών, είναι λιγότερο πτητικό και χΑ=0.9.
Το αντίθετο δεν ισχύει ; Επειδή έχει μεγαλυτερη τάση ατμών το Α είναι πιο πτητικό άρα χΑ=0.1 και χΒ=0.9

Re: [4ο] Θερμοδυναμική Χημικής Μηχανικής (2016-17)

14
Julie97 έγραψε:
vassiliscm έγραψε:
zkzk έγραψε:Στην άσκηση 1 στο περσινο παπερ του ιουνίου όταν λέει λαμβάνεται στο πυθμένα προιόν 90% καθαρότητας ως προς το πιο πτητικό θα πώ ότι επειδή η τάση ατμών του Β ειναι μικρότερη απο του Α χΑ=0.1 και χΒ=0.9??
Νομίζω λέει ως προς το λιγότερο πτητικό. Άρα το Α επειδή έχει μεγαλύερη τάση ατμών, είναι λιγότερο πτητικό και χΑ=0.9.
Το αντίθετο δεν ισχύει ; Επειδή έχει μεγαλυτερη τάση ατμών το Α είναι πιο πτητικό άρα χΑ=0.1 και χΒ=0.9
Εχεις δικιο, μεγαλυτερη ταση ατμων σημαινει πιο πτητικο

Re: [4ο] Θερμοδυναμική Χημικής Μηχανικής (2016-17)

18
Στην 3η άσκηση στο (β) ερώτημα πρέπει να κάνουμε παραδοχή και να πούμε ότι η πίεση στον πυθμένα απο 760mmHg πάει 860 ??ή επειδή λέει οτι η πίεση λειτουργίας της αποστακτικης στηλης ειναι 1 ατμοσφαιρα είναι και στο πυθμένα 760 ??
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος zkzk την Τετ 21 Ιουν 2017, 2:32 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Re: [4ο] Θερμοδυναμική Χημικής Μηχανικής (2016-17)

19
zkzk έγραψε:Στην 3η άσκηση στο (β) ερώτημα πρέπει να κάνουμε παραδοχή και να πούμε ότι η πίεση στον πυθμένα απο 760mmHg πάει 860 ??ή επειδή λέει οτι η πίεση λειτουργίας της αποστακτικης στηλης ειναι 1 ατμοσφαιρα είναι και στο πυθμένα 760 ??
Και στον πυθμένα είναι 760 mmHg. Γιατί να είναι 860?