Re: [7ο] Εργαστήριο Καυσίμων & Λιπαντικών (2013-14)

2
Αν εννοείς τα pdf που υπάρχουν στο site του μαθήματος για τις εργαστηριακές ασκήσεις, όχι δεν καλύπτουν όλη την ύλη της εξέτασης.
Το μάθημα έχει ένα από τα γνωστά μπεζάκια βιβλίο (με τίτλο ίδιο με του μαθήματος) το οποίο και υπερκαλύπτει την ύλη και πολύ ωραίο είναι. Νομίζω ότι φέτος δόθηκε νέα έκδοση αλλά δεν πρέπει να έχουν αλλάξει πολλά πράγματα σε σχέση με παλιότερες ή τουλάχιστον δε νομίζω να έχει οποιοδήποτε πρόβλημα.

Re: [7ο] Εργαστήριο Καυσίμων & Λιπαντικών (2013-14)

4
Θα μπουν πολλά πολλαπλής επιλογής, όπου η σωστή απάντηση θα είναι πάνω από μία και θα έχει αρνητική βαθμολογία. Ένα παράδειγμα ερώτησης, που μας τα έχουν πρήξει είναι: 'αν παγώσει το πετρέλαιο στο καυστήρα τι κάνουμε'
People who wish to analyze nature without using mathematics must settle for a reduced understanding

Re: [7ο] Τεχνολογία Καυσίμων & Λιπαντικών (2013-14)

9
Κοίτα, δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο... 2-3 πολύ βασικά πράγμα πρέπει να ξέρεις. Δυστυχώς δεν έχω σημειώσεις και βιβλίο κοντά μου να σε βοηθήσω, αλλά αυτό που θυμάμαι να υπάρχει στις σημειώσεις αλλά όχι κάπου στο βιβλίο είναι ασκήσεις με ανάμιξη κλασμάτων. Εκεί πρέπει να συνδυάσεις κλάσματα ώστε να μεγιστοποιήσεις τα έσοδα του διϋλιστηρίου μένοντας μέσα στα όρια των προδιαγραφών. Πρέπει να ξέρεις πώς υπολογίζεις δείκτη ιξώδους (τη λογαριθμική σχέση που υπάρχει στο βιβλίο). Η περιεκτικότητα σε θείο υπολογίζεται με γραμμική παρεμβολή. Δεν μπορώ να σε βοηθήσω περισσότερο αυτή τη στιγμή...