Re: Σεμινάρια Χρήσης Η/Υ (2014-15)

51
ωραία όποτε έχεις δείκτες πχ c΄_{acid} και αυτό είναι εκτός εξίσωσης, δλδ \begin{equation} \end{equation{}, πρέπει να βάλεις δολλάρια, δλδ c΄$_{acid}$. Ομοίως για εκθέτες και για τα υπόλοιπα μαθηματικοτέτοια :P
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: Σεμινάρια Χρήσης Η/Υ (2014-15)

52
KiritoShu έγραψε:ωραία όποτε έχεις δείκτες πχ c΄_{acid} και αυτό είναι εκτός εξίσωσης, δλδ \begin{equation} \end{equation{}, πρέπει να βάλεις δολλάρια, δλδ c΄$_{acid}$. Ομοίως για εκθέτες και για να υπόλοιπα μαθηματικοτέτοια :P
popooo
auto itan olo? :rant:
euxaristw poli pantws pou to vrikes

Re: Σεμινάρια Χρήσης Η/Υ (2014-15)

53
KiritoShu έγραψε:Λοιπόν, το power point που περικλείει τα όσα είπαμε σήμερα.
Επίσης στο συμπιεσμένο αρχείο μπορείτε να βρείτε το σημερινό μας "δημιούργημα" και να παίξετε περαιτέρω με αυτό.

Πρέπει να βρω γιατί το βελάκι δε δούλεψε σήμερα και αναμένουμε από τον Engegen αυτό που μας υποσχέθηκε :P .

Αυτά προς το παρόν, ραντεβού πάλι την επόμενη εβδομάδα στην αίθουσα του τομέα ΙΙΙ πάλι μιας και από ό,τι μας ειπαν το μικρό pc lab θα είναι και πάλι πιασμένο..
Η αίθουσα του τομέα ΙΙΙ είναι η αίθουσα Β1.013 ;

Re: Σεμινάρια Χρήσης Η/Υ (2014-15)

54
Είναι αυτή που είναι στο τέρμα εκεί που βρίσκονται και τα εργαστήρια φυσικοχημειας. Δε θυμάμαι νούμερο
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: Σεμινάρια Χρήσης Η/Υ (2014-15)

55
Τα αρχεία από τη σημερινή παρουσίαση.. Τα λέμε μετά το Πάσχα πάλι!
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα
Συνημμένα
Latex_Tutorial_Part_2.pptx
(257.06 KiB) Μεταφορτώθηκε 161 φορές
Δοκιμή.rar
(112.34 KiB) Μεταφορτώθηκε 153 φορές

Re: Σεμινάρια Χρήσης Η/Υ (2014-15)

56
Πάρτε κόσμε! Εδώ τα απαγορευμένα pdf των παρουσιάσεων LaTeX! Μόνο 1€/διαφάνεια! (εκμεταλλεύομαι την ανάγκη του κοσμάκη που δεν έχει PowerPoint 2013 για να βγάλω ένα σκασμό λεφτά :P )

(καλή δουλειά btw!)
Συνημμένα
Latex_Tutorial_Part_I.pdf
(399.97 KiB) Μεταφορτώθηκε 171 φορές
Latex_Tutorial_Part_2.pdf
(307.56 KiB) Μεταφορτώθηκε 166 φορές

Re: Σεμινάρια Χρήσης Η/Υ (2014-15)

57
Μάκη θα σε καταγγείλω για αισχροκέρδεια.... Που πήγε το πνεύμα της ελεύθερης διακίνησης της γνώσης?
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: Σεμινάρια Χρήσης Η/Υ (2014-15)

59
το αποθηκεύεις ως εικόνα στο φάκελος που έχεις και τα άλλα αρχεία του εγγράφου και μετά ακολουθείς τα βήματα που θα ακολουθούσες αν ήθελες να βάλεις εικόνα
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: Σεμινάρια Χρήσης Η/Υ (2014-15)

60
Χρήσιμο σχόλιο:
αν έχετε ένα μεγάλο έγγραφο με πολλές εικόνες, είναι πολύ βολικό να έχετε τα αρχεία εικόνων σε κάποιον άλλο υποφάκελο. Πχ αν έχω τα αρχεία μου στο directory /ergasia/ και τις εικόνες στο directory /ergasia/figures/, μπορώ να γράψω στο preamble:

Κώδικας: Επιλογή όλων

\graphicspath{{figures/}}
Επίσης είναι πολύ χρήσιμο να έχω τα κεφάλαια της εργασίας μου χωρισμένα σε αρχεία, τα οποία επίσης μπορώ να έχω πχ στο directory /ergasia/chapters/. Μέσα στο έγγραφο μπορώ να γράψω στο σημείο που θέλω πχ:

Κώδικας: Επιλογή όλων

\include{chapters/chapter_Intro}
Θα μπορούσα μάλιστα να έχω όλο το preamble σε ξεχωριστό αρχείο για να μην με "ενοχλεί" στο γράψιμο. Προσωπικά βρίσκω πιο βολικό να έχω σε ένα κεντρικό αρχείο τη δομή (includes) και τις ρυθμίσεις (preamble) και το καθαρό κείμενο σε ξεχωριστά αρχεία, μέσα σε ξεχωριστό φάκελο. Το αρχείο που χρειάζεται να κάνω compile είναι σε κάθε περίπτωση το κεντρικό αρχείο. Μάλιστα κάποιοι ολοκληρωμένοι editors έχουν μια λειτουργία (πχ "master document") με την οποία όταν πατάς compile, εκτελείται στο κεντρικό αρχείο, όποιο αρχείο και αν βλέπεις εκείνη τη στιγμή.

Κρατήστε το "workspace" και τον κώδικά σας καθαρό από την αρχή! Δεν θέλετε τελευταία στιγμή να έχετε γεμίσει με ένα σωρρό άχρηστα αρχεία που δεν ξέρετε γιατί τα έχετε... ;)