Re: [4ο] Φαινόμενα Μεταφοράς Ι (2016-17)

3
Οι απόψεις διίστανται γιατί και οι δύο κάνουν πολύ καλό μάθημα. Θα έλεγα πως ο Μπουντουβής "στέκεται" περισσότερο στο μαθηματικό υπόβαθρο και την κατανόηση των μαθηματικών πίσω από τους τύπους ενώ ο Λυμπεράτος ίσως ασχολείται περισσότερο με ασκήσεις και εφαρμογή των τύπων. Εξαρτάται πραγματικά από τον τρόπο που σε ενδιαφέρει να ασχοληθείς με το μάθημα

Re: [4ο] Φαινόμενα Μεταφοράς Ι (2016-17)

4
Εγώ έμπαινα Μπουντουβή και μου άρεσε πάρα πολύ γενικά γιατί παρότι κάνει μαθηματικά τα εξηγεί πάρα πολύ καλά και κατανοητά και ότι λέει το τεκμηριώνει πάντα τόσο μαθηματικά όσο και από άποψη λογικής.... βεβαία δεν κάνει τόσα λυμένα παραδείγματα αλλά αυτό δεν είναι τόσο θέμα καθώς το βιβλίο είναι πολύ καλό και έχει πολλά λυμένα μέσα.
Από την άλλη παιδιά που έμπαιναν Λυμπεράτο είπαν ότι τους άρεσε και εκείνος πολύ. Το μόνο αρνητικό που άκουσα είναι ότι ο Λυμπεράτος σε 5 λεπτά έχει γράψει 3 πίνακες σημειώσεις όποτε είναι λίγο τρέξιμο...

Re: [4ο] Φαινόμενα Μεταφοράς Ι (2016-17)

5
Κατά κοινή ομολογία, γενικώς ήταν ευχαριστημένοι όσοι παρακολούθησαν Λυμπεράτο και όσοι παρακολουθήσαν Μπουντουβή. Προσωπικά βρίσκω τον Μπουντουβή πολύ αργό για τα δικά μου γούστα και ότι δεν έχει καθόλου καλή ισορροπία θεωρίας και ασκήσεων. Επίσης αν δε σου αρέσει το αντικείμενο (όπως πχ δε μου άρεσε εμένα) ίσως είναι πιο υποφερτή η παρακολούθηση με το Λυμπεράτο.
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: [4ο] Φαινόμενα Μεταφοράς Ι (2016-17)

7
Θα μπορούσε κάποιος που έχει δώσει το μάθημα να δώσει καμία συμβουλή για τον τρόπο διαβάσματος του μαθηματος; Τα παραδείγματα και οι ασκήσεις του Παπαϊωάννου βοηθάνε για να περαστεί ;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Julie97 την Τετ 21 Ιουν 2017, 4:03 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Re: [4ο] Φαινόμενα Μεταφοράς Ι (2016-17)

8
εν γένει βοηθάνε. καλό θα είναι να έχεις πάει στην εξέταση του μαθήματος έχοντας λύσει αρκετές ασκήσεις για εξοικείωση.
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: [4ο] Φαινόμενα Μεταφοράς Ι (2016-17)

9
Έχεις να προτείνεις κάποιο βοήθημα που να έχει ασκήσεις και λύσεις ώστε να δω όσο γίνεται πιο πολλά παραδειγματα; Από ότι είδα του Παπαϊωάννου δεν υπάρχουν λυσεις

Re: [4ο] Φαινόμενα Μεταφοράς Ι (2016-17)

10
Από Παπαϊωάννου είναι καλύτερα να διαβάσεις. Αρκετά από τα θέματα που βάζει είναι βασισμένα στις ασκήσεις του βιβλίου. Δες τα λυμένα παραδείγματα που έχει στο βιβλίο και προσπάθησε να λύσεις παλιά θέματα εξετάσεων. Αν βρεις και τίποτα λυμένες ασκήσεις από το μάθημα ακόμα καλύτερα.