Re: Τι ακούτε αυτή τη στιγμή;

11
Εξαιρετική περίπτωση! Πολύ ωραίο κομμάτι στο σύνολό του, σίγουρα σε είδος μουσικής που μου αρέσει πολύ. Και το βίντεο πολύ ωραίο! Δεν το είδα ακόμα όλο καθώς κάνει 100 ώρες να φορτώσει για κάποιο άγνωστο λόγο...

Αυτός που τραγουδάει να υποθέσω οτι είναι έλληνας; :P

Re: Τι ακούτε αυτή τη στιγμή;

12
@juliete22: Πραγματικά εξαιρετικό το κομμάτι που πόσταρες. :P Αλήθεια, σε ποιον ραδιοφωνικό σταθμό πέτυχες το συγκρότημα; Παλεύω καιρό να βρω εναν καλό σταθμό να ακούω αλλά ακόμα δεν έχω βρει καποιον στον οποιο να "κολλήσω" χωρίς να ψαχνω για άλλα κομμάτια στο ραδιο κάθε λίγο και λιγάκι :x
"I went numb when I learned to see..."

Re: Τι ακούτε αυτή τη στιγμή;

13
Εγώ θέλω έναν ραδιοφωνικό σταθμό που να παίζει μουσική που να μου αρέσει το πρωί, χωρίς διαφημίσεις... Συγκεκριμένα κατά τις 7 που ξυπνάω... :P

Μέχρι στιγμής βάζω Τρίτο Πρόγραμμα αλλά εκτός του οτι είναι λίγο δύσκολο να ξυπνήσεις με κλασσική μουσική, άμα το αφήσω να παίζει μέχρι τις 7:50 ακούω κάθε μέρα την πρωϊνή προσευχή και τον εθνικό ύμνο... X-P Είπαμε, να τονώσουμε το εθνικό φρόνημα αλλά όχι κι έτσι... :P Αν και μάλλον έχει μείνει ως μια γραφική-γλυκειά παράδοση από παλιά...

Ο Μελωδία παίζει ωραία πράγματα επίσης... Μοιάζει λίγο με το Δεύτερο...

Re: Τι ακούτε αυτή τη στιγμή;

14
Το δέυτερο το έχω δοκιμάσει, αλλά και πάλι αλλάζω σταθμό μετά απο λίγο. :cry: (όχι μόνο λόγω της προσευχής και του εθνικού ύμνου :P ) Ο μόνος σταθμός που δεν αλλάζω τόσο συχνά είναι ο RED 96.3, αλλά βάζει πάρα πολλές διαφημίσεις οπότε μετά απο λίγο ξενερώνεις. :?
"I went numb when I learned to see..."

Re: Τι ακούτε αυτή τη στιγμή;

15
Το Τρίτο είπαμε είναι με την προσευχή :P
Το Δεύτερο έχει πολύυυ σπαστικές διαφημίσεις...
Ο Red έχει πολύ ωραία μουσική όλη μέρα εκτός από το πρωί... Αυτή η εκπομπή που έχει 7-10 είναι άθλια...

Α, επίσης έχω και άλλο πρόβλημα... Επειδή είμαι κάτω από τον Υμμητό, όπως δεν πιάνει καλά το κινητό εδώ, δεν πιάνει ούτε το ραδιόφωνο καλά... :|

Re: Τι ακούτε αυτή τη στιγμή;

16
Εεεεε ναι σορυ, το τρίτο εννοούσα :oops: Πράγματι η εκπομπή που έχουν το πρωί δεν ακούγεται στο red. Εκτός απο οτι βάζουν ελάχιστη μουσική, την περισσότερη ώρα έχουν διαφημίσεις ή μιλάνε οι dj μεταξύ τους... :? Πάντως αν έχεις προβλημα με το σημα του red μπορεις καλλιστα να τον ακουσεις μεσα απο το ιντερνετ. Τεσπα, επιστρεφω στον αγωνα ευρεσης ραδιοφωνικου σταθμου :P
"I went numb when I learned to see..."

Re: Τι ακούτε αυτή τη στιγμή;

18
Για όσους ξενυχτάνε τα βράδια και έχουν φιλοσοφικές, κοινωνικές, πολιτικές ή πολιτιστικές αναζητήσεις (η απλώς του αρέσει η καλά ραδιοφωνική παρέα) προτείνω να ακουσουν "Ανεμολόγιο" στο σκαι100,3 (Δευτέρα με Παρασκευή 00:00 - 05:00).
Επίσης η ραδοφωνική Ελληνοφρένεια τα σπάει....
Απο κει και πέρα μόνο σπορfm γιατί έχουμε και πολλές εξλίξεις...

Re: Τι ακούτε αυτή τη στιγμή;

20
Εδώ είμαι για να λύσω όλες τις απορίες σας!! :D

Ναι MakisH, ο τραγουδιστής είναι Έλληνας και λέγεται Κωνσταντίνος Μίαρης.

Το τραγούδι το άκουσα στο Μελωδία 99,2FM. Βασικά εδώ και αρκετά χρόνια ακούω ανελλιπώς αυτό το σταθμό, και για μένα έχει γίνει κάτι απαραίτητο. Οι καλύτερες ώρες για να ακούσεις Μελωδία κατ' εμέ είναι απ'τις 8 έως τις 12 το βράδυ. Τότε παίζονται τα περισσότερα ξένα κομμάτια(όπως αυτό που ακούσατε) καθώς και τα πιο πρωτότυπα. Φυσικά και δε λείπουν και τα ελληνικά έντεχνα, αλλά τα περισσότερα είναι εξαιρετικά.Από 12-2 ο παραγωγός παίζει πιο γενικού τύπου τραγούδια καθώς κινείται γεωγραφικά σε όλη την υφήλιο. Το ύφος που επιλέγει δεν είναι τόσο ηλεκτρικό όσο μελωδικό(εμένα προσωπικά δε με χαλάει). Επίσης επειδή από 8-2 τα πράγματα στο σταθμό είναι πιο flou παίζονται συχνά και ορχηστρικά κομμάτια αλλά και κομμάτια με μεγάλη διάρκεια, που κάτω από άλλες συνθήκες θα χαρακτηρίζονταν αντι-ραδιοφωνικά.
Ένα άλλο καλό με το Μελωδία εκείνες τις ώρες είναι ότι σταδιακά μειώνεται σε μεγάλο ποσοστό οι διαφημίσεις(ώσπου τελικά δεν υφίστανται καθόλου). Δηλαδή ειδικα από 12-6 το πρωί δεν παίζουν καθόλου διαφημίσεις, απλά κάθε τέταρτο ακούγεται το σήμα του σταθμού.

Προσωπικά προτείνω να ακούσετε το Χρ. Παπαμιχάλη 8-10 τις καθημερινές. Γενικά ψάχνεται πολύ και στα ελληνικά και στα ξένα κομμάτια και είναι υπεύθυνος για πολλά μεγάλα κολλήματα στη μουσική.(Χάρη σ'αυτόν έμαθα τη Ν.Μποφίλιου και την παρέα της- όποιος δεν ξέρει τη Ν.Μποφίλιου προσφέρω ταχύρρυθμα!). Επίσης αγαπάει πολύ τη μουσική για κινηματογράφο, κάτι που λατρεύω προσωπικά(κατά καιρούς θα postάρω τέτοια κομμάτια).
Επίσης η άλλη αγαπημένη μου είναι η Όλγα Λασκαράτου 6-8 Σαβ/κα. Αγαπάει πολύ κι αυτή τα soundtracks αλλά γενικά είναι ικανή να χωρέσει σε ένα 2ωρο από όπερα και κλασική μέχρι Pink Floyd και Μάλαμα και μάλιστα να το κάνει να ακουστεί απολύτως φυσιολογικό(λατρεύω την κυκλοθυμία της).

Άλλοι εξίσου καλοί είναι ο Ξεν. Ραράκος (10-12 καθ.), Κώστας Θωμαΐδης (12-2 καθ.) και Χρ.Κορτσέλης (8-10 Σαβ/κα).

Φίλοι μου έχουν προτείνει τον Best τον Εν Λευκώ, σαν σταθμούς με ωραία μουσική. Επίσης πολύ καλός είναι κι ο Cosmos 93,6FM, ειδικά επειδή παίζει εύθυμα κομμάτια και ξεστραβώνεσαι και λίγο σχετικά με τη μουσική ανά τον κόσμο.
9 για το carefree και το κοινωνικό μήνυμα
cron