Re: [2ο] Φυσική II (2012-13)

21
Μηδενική ένταση έχεις στο εσωτερικό της σφαίρας και στο εσωτερικό του αγωγού. Στο εσωτερικό της κοιλότητας υπάρχει ένταση της οποίας η τιμή προκύπτει από το νόμο του Gauss.
Και για τις αποφάσεις,/ σ' εκείνες τις στιγμές της ανυπολόγιστης δύναμης μας,/ κανείς δεν πήρε την ευθύνη ύστερα από την ήττα.
Κι όχι γιατί δεν μετρήσαμε κόστη, συνέπειες ή απώλειες,/ αλλά ήτανε τέτοιες οι επιθυμίες/ που όλα τα δικαιολογήσαμε.

Re: [2ο] Φυσική II (2012-13)

22
Σημειώσεις του μαθήματος Φυσική ΙΙ για το ακαδημαϊκό έτος 2012-2013.

Πρέπει να ευχαριστήσω ιδιαίτερα το χρήστη Μάρινικ γιατί αλλιώς θα τελείωναν γύρω στα μισά του part 3

Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

[2ο] Φυσική II (2012-13)

23
Παιδια να ρωτησω κατι? Εχω διαβασει 100 φορες στο βιβλιο του Young το πειραμα του Young και τις σχετικες ασκησεις. Επίσης και τα αντιστοιχα στις σημειωσεις του μαθηματος, αλλα ακομα δεν μπορω να λυσω το θεμα 4 των τελευταιων εξεταστικων. Υπαρχει τιποτα αλλο σχετικο με το πειραμα αυτο που δεν υπαρχει στις σημειωσεις και στο βιβλιο?

Re: [2ο] Φυσική II (2012-13)

24
Είσαι σίγουρος? Το κομμάτι που αναφέρεται στο κομμάτι του πειράματος του Young θεωρώ ότι καλύπτεται από τις σημειώσεις.. βέβαια εκτός αν εννοείς το κομμάτι που αναφέρει δείκτες διάθλασης κτλ σε ορισμένα θέματα... Αυτά δεν διδάχτηκαν φέτος. Αν σε βοηθάει είχα βρει στην προσπάθειά μου να κατάλαβω το πείραμα του Υoung καλύτερα το παρακάτω power point
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: [2ο] Φυσική II (2012-13)

25
Δεν ξέρω αλλά για κάποιον λόγο δεν μου βγαίνει το θέμα 4 που έπεσε τον ιούνιο.
IMAG3528.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Re: [2ο] Φυσική II (2012-13)

26
Προσωπικά αυτή τη λύση βρήκα... Προειδοποιώ υπάρχει πιθανότητα να έχω κάνει λάθος.. Δεν τα πάω τόσο καλά όσο θα ήθελα με το αντικείμενο.. Κάποιος εμπειρότερος από εμένα παρακαλείται να ελέγξει την ορθότητα της λύσης.. Αν και σε γενικές γραμμές το σκεπτικό ειναι αυτό..
Edit: Sorry για τα γράμματα, αλλά βιαζόμουν
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: [2ο] Φυσική II (2012-13)

28
Ειχα κανει περσυ το εργαστηριο φυσικης 2 αλλα δεν περασα το μαθημα. Μεχρι ποτε πρεπει να το περασω για να μετρησει ο βαθμος εργαστηριου στον τελικο βαθμο?

Re: [2ο] Φυσική II (2012-13)

29
Νομίζω ο βαθμός από τα εργαστήρια της φυσικής δε χάνεται.. Στείλε και mail στον Κυριτση για πιο αξιόπιστη απάντηση
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: [2ο] Φυσική II (2012-13)

30
Έχω την εντύπωση ότι ο βαθμός εργαστηρίου της Φυσικής ΙΙ (και της Ι) διατηρείται μέχρι το πέρας της κανονικής διάρκειας σπουδών (5 έτη).
Kuchiki Byakuya