Re: Βιβλία!

31
"Η αγάπη άργησε μια μέρα" της Λιλής Ζωγράφου..Ένα βιβλίο που ξαναδιάβασα πρόσφατα μέσα σε μια μέρα σχεδόν γιατί είναι και σχετικά μικρό και που ομολογώ ότι με ψυχοπλάκωσε αρκετά.. :razz:
Αλλά αξίζει κατά την γνώμη μου να το διαβάσετε αφού σε μεταφέρει σε μια παλιότερη επαρχιακή κοινωνία κάνοντας φανερό πως η νοοτροπία σε τέτοιου είδους εποχές φυλάκιζε τους ανθρώπους στερώντας τους στιγμές ευτυχίας..

Re: Βιβλία!

32
A song of Ice and Fire... a series traveling you into the world of Westeros where the medieval society lives again. Plots, intriques, political game... all these till the Others wake again...
the magic returns to a World that none is ready to accept it.. old myth and thrills revive and a new age of heroes opens up in the middle in a war-forged Kingdom.
marvellous plot, a lot of twists and a fully antiwar message passed through the lives and reactions of several heroes...

social differences, the woman's position in society, kings and lordings... smallfolk, wildings and barbarians marrying their stories, traveling us in a breathtaking book that you can't stop reading...

Unfortunately or not, the story is not finished yet. the 5th book of the series was just published this July and at least two books remain to be written...

This April, HBS productions aired a 10 episodes series named "A Game of Thrones" based on the events taking place in the same named 1st book
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One

Re: Βιβλία!

33
madadayo έγραψε:A song of Ice and Fire... a series traveling you into the world of Westeros where the medieval society lives again. Plots, intriques, political game... all these till the Others wake again...
the magic returns to a World that none is ready to accept it.. old myth and thrills revive and a new age of heroes opens up in the middle in a war-forged Kingdom.
marvellous plot, a lot of twists and a fully antiwar message passed through the lives and reactions of several heroes...

social differences, the woman's position in society, kings and lordings... smallfolk, wildings and barbarians marrying their stories, traveling us in a breathtaking book that you can't stop reading...

Unfortunately or not, the story is not finished yet. the 5th book of the series was just published this July and at least two books remain to be written...

This April, HBS productions aired a 10 episodes series named "A Game of Thrones" based on the events taking place in the same named 1st book
Απορούσα πώς δεν το είχες ποστάρει μέχρι τώρα :bleh:

Εξαιρετικό στόρυ η συγκεκριμένη σειρά βιβλίων, τη συνιστώ ανεπιφύλακτα, όπως και τα 10 επεισόδεια της τηλεοπτικής σειράς! :)
"I went numb when I learned to see..."

Re: Βιβλία!

34
indeed! Κ εγώ νόμιζα ότι το χα ξαναποστάρει...κ όμως... μου είχε διαφύγει..
μάλλον είναι που "καίγομαι" στο westeros.org σχετικά με το θέμα... ;)
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One

Re: Βιβλία!

35
Ένα ακόμα εξαιρετικό βιβλίο που διάβασα μέσα στο καλοκαίρι είναι και το "Στάχτες" του Σέργιου Γκάκα. Ο συγγραφέας θεωρώ οτι αδικείται απο την ελάχιστη προβολή του. Το συνιστώ με χίλια! :T:

Καμιά άλλη ιδέα για βιβλίο τώρα που η εξεταστική φαντάζει μακριά? :whistle:
"I went numb when I learned to see..."

Re: Βιβλία!

36
Ωραιο βιβλιο και ιδιαιτερα ...ευπεπτο(διαβαζεται ακομα και σε μια μερα) ειναι "Η Φαρμα Των Ζωων" του Οργουελ.
Μια αλλη προταση ειναι ενα απο τα αγαπημενα μου βιβλια,το "Catcher in the rye"(O φυλακας στη σικαλη,η ελληνικη μεταφραση) του Salinger.
Τελος,μια τελευταια προταση ειναι ενα βιβλιο σε μορφη κομικ,το "Περσεπολις" που ειναι αποτελει αυτοβιογραφια της ιδιας της συγγραφεως Μαργιάν Σατράπι.
Συγγνωμη που ανεφερερα μονο τους τιτλους αλλα πλεον με ενα απλο γκουγκλαρισμα μπορειτε να βρειτε οσες πληροφοριες θελετε για τα παραπανω βιβλια :T:
"People don’t listen, they just wait for their turn to talk."
— Chuck Palahniuk

Re: Βιβλία!

37
Εγώ σκοπεύω να ξεκινήσω σε λίγο καιρό το Inheritance Cycle έτσι ώστε αρχές νοέμβρη (που κυκλοφορεί το 4ο και τελευταίο βιβλίο) να το διαβάσω συνεχόμενα απ'ευθείας. δυστυχώς, δεν μπορώ να υπολογίσω πόσο χρόνο θα μου πάρει...
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One

Re: Βιβλία!

38
Εδώ και λίγο καιρό, διάβαζα πριν κοιμηθώ τα "Παραμύθια του Αισώπου" (ή μύθους του Αισώπου, το ίδιο κάνει).
Είναι ένα από τα βιβλία που είχα από μικρός αλλά ποτέ δεν άνοιξα μέχρι τώρα. Αξίζει σε κάποια στιγμή της ζωής σας να τα διαβάσετε! Είναι σίγουρα ένα βιβλίο που θα κρατήσω για τα παιδιά μου (κατά το δυνατόν την ίδια ταλαιπωρημένη έκδοση του '84)!

Απλές ιστοριούλες, διδακτικές, βγαλμένες από τη ζωή με πρωταγωνιστές κυρίως ζώα. Τις έπλασε ένας "αγράμματος" άνθρωπος, μεταφέρονταν από γενιά σε γενιά και κάποιος ευτυχώς τις έγραψε σε χαρτί κάποτε. Έμαθα από τον πατέρα μου ότι διδάσκονταν τις ιστορίες του Αισώπου στο Δημοτικό, εμείς αν θυμάμαι καλά όχι...

Re: Βιβλία!

39
κ όμως Μάκη.. κάποιες τις είχαμε κάνει κι εμείς... σαν αυτόνομα κείμενα κι όχι σαν ένα σύνολο όμως...
εγώ από την άλλη, αν και ήξερα πολλούς από τους μύθους αυτούς κάποτε, πλέον δε θυμάμαι και πολλά πράγματα. αλλά όπως λες, είναι κλασσική αξία.

Τέλος, μιας και μόλις το θυμήθηκα, είχαμε κάνει και στα αρχαία από πρωτότυπο έναν τέτοιο μύθο... (αν δε με απατάει η μνήμη μου)
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One

Re: Βιβλία!

40
Στη Φυσικοχημεία Ι μας είχε προτείνει ο κ. Μασαβέτας ιδιαίτερα ενθέρμως το βιβλίο "Η μαθηματική εμπειρία" - "The mathematical experience" των P.J. Davis και R. Hersh.

Στα ελληνικά εκδίδεται από τις εκδόσεις "Τροχαλία" αλλά μάλλον κάτι συμβαίνει με αυτόν τον εκδοτικό οίκο. (νόμιζα ότι είχε κλείσει μέχρι στιγμής) Σε βιβλιοπωλεία δεν έχω καταφέρει να το βρω.

Έμαθα μόλις ότι το βιβλίο υπάρχει στον πάγκο του εκδότη στην έκθεση βιβλίου που γίνεται στην πλατεία Κλαυθμώνος. Η έκθεση τελειώνει σήμερα στις 10μμ. Αν τύχει και πάει καμιά βόλτα προς τα εκεί κανείς, ας μου πει, θα ήθελα ένα αντίτυπο. :)
cron