Re: [4o] Φαινομενα Μεταφορας Ι (2012-13)

12
για να περάσεις το μάθημα χρειάζεσαι 5 στην εξεταστική ή μπορείς με 4 π.χ. να περάσεις αν έχεις καλό εργαστήριο; υπάρχει δηλαδή κάποιο μίνιμουμ στην εξεταστική αν έχεις και βαθμό εργαστηρίου;
σου σηκώνεται μου λες, έχεις στύσεις τρελές, μα δε γαμάς αυτούς που πρέπει, γιατί είσαι κεφτές

Re: [4o] Φαινομενα Μεταφορας Ι (2012-13)

14
από ότι βλέπω στην ύλη η εξίσωση bernulli είναι εκτός?γιατί μου φαίνεται περίεργο. ας το επιβεβαιώσει κάποιος.
ευχαριστώ
Yesterday, love was such an easy game to play
Now I need a place to hide away
Oh I believe in yesterday

Re: [4o] Φαινομενα Μεταφορας Ι (2012-13)

15
Γιατί το λες αυτό; Νομίζω σίγουρα είναι μέσα (κεφ. 5).
Και για τις αποφάσεις,/ σ' εκείνες τις στιγμές της ανυπολόγιστης δύναμης μας,/ κανείς δεν πήρε την ευθύνη ύστερα από την ήττα.
Κι όχι γιατί δεν μετρήσαμε κόστη, συνέπειες ή απώλειες,/ αλλά ήτανε τέτοιες οι επιθυμίες/ που όλα τα δικαιολογήσαμε.

Re: [4o] Φαινομενα Μεταφορας Ι (2012-13)

17
Μια εκδοχή των θεμάτων της τελευταίας εξεταστικής (10/7/2013).

Όπως βλέπετε δίνονταν οι απαραίτητοι τύποι.
Επίσης θα ήθελα να υπενθυμίσω ότι σε κάθε φοιτητή μοιράζονταν διαφορετικά θέματα, στο ίδιο "στυλ" όμως (π.χ διαφορετικές ερωτήσεις θεωρίας και διαφορετικά αριθμητικά δεδομένα στις ασκήσεις).
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Και για τις αποφάσεις,/ σ' εκείνες τις στιγμές της ανυπολόγιστης δύναμης μας,/ κανείς δεν πήρε την ευθύνη ύστερα από την ήττα.
Κι όχι γιατί δεν μετρήσαμε κόστη, συνέπειες ή απώλειες,/ αλλά ήτανε τέτοιες οι επιθυμίες/ που όλα τα δικαιολογήσαμε.

Re: [4o] Φαινομενα Μεταφορας Ι (2012-13)

18
Κάποια παλιά θέματα που είχε λύσει ο κ. Μπουντουβής στο μάθημα στο τέλος του προηγούμενου εξαμήνου.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Έτσι που τη ζωή σου ρήμαξες εδώ
στην κώχη τούτη την μικρή, σ’ όλην την γη την χάλασες.

Re: [4o] Φαινομενα Μεταφορας Ι (2012-13)

19
Μήπως μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πότε χρησιμοποιούμε τον τύπο της Von-Karman για να υπολογίσουμε διατμητική τάση και πότε τον τύπο τ(xy)= μ*(θux/θy)? Για παράδειγμα άμα μας ζητάει τάση στο (χ0, 0) και στο (χ0, δ0) ποιον από τους 2 τύπους παίρνουμε?????? :S :S :S

Re: [4o] Φαινομενα Μεταφορας Ι (2012-13)

20
Αν ειναι νευτωνικο ρευστο με στρωτη μονοδιαστατη ροη παιρνεις το νομο του ιξωδους του newton-poisson για να βρεις ιξωδη ταση, η Von Karman ειναι κατι αλλο πιο περιεργο που θα σε γελασω, συνηθως στο οριακο στρωμα μονο τη χρησιμοποιεις :P

Στα θέματα του 2010 στο 1ο θεμα παιρνεις την ισοτητα σn=A*σ και λυνεις?
Most of the stuff people worry about never happen