Re: [4ο] Οργανική Χημεία ΙΙ (2013-14)

13
SOS ΟΡΓΑΝΙΚΗΣ ΙΙ

ΑΛΚΟΟΛΕΣ:ΜΟΝΟ ΟΞΥΤΗΤΑ(ΑΛΚΟΟΛΕΣ-ΦΑΙΝΟΛΕΣ)

ΑΙΘΕΡΕΣ : ΌΧΙ ΕΠΟΞΕΙΔΙΑ,ΝΑΙ ΜΟΝΟ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ,ΑΦΥΔΑΤΩΣΗ ,WILLIAMSON KAI ΟΞΙΝΗ ΔΙΑΣΠΑΣΗ

ΚΑΡΒΟΝΥΛΙΟ: ΣΙΓΟΥΡΟ ΘΕΜΑ ΚΡΙΣΕΩΣ ,ΣΕΙΡΑ ΔΡΑΣΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΤΩΝ ΚΑΡΒΟΝΥΛΙΚΩΝ ΕΝΩΣΕΩΝ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΣΤΗΝ ΠΥΡΗΝΟΦΙΛΗ ΠΡΟΣΘΗΚΗ + ΕΝΩΣΗ ΜΕ >CO= + ΠΥΡΗΝΟΦΙΛΟ

ΚΑΡΒΟΝΥΛΙΚΑ ΟΞΕΑ: (ΚΕΦ13) ΕΝΩΣΕΙΣ ΜΕ ΟΞΙΝΟ ΥΔΡΟΓΟΝΟ ,ΣΟΣ ΟΙ ΕΝΩΣΕΙΣ ΔΡΑΣΤΙΚΟΥ ΜΕΘΥΛΕΝΙΟΥ

NAME REACTIONS(ΚΕΦ14) : ΑΝΤΙΔΡΩΝΤΑ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΠΡΟΙΟΝΤΑ (ΘΑ ΜΠΕΙ ΕΠΩΝΥΜΗ ΠΕΡΙΓΡΑΦΟΜΕΝΗ ΑΠΌ ΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ(ΠΧ ΘΑ ΛΕΕΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΠΥΚΝΗΣ ΒΑΣΕΩΣ Ή ΑΛΚΑΛΕΩΣ)
Η ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΠΧ ΟΞΕΙΔΟΑΝΑΓΩΓΙΚΗ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ

ΟΞΕΑ: ΣΥΝΘΕΣΗ ΜΕ 2 ΤΡΟΠΟΥΣ
ΠΑΡΑΓΩΓΑ ΟΞΕΩΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΎ ΣΟΣ

ΔΙΚΑΡΒΟΞΥΛΙΚΑ ΟΞΕΑ: ΜΟΝΟ ΜΥΛΩΝΙΚΗ ΣΥΝΘΕΣΗ

ΚΕΤΟΝΟΞΕΑ +ΥΔΡΟΞΥΟΞΕΑ: Claysen σε όλες τις εκδοχές,reformatchky και ακετοξικη συνθεση

ΑΚΟΡΕΣΤΕΣ α-β ΚΑΡΒΟΝΥΛΙΚΕΣ C=C διπλα σε καρβονυλιο και αντιδραστηριο(πυρηνοφιλο ή ηλεκτρονιοφιλο) σοσ το πυρηνοφιλο(αν είναι αλδευδη ή κετονη)

ΑΜΙΝΕΣ : ΒΑΣΙΚΟΤΗΤΑ(οξυ,αμινη,αλκοολη,φαινολη,καταταξη) συνολικη ερωτηση σε όλα της οξυτητας
αναγωγικη αμινωση ,παρασκευες συνδυασμος του 20ου και του 13ου κεφαλαιου
διαζωνιακα-->παρασκευη,σταθεροποιηση(συντονισμος)προιοντα

Re: [4ο] Οργανική Χημεία ΙΙ (2013-14)

14
Απλά αν κάποιος δε βαριέται και είναι σίγουρος για το που πέφτουν στο βιβλίο του Σανδρη ολα αυτά ας τα γράψει μιας και ρώτησε κι ένα ακόμα παιδί, προσωπικά είναι μερικά σημεία που δεν μπορώ κι εγώ να καταλάβω που ακριβώς βρίσκονται μεσα στο βιβλίο.

Re: [4ο] Οργανική Χημεία ΙΙ (2013-14)

16
liberty94 έγραψε:Απλά αν κάποιος δε βαριέται και είναι σίγουρος για το που πέφτουν στο βιβλίο του Σανδρη ολα αυτά ας τα γράψει μιας και ρώτησε κι ένα ακόμα παιδί, προσωπικά είναι μερικά σημεία που δεν μπορώ κι εγώ να καταλάβω που ακριβώς βρίσκονται μεσα στο βιβλίο.

Γενικά δες μήπως υπάρχει στο McMurry..νομίζω ότι στην Οργανική 2 δεν επαρκεί το βιβλίο του Σάνδρη..

Re: [4ο] Οργανική Χημεία ΙΙ (2013-14)

17
1ον: η canizzaro εφαρμοζεται μονο σε αλδευδες η και σε κετονες?
2ον: ενωσεις με οξινο υδρογονο και ενωσεις δραστικου μεθυλενιου που βρισκοντε στο βιβλιο δεν τα βρισκω :(

Re: [4ο] Οργανική Χημεία ΙΙ (2013-14)

19
ch4 έγραψε:Να προσθέσω κι εγώ οτι πηγα απο το γραφειο του και μου είπε να διαβάσω τα κεφάλαια 13, 14 ,16, 18 απο Σανδρή..Τπτ πιο συγκεκριμένο όμως :(


Μόνο τα κεφάλαια 13,14,16,18??? Από τα sos που έχουν δοθεί αντιστοιχούν περισσότερα κεφάλαια στο βιβλίο του Σάνδρη ... :help:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος KiritoShu την Σάβ 27 Σεπ 2014, 4:55 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Παρακαλούμε μη χρησιμοποιείτε Greeklish... Ευχαριστούμε :D

Re: [4ο] Οργανική Χημεία ΙΙ (2013-14)

20
ch12017 έγραψε: Μόνο τα κεφάλαια 13,14,16,18??? Από τα sos που έχουν δοθεί αντιστοιχούν περισσότερα κεφάλαια στο βιβλίο του Σάνδρη ... :help:
Mάλλον κάνει (κακές) εκπτώσεις (πάλι).. Και την προηγούμενη φορά έτσι ξεκίνησε, με κάποια σος και κατέληξαν τα μισά μέχρι την εξέταση
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα
cron