Re: Τα καρτούν που μας ανέθρεψαν...

22
Προς όλους: (εκτός του ότι με συγκινήσατε όσο δεν πάει...) Αν δεν σας εμφανίζεται σωστά το βίντεο στο post ελέγξτε αν έχετε βάλει το σωστό link. Το link το παίρνουμε από το πεδίο "Share" του YouTube. Με άλλα λόγια δεν θέλουμε να έχει τα προσδιοριστικά "&feature" "&related" κτλ στο link. Αν έχετε βάλει αυτό το link, απλώς σβήστε από το "&feature" και πέρα. ;)

Κάποια στιγμή θα φτιάξω ένα index στο πρώτο post για να τα βρίσκουμε εύκολα! Επίσης μου ήρθαν 2-3 ωραίες ιδέες τις οποίες θα επεξεργαστώ και θα σας παρουσιάσω αν είναι ώστε να μου πείτε αν θέλετε να τις υλοποιήσουμε.

Παρατηρήστε, πέρα από αυτά καθ'αυτά τα καρτούν, τα εξής νοσταλγικά στοιχεία: είναι όλα γραμμένα από βίντεο (παρατηρήστε τα "νερά" της κασέτας σε μερικά σημεία ή την άσχετη εισαγωγή που έχει στο "Οι 12 μήνες" για ένα δευτερόλεπτο... Κάποιος πήγε να το γράψει σε ήδη γραμμένη κασέτα που προφανώς είχε γράψει η μαμά του... :bleh:
Παρατηρήστε επίσης τα πολύ παλιά λογότυπα των καναλιών! Ή κανάλια που δεν υπάρχουν πλέον... Δεν το συζητώ βέβαια για τον χαρακτηριστικό ήχο...

@MaHaHoU : Νομίζω δεν είναι η φωνή του Πανούση αυτή...

Re: Τα καρτούν που μας ανέθρεψαν...

23
¨εχω την εντύπωση πως είμαι η μεγαλύτερη εδώ πέρα χαχαχα ! Τεσπά, MakisΗ, δεν ήμουν σίγουρη για την φωνή αλλά και άλλοι μου χουν πει πως δεν είναι, έχει όμως ένα χαρακτηριστικό που θύμιζε Πανούση και είπα να το αναφέρω μήπως συμφωνούσε κανείς μαζί μου . Αχ τι πάθαμε σήμερα με τα cartoons.
この危うげな世界さえ
越えてゆけると 信じるだけ
あなたと

Re: Τα καρτούν που μας ανέθρεψαν...

24
MaHaHoU έγραψε:Madadayo κάνεις βόλτες στα anime forum σωστά? :P
ναι.. και μάλιστα με το ίδιο όνομα συνήθως :P
αν και για το συγκεκριμένο τόπικ, δεν έχει χρειαστεί να τα "ψάξω".. μόνο αναμνήσεις από πολύ παλιά...

πωπω τι μου θυμίσατε με όλα αυτά...

κάτι ακόμη από τα παλιά...



και...φυσικά (αν και προτιμώ την έντυπη μορφή..)

Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One

Re: Τα καρτούν που μας ανέθρεψαν...

26
illy έγραψε:κάτι που ζητήθηκε πιο πριν ( ελπίζω αυτό να ήταν δηλαδή)
Spoiler: show
και ένα από τα προσωπικά αγαπημένα :
Spoiler: show
Με πρόλαβες!!! Umi no Turiton!!!!

Και για όσους έδιναν βιολογία... τζάμπα μελέτησαν... η γνώση έρχεται πιο ευχάριστα μέσω της σειράς, "Το ανθρώπινο σώμα"

Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One

Re: Τα καρτούν που μας ανέθρεψαν...

28
MakisH έγραψε:Ποποοοο!!!!! Τι θυμήθηκες!!!! Και το σκεφτόμουν αυτό όταν διάβαζα Βιολογία! Αλήθεια! :woot:
ιδίως εκεί με τα χρωμοσώματα!!!! αν κ θα 'πρεπε να ανεβάσω "το μάτι" για να το συνδέσω με την εργασία μου στα βιοϋλικά! χδ

κάτι πιο πρόσφατο... Shaman King (το opening στο 1:27)



και Yu-Gi-Oh



[δυστυχώς για μια ακόμη φορά η sony entertainement έχει μπλοκάρει ακόμη και την "κομμένη" αγγλική vs που είναι αυτή που χρησιμοποιήθηκε στην Ελλάδα...]
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One

Re: Τα καρτούν που μας ανέθρεψαν...

30
Πω πωωωω από ένα σημείο και μετά οι μεταφράσεις μας είναι απαίσιες. Πολλές φορές δεν βρίσκανε άντρες και βάζανε γυναικείες φωνές στα αγόρια και ήταν μπλιάχ. Ευτυχώς που μεγάλωσα και έμαθα τι καλό που είναι το Ιντερνετ :)
@ Madadayo κάπου σε πήρε το μάτι μου στο anime.gr forums για τις ιαπωνικές εξετάσεις και είπα να ρωτήσω. :D

Και για να μην είμαι πολύ εκτός θέματος να και κάτι που έβλεπα εγω στα...χμμμ 5 μου


(δεν το εβαλε καποιος αλλος νομιζω )
この危うげな世界さえ
越えてゆけると 信じるだけ
あなたと