Re: [5ο] Ενόργανη Χημική Ανάλυση (ΦΜΑ) (2013-14)

13
Παιδιά μήπως έχει κανένας την ύλη για φέτος? Επίσης αν έχει κάποιος ασκήσεις λυμένες στο μάθημα μπορεί να μου τις στείλει με κάποιο τρόπο? Είναι ένα από τα δύο τελευταία μαθήματά μου αλλά λόγω διπλωματικής ήταν δύσκολο να παρακολουθήσω δυστυχώς...
この危うげな世界さえ
越えてゆけると 信じるだけ
あなたと

Re: [5ο] Ενόργανη Χημική Ανάλυση (ΦΜΑ) (2013-14)

14
Η φετινή ύλη είναι όλες οι μέθοδοι, πλην της φωταύγειας και της μεθόδου Raman. Δηλαδή όλα τα υπόλοιπα από τα βιβλία της κ. Παππά και κ. Όξενκιουν.

Η κ. Παππά στο τελευταίο μάθημα πρότεινε να φτιάξουμε ένα πινακάκι που να περιέχει για κάθε μέθοδο την αρχή της, τα πεδία εφαρμογής, τα δείγματα, την ευαισθησία, τη μορφή του προκύπτοντος διαγράμματος κλπ. Επίσης θα πρέπει να γνωρίζουμε πράγματα που ισχύουν για όλες τις μεθόδους όπως τις τεχνικές βαθμονόμησης, τι είναι τα όρια ανίχνευσης, η ευαισθησία και πολλά πολλά άλλα. Απ' ότι κατάλαβα μπορούν να μας ζητήσουν οτιδήποτε!

Από ασκήσεις θα είναι της μορφής που ακολουθούν (από τις διαφάνειες της κ. Παππά). Υπάρχουν κι άλλες διάσπαρτες ασκήσεις στις παρουσιάσεις της. Θα τις βρεις εδώ
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Και για τις αποφάσεις,/ σ' εκείνες τις στιγμές της ανυπολόγιστης δύναμης μας,/ κανείς δεν πήρε την ευθύνη ύστερα από την ήττα.
Κι όχι γιατί δεν μετρήσαμε κόστη, συνέπειες ή απώλειες,/ αλλά ήτανε τέτοιες οι επιθυμίες/ που όλα τα δικαιολογήσαμε.

Re: [5ο] Ενόργανη Χημική Ανάλυση (ΦΜΑ) (2013-14)

17
Νομίζω ότι όλες οι μέθοδοι παρουσιάζονται στα εργαστήρια. Το θέμα είναι αν έχεις κάνει όλες τις ασκήσεις που υπάρχουν στο πρόγραμμα ή έχουν "περισσέψει" κάποιες μέθοδοι που δεν έχει διδαχθεί η ομάδα σου.

Re: [5ο] Ενόργανη Χημική Ανάλυση (ΦΜΑ) (2013-14)

20
Τα σημερινά θέματα ζεστά ζεστά.

Συμβουλή: Περάστε αυτό το μάθημα όσο έχετε πρόσφατα τα εργαστήρια.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Και για τις αποφάσεις,/ σ' εκείνες τις στιγμές της ανυπολόγιστης δύναμης μας,/ κανείς δεν πήρε την ευθύνη ύστερα από την ήττα.
Κι όχι γιατί δεν μετρήσαμε κόστη, συνέπειες ή απώλειες,/ αλλά ήτανε τέτοιες οι επιθυμίες/ που όλα τα δικαιολογήσαμε.