Re: Τα καρτούν που μας ανέθρεψαν...

51
Και μιας και πιάσαμε το Hayao Miyazaki-sensei (ναι.. όσο απίστευτο κι αν φαίνεται!)

ήρθε η ώρα για μία κλασσική ταινία του η οποία έχει ενσωματώσει στοιχεία από το μύθο της Κίρκης στην Οδύσσεια.. Ο λόγος για το Sen to Chihiro no kamikakushi (Spirited Away) ή όπως προβλήθηκε στις ελληνικές αίθουσες "Ταξίδι στη χώρα των ονείρων".



και επειδή ο δημιουργός είναι κορυφαίος δεν μπορώ να μην παραθέσω και μία ταινία του που είδα στο λύκειο (μετράει???)

"Το κινούμενο Κάστρο" (Howl's Moving Castle, Hauru no uguko shiro)

Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One

Re: Τα καρτούν που μας ανέθρεψαν...

52
Εχμ... ένας προσωπικός προβληματισμός... Όχι παρατήρηση, τη γνώμη μου λέω, πείτε τη δική σας. :)

...μήπως το topic πάει να αποκτήσει πολύ anime χαρακτήρα; Δεν ξέρω κατά πόσο βλέπαμε τέτοια όταν ήμασταν μικροί... :P
Περισσότερο είχα στο μυαλό μου όσα ανέβηκαν στις πρώτες σελίδες όταν έφτιαξα το topic. Μήπως θα ήταν πιο πρακτικό (και ελεύθερο) να φτιαχνόταν ένα ξεχωριστό topic για anime; Δεν ξέρω, ό,τι θέλετε... :)

(να πω την αλήθεια μου ούτε έβλεπα ούτε βλέπω anime, οπότε ίσως να λέω κουταμάρες...)

Re: Τα καρτούν που μας ανέθρεψαν...

53
κοίτα... τα μισά τουλάχιστον που βλέπαμε μικροί ήταν άνιμε (δες dragonball) πιστεύω ότι τα περισσότερα τα χουμε ήδη καλύψει, οπότε συνειρμικά περνάμε και σε άλλα... ;)
αλλά αν θες ανιμε τοπικ... κανένα πρόβλημα... (εγω at least ήμουν αρκετά συγκρατημένη -σχετικά πάντα-) ως προς το τι άνιμε να βάλω.. (μονο 2-3 ποστ είναι αρκετα μεταγενέστερα ;) )
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One

Re: Τα καρτούν που μας ανέθρεψαν...

57
Καμμένη ώρα.. καμμένα ποστ



και o Flash Gordon


και κάτι που ανακάλυψα τυχαία κ σχεδόν ούτε που θυμόμουν



και μιας και ανακάλυψα κ αυτό το βιντεάκι... (όχι τπτ άλλο, για τα καλά εγκαίνια του νεόυ εξαμήνου).

Περάστε από την "Κρυφή" σκάλα με τα κάγκελα.. στρίψτε στο διάδρομο της γραμματείας... περιπλανηθείτε λίγο κοντά στα εργαστήρια της φυσικοχημείας.. κατεβείτε προς τη μονάδα αντίστροφης ώσμωσης...

και κάπου εκεί θ' ανακαλύχετε το Εργαστήριο του Ντέξτερ :P



λίγο Διάλειμμα λοιπόν...

Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One

Re: Τα καρτούν που μας ανέθρεψαν...

58
60 χρόνια συμπληρώθηκαν σήμερα απο τη γέννηση του Ντένις του τρομερού :)

Άρθρο - αφιέρωμα του in.gr
Spoiler: show
Ήταν 12 Μαρτίου του 1951, όταν ο Ντένις ο Τρομερός έκανε την παρθενική του εμφάνιση ως κόμικ σε 16 εφημερίδες των ΗΠΑ. Από τότε ο μικρός χάρτινος ήρωας του σκιτσογράφου, Χανκ Κέτσαμ, που τον εμπνεύστηκε από τον δικό του τετράχρονο πιτσιρίκο, μεταφράστηκε σε 19 γλώσσες και ταξίδεψε σε 48 χώρες.

Από την πρώτη του εμφάνιση ο Ντένις ο Τρομερός γνώρισε μεγάλη επιτυχία και οι ιστορίες του μεταφέρθηκαν στην τηλεόραση και τον κινηματογράφο. Η πιο γνωστή μεταφορά του στη μεγάλη οθόνη έγινε το 1993 από τον σκηνοθέτη Νικ Καστλ με τον Γουόλτερ Ματάου στο ρόλο του Τζορτζ Γουίλσον.

Ο Ντένις Μίτσελ ένα ξανθό αγοράκι, ηλικίας πεντέμισι ετών, ντύνεται με φόρμες και στην τσέπη του έχει πάντα μία σφεντόνα. Είναι αξιαγάπητος, αλλά και σκανδαλιάρης. Αυτός που κυρίως την πληρώνει από τα καμώματά του είναι ο ηλικιωμένος γείτονάς του, ο Τζορτζ Γουίλσον, ένας συνταξιούχος ταχυδρομικός, που το μόνο που θέλει είναι η ησυχία του.

Ο σκιτσογράφος Χανκ Κέτσαμ έφυγε από τη ζωή το 2001 στα 81 του χρόνια, λόγω καρδιακής ανεπάρκειας και επιπλοκών καρκίνου. Από το 1994 ο Χανκ Κέτσαμ άφησε το σχεδιασμό και την υλοποίηση των ιστοριών του Ντένις του Τρομερού στους βοηθούς του Ρον Φέρντιναντ και Μάρκους Χάμιλτον, οι οποίοι συνεχίζουν το έργο του και μετά το θάνατό του.
"I went numb when I learned to see..."