Εργαστήριο ΜΦΔ - Κρυστάλλωση

1
Στη συγκεκριμένη άσκηση έχω ένα πρόβλημα στην δεύτερη άσκηση. Γενικά οι μετρήσεις που πήρα δεν ήταν καλές και οι ρυθμοί ψύξης για ροή νερού 1 lt/min και 0,5 lt/min είναι ίδιοι. Κατά συνέπεια, στο διάγραμμα συγκέντρωσης θερμοκρασίας η καμπύλη για ρυθμό ροής νερού 0,5 βρίσκεται πάνω, στη μέση αυτή για 0,3 και κάτω αυτή για 1 lt/min. Τι μορφή θα έπρεπε να έχει κανονικά το διάγραμμα, ώστε να δικαιολογήσω γιατί είναι λάθος το δικό μου?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MakisH την Πέμ 24 Νοέμ 2016, 1:10 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
"Sometimes I wish I was just a cloud, floating along."

Re: Εργαστήριο ΜΦΔ - Κρυστάλλωση

2
Εμ βασικά αν έχεις όντως πρόβλημα επειδή θα προκύψει πρόβλημα και σε διάφορα μεγέθη (σε μας ετσι έγινε) στείλε στην υπεύθυνη και μπορεί να σας δώσει δεδομένα από άλλη ομάδα που είναι καλύτερα. Εμάς γενικά δεν υπήρχε λογική συσχέτιση μεταξύ ροής ψυκτικού και ρυθμού ψύξης αλλά μπορώ να σου πω ότι ΚΑΝΟΝΙΚΑ όσο αυξάνεται ο ρυθμός ψύξης
1) να αυξάνεται η MSZW δηλαδή η θερμοκρασία κρυστάλλωσης πέφτει (διάγρμμα c-T)
2)ο χρόνος επαγωγής μειώνεται δηλαδή η κρυστάλλωση αρχίζει πιο γρήγορα.(διάγραμμα c-t)
Αν θες την ακριβη εικόνα των διαγραμμάτων μπορώ να σου δείξω τα δικά μας.
Einmal ist keinmal

Re: Εργαστήριο ΜΦΔ - Κρυστάλλωση

3
'Εχω μιλήσει με την υπεύθυνη και μου είπε να κρατήσω ότι μου βγαίνει, αλλά να περιγράψω πως θα έπρεπε να ήταν κανονικά. (μου φαινεται βαριόταν όσο και εγώ να κάνω τα διαγράμματα από την αρχή)
Αν μου έδειχνες τι έχεις κάνει θα βοηθούσε πολύ!
"Sometimes I wish I was just a cloud, floating along."

Re: Εργαστήριο ΜΦΔ - Κρυστάλλωση

6
Υπολογιστικό Θέμα Κρυστάλλωσης 2017-2018. Δεν ξέρουμε αν ειναι απόλυτα σωστό, βασιστήκαμε πολύ σ αυτά που μας είπε ο Μιχαηλίδης. Το ανεβάζουμε πιο πολύ σαν βοηθητικό υλικό.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
cron