Απορίες για το 5ο εξάμηνο

1
Καλησπέρα!

Μπαίνω 5ο εξάμηνο και προσπαθώ να αποφασίσω στο περίπου τί θα ήθελα να παρακολουθήσω κλπ και τί όχι και θέλω να μου πείτε αν αξίζει.
Σκέφτομαι να παρακολουθήσω: Φαινόμενα, Ηλεκτροτεχνία, Ενόργανη και ΜΦΔ. Για επιλογής σκέφτομαι το Οργανικής αλλά δε νομίζω να το παρακολουθήσω. Τί λέτε;
Επίσης, σκέφτομαι να πάρω εργαστήριo Φαινομένων. Και να δώσω προόδους Ενόργανης και Βιολογίας (για να μην το δώσω στο τέλος). Αξίζουν όλα αυτά;
Κανένα άλλο tip;

Ευχαριστώ πάρα πολύ!

Re: Απορίες για 5ο εξάμηνο

2
vingk έγραψε:Καλησπέρα!

Μπαίνω 5ο εξάμηνο και προσπαθώ να αποφασίσω στο περίπου τί θα ήθελα να παρακολουθήσω κλπ και τί όχι και θέλω να μου πείτε αν αξίζει.
Σκέφτομαι να παρακολουθήσω: Φαινόμενα, Ηλεκτροτεχνία, Ενόργανη και ΜΦΔ. Για επιλογής σκέφτομαι το Οργανικής αλλά δε νομίζω να το παρακολουθήσω. Τί λέτε;
Επίσης, σκέφτομαι να πάρω εργαστήριo Φαινομένων. Και να δώσω προόδους Ενόργανης και Βιολογίας (για να μην το δώσω στο τέλος). Αξίζουν όλα αυτά;
Κανένα άλλο tip;

Ευχαριστώ πάρα πολύ!
Λοιπόν, από ό,τι κατάλαβα αποκλείεις το να παρακολουθήσεις ΜΦΔ Ι. Είναι δίκοπο μαχαίρι λίγο γιατί ναι μεν αυτό το μάθημα όπως έχω αναφέρει, είναι αρκετές φορές τραγέλαφος και γίνεται με το χείριστο δυνατό τρόπο (έχω αρχίσει να επαναλαμβάνομαι στο συγκεκριμένο μάθημα :razz: ) αλλά σίγουρα χωρίς σημειώσεις από το μάθημα δεν πας πουθενά. Εξασφάλισε ότι θα έχεις από κάπου σημειώσεις αν δεν παρακολουθήσεις (αν καταφέρει κανείς να κρατήσει σωστές σημειώσεις από αυτό το πράγμα) και ειδικά στις μόνες περιπτώσεις του εξαμήνου που γίνεται κανονικό μάθημα (δλδ όταν μπαίνει ο Μιχαηλίδης)..

Για επιλογής εγώ είχα πάρει Δημοτίκαλη. Έχει ορισμένα ενδιαφέρονταν κομμάτια, μπορείς να μάθεις αρκετά πράγματα από την εργασία αν ασχοληθείς σοβαρά και η εξέταση είναι αρκούντως εύκολη.

Εργαστήριο Φαινόμενων, μιας και είναι τζάμπα πάρτο :P Μην περιμένεις κάτι συγκλονιστικό πέρα ότι θα δεις το Μathcad. Τώρα για το αν αξίζει να παρακολουθήσεις τη θεωρία, κρίντο μόνος σου. Θα έλεγα ότι πιο αποδοτικό αν ασχοληθείς σοβαρά μόνος σου. Ειδικά αν θες να μάθεις κάτι στη μεταφορά μάζας, που είναι και ιδιαίτερα χρήσιμο και ένα βασικό πλεονέκτημα έναντι σε άλλους μηχανικούς (γιατί ρευστά ξέρουν καλύτερα οι μηχανολογοι, προγραμματισμό οι ηλεκτρολόγοι κ.ο.κ.) διαβασέ τη μόνος σου, καθώς στο μάθημα γίνεται μία ξεπέτα που δεν της αρμόζει..

Oι πρόοδοι των ΦΜΑ (Αυτό που αναφέρεις ως Ενόργανη) ΔΕΝ είναι απαλλάκτικές. Σίγουτα, όμως, βοηθούν να σπάσεις την ύλη και να διαβάσεις μες το εξάμηνο. Στο τέλος δε βγαίνει η ύλη με τη μία κατά την άποψή μου. Επίσης σίγουρα παρακολούθηση. Και οι δύο διδάσκοντες ξέρουν το αντικείμενο και είναι πρόθυμοι να βοηθήσουν.

Βιολογία ναι στις προόδους καθως και εκεί η ύλη είναι μεγάλη. Επίσης νομίζω ότι η παρακολούθηση βοηθάει αρκετά

Ηλεκτροτεχνία μπες και δες μόνος σου. Δεν μπορώ να εκφέρω αντικειμενική άποψη καθώς είναι μάθημα το οποίο δε χώνεψα ποτέ και δεν κατάλαβα και αν υπάρχει ενδεχόμενο να χρησιμοποιήσω θεωρήματα Thevenin και Norton μη όντας Ηλεκτρολόγος και τι ακριβώς επαγγελματικά δικαιώματα μας εξασφαλίζει αυτό το πράγμα (ναι, υπάρχουν ισχυρισμοί ότι το διδασκόμεθα αυτό το μάθημα για λόγους επαγγελματικών δικαιωμάτων).

Αυτά.. Ελπίζω να σε κάλυψα..
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: Απορίες για 5ο εξάμηνο

4
vingk έγραψε:Σε ευχαριστω πολυ kiritoshu. Να ρωτησω κατι ακομη:
ΜΦΔ αξίζουν οι υπολογιστικες ασκησεις ή/και το υπολογιστικο θεμα; Αξιζει δηλ. να βαλεις αρκετο χρονο για αυτα;
Κανένα αλλο tip ή κάτι να προσέξω;
Στα ΜΦΔ ό,τι μπορείς να κάνεις για να μαζέψεις βαθμό από εδώ και από εκεί κάντο γιατί αν περιμένεις από την εξέταση έτσι όπως έχει γίνει τα τελευταία χρόνια αστο καλύτερα :P

TIP 1: Διάβασμα μεσα στο εξάμηνο,καθώς εκτός από ηλεκτροτεχνία και επιλογής, τα υπόλοιπα μαθήματα έχουν πολύ μεγάλη ύλη σε σχεση με τα μαθήματα από τα προηγούμενα εξάμηνα

TIP 2: ΔΕΝ ισχύει o ισχυρισμός "το 3ο έτος είναι χαλαρό" :P
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα