Re: [5ο] Μηχανική Φυσικών Διεργασιών Ι (2016-17)

41
Aoratos έγραψε:
Faker έγραψε:
myrtoxyn έγραψε: Γενικα εχει πει οτι το 4ο θεμα δεν θα λυνεται

LIVE YOUR MYTH IN EMP
κανονικά πρέπει όλοι να του κάνουμε πολύ κακή αξιολόγηση και μόνο για αυτήν την φράση του δεν θα πρεπε να είναι καθηγητής
Εννοείς από τη στιγμή που το μάθημα του ήταν κακό, έτσι; Γιατί νομίζω το πρόβλημα δεν είναι να βάλει ένα πολύ δύσκολο θέμα- που στην τελική κρατάει ένα επίπεδο στο τελικό διαγώνισμα (σε αντίθεση με άλλα μαθήματα)- αλλά ότι δεν έκανε ο ίδιος σωστή διδασκαλία και έχει τέτοια απαίτηση ...
1. Για μαθήματα όπως η ρύθμιση π.χ. που βάζει πολυ δυσκολα αλλα βγαινουν εντος χρονου αν εισαι πολυ καλα προετοιμασμενος δεν εχω παραπονεθει ποτε!
2. Υπάρχουν δύο ειδών μαθήματα στα οποία οι καθηγητές θα πρεπε να φύγουν αμεσα για τα θεματα που βαζουν. Πρωτον μαθηματα οπως τα ΜΦΔ1 που συζηταμε στα οποια απλα το μαθημα ειναι χαλια δεν καταλαβαινεις τιποτα πρεπει ολα μονος σου να τα κανεις και στο τελος τα θεματα απλα δεν λυνονται λογω δυσκολιας, ειναι 100 φορες πιο δυσκολα απο τις ασκησεις που λυνονται στο μαθημα

3. Ειναι και τα μαθηματα οπως το ΣΧΒ, στα οποια απλα ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ εντος χρονου. ειναι αδυνατον να λυθουν τα θεματα εντος 2 ή 3 ωρών, και το κανουν επιτηδες οι καθηγητες για να λυνουμε αναγκαστικα τις ασκησεις τους και να παιρνουμε εργασιες. Το οποιο ειναι παρανομο, ΠΡΕΠΕΙ εντος της ωρας να υπαρχει μια πιθανοτητα να μπορεις να γραψεις 10 εφοσων ειναι προαιρετικες οι εργασιες

Re: [5ο] Μηχανική Φυσικών Διεργασιών Ι (2016-17)

42
piou έγραψε:
PanosBino έγραψε:Καλησπέρα, στις ασκησεις με τους εναλλακτες θερμότητας στη σελ. 12 πώς γίνεται να βρίσκει διαφορετικές τιμές για τα Qv, Ql για κατακορυφο και οριζόντιο εναλλάκτη με τα F, Cp, Tv , Tc ίδια? (είναι ίδια?) Επισης με τα νουμερα που έχει βρει στον κατακόρυφο το Qv+Qc+Ql = Qολ δεν επαληθευεται.

Και κάτι ακόμα στη σελ. 17 στα ισοζύγια ενεργειας η εξισωση (4) πως προκύπτει, αφου ο ατμός δεν αλλάζει φάση?
Για τη σελ 12 όντως κάποιες τιμές δεν πρέπει να είναι σωστές...και σε άλλες ασκήσεις νομίζω υπάρχουν λάθη στις πράξεις...

Για τη σελίδα 17, δεν είμαι σίγουρη τι ρωτάς, αλλά αυτή η εξίσωση είναι από τις βασικές του μαθηματικού μοντέλου του εναλλάκτη, οπότε δεν πιστεύω ότι είναι λάθος...
Στη σελ.12 τα Qv,Ql δεν πρεπει να είναι ίδια για κατακόρυφο και οριζοντιο εναλλακτη? ή μου διαφευγει κατι?

Re: [5ο] Μηχανική Φυσικών Διεργασιών Ι (2016-17)

43
PanosBino έγραψε:
piou έγραψε:
PanosBino έγραψε:Καλησπέρα, στις ασκησεις με τους εναλλακτες θερμότητας στη σελ. 12 πώς γίνεται να βρίσκει διαφορετικές τιμές για τα Qv, Ql για κατακορυφο και οριζόντιο εναλλάκτη με τα F, Cp, Tv , Tc ίδια? (είναι ίδια?) Επισης με τα νουμερα που έχει βρει στον κατακόρυφο το Qv+Qc+Ql = Qολ δεν επαληθευεται.

Και κάτι ακόμα στη σελ. 17 στα ισοζύγια ενεργειας η εξισωση (4) πως προκύπτει, αφου ο ατμός δεν αλλάζει φάση?
Για τη σελ 12 όντως κάποιες τιμές δεν πρέπει να είναι σωστές...και σε άλλες ασκήσεις νομίζω υπάρχουν λάθη στις πράξεις...

Για τη σελίδα 17, δεν είμαι σίγουρη τι ρωτάς, αλλά αυτή η εξίσωση είναι από τις βασικές του μαθηματικού μοντέλου του εναλλάκτη, οπότε δεν πιστεύω ότι είναι λάθος...
Στη σελ.12 τα Qv,Ql δεν πρεπει να είναι ίδια για κατακόρυφο και οριζοντιο εναλλακτη? ή μου διαφευγει κατι?
Η (4) είναι σωστή γιατί σου λέει ότι ο ατμός είναι κορεσμένος. Οπότε συμπυκνώνεται στον εναλλάκτη.

Re: [5ο] Μηχανική Φυσικών Διεργασιών Ι (2016-17)

45
Στη 2η άσκηση της εξάτμισης: 1. από τις εξισώσεις του εναλλάκτη για την τροφοδοσία προκύπτει ότι η θερμοκρασία της τροφοδοσίας πριν μπει στον εξατμιστήρα είναι Τ1!!!πώς γίνεται να παραμένει ίδια και μετά την εξάτμιση???
2.Επίσης πάλι από τις εξισώσεις προκύπτει ότι η θερμοκρασία του ατμού στον 1ο εναλλάκτη και του ατμού στον εξατμιστήρα είναι ίδια (Τs)! λογικά γίνεται..(?)
3.Στον υπολογισμό του λειτουργικού κόστος δεν θα πρεπε να είναι: για τους εναλλάκτες: Cop=Cs*QF*ty + Cw*QF*ty?? Ειδικά για τον νερό, αφού στα δεδομένα χρεώνεται με βάση την ενέργεια...
για τον εξατμιστήρα: αντίστοιχα Cop=Cs*Q1*ty

Αυτά μόνο :P, ευχαριστώ!!

#panos bino: ναι λογικά αυτό είναι, το Cp του νερού, απλώς πάλι έχουν γίνει μάλλον λάθη σε κάποιους υπολογισμούς στη λύση της άσκησης...

Re: [5ο] Μηχανική Φυσικών Διεργασιών Ι (2016-17)

47
piou έγραψε:Στη 2η άσκηση της εξάτμισης: 1. από τις εξισώσεις του εναλλάκτη για την τροφοδοσία προκύπτει ότι η θερμοκρασία της τροφοδοσίας πριν μπει στον εξατμιστήρα είναι Τ1!!!πώς γίνεται να παραμένει ίδια και μετά την εξάτμιση???
2.Επίσης πάλι από τις εξισώσεις προκύπτει ότι η θερμοκρασία του ατμού στον 1ο εναλλάκτη και του ατμού στον εξατμιστήρα είναι ίδια (Τs)! λογικά γίνεται..(?)
3.Στον υπολογισμό του λειτουργικού κόστος δεν θα πρεπε να είναι: για τους εναλλάκτες: Cop=Cs*QF*ty + Cw*QF*ty?? Ειδικά για τον νερό, αφού στα δεδομένα χρεώνεται με βάση την ενέργεια...
για τον εξατμιστήρα: αντίστοιχα Cop=Cs*Q1*ty

Αυτά μόνο :P, ευχαριστώ!!

#panos bino: ναι λογικά αυτό είναι, το Cp του νερού, απλώς πάλι έχουν γίνει μάλλον λάθη σε κάποιους υπολογισμούς στη λύση της άσκησης...
1. Κατά την αλλαγή φάσης δηλαδή τη μετατροπή από κορεσμένο υγρό σε κορεσμένο ατμό η θερμοκρασία παραμένει σταθερή. (Καμπύλες Andrews p-V, Φυσικοχημεία 2 νομίζω)
2. Το ρεύμα του ατμού στον εναλλάκτη είναι διαφορετικό από αυτό του εξατμιστήρα, οπότε γίνεται.
3. Έχεις δίκιο αλλά πρόσεξε:
Εναλλάκτης 1ος: Cop=Cs*QF*ty
Εναλλάκτης 2ος: Cop=Cw*Qc*ty
Eξατμιστήρας: Cop=Cs*Q1*ty

Re: [5ο] Μηχανική Φυσικών Διεργασιών Ι (2016-17)

48
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!! Στο 3 όντως δεν το πρόσεξα..Στο 1, σε κάθε άλλη περίπτωση το συμπυκνωμενο προϊόν στην έξοδο του εξατμιστήρα έχει μεγαλύτερη θερμοκρασία από το διάλυμα της τροφοδοσίας, αφού θερμαίνεται...συμβαίνει κάτι διαφορετικό στο πρόβλημα αυτό?

Re: [5ο] Μηχανική Φυσικών Διεργασιών Ι (2016-17)

49
piou έγραψε:Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!! Στο 3 όντως δεν το πρόσεξα..Στο 1, σε κάθε άλλη περίπτωση το συμπυκνωμενο προϊόν στην έξοδο του εξατμιστήρα έχει μεγαλύτερη θερμοκρασία από το διάλυμα της τροφοδοσίας, αφού θερμαίνεται...συμβαίνει κάτι διαφορετικό στο πρόβλημα αυτό?
Απλά είναι διαφορετική η διάταξη... Εδώ χρησιμοποιείται ένας εναλλάκτης για να φέρει το υπόψυκτο υγρό σε κορεσμένη κατάσταση αντί να γίνεται αυτό στον εξατμιστήρα. Ελπίζω να βοήθησα!
cron