Re: Βιβλία!

11
Και 'γω απο Ιουλιο Βερν αρχισα!(Εντελως τυχαια ομως ε, μετακομιζε ενας φιλος τον γονιων μου και ηθελε να ξεφορτωθει μερικα πραγματα μεταξυ αυτων μια συλλογη απο βιβλια του Βερν, απο τα νιατα του, παναρχαια με δασειες και περισπωμενες παιζει να ειναι και λογοκριμενα απο την χουντα). Διαβασα τον γυρο του κοσμου, τις 20000 λευγες(ενα απο τα αγαπημενα μου), την μυστηριωδη νησο, το ταξιδι στο κεντρο της γης(επισης πολυ αγαπημενο), κατι αλλα οπως ο μιχαηλ στρογκωφ δεν με τραβηξαν τοτε(δημοτικο), αλλα τωρα που το σκεφτομαι δεν ξαναδοκιμασα απο τοτε, καιρος ειναι για δευτερη προσπαθεια!

@Orpheus: Και το brave new world θελω να διαβασω, ειχα ξεχασει να το βαλω στην λιστα με τις παραγγελιές στον θειο μου :P
Και το Foundation τρομερο, τα διαβασα ολα δυο-τρεις φορες περσι το καλοκαιρι! Άλλα του Ασιμωφ δεν εχω διαβασει γιατι ειναι λιγο δυσευρετα :/
Το Dune δεν ξερω σαν να μην μου αρεσε και πολυ δεν ξερω γιατι...

Hitchhiker's Guide to the Galaxy? Υπερτατο!Το συστηνω ανεπιφυλακτα! Εχω κατεβασει κα την ραδιοφωνικη σειρα(πανω κατω η ιδια με το βιβλιο ειναι, αλλα ειναι πιο απολαυστικη γιατι ειναι με ηθοποιους και εχει και εφε).

Αληθεια εχει παρατηρησει κανεις ποσο απιστευτα φτωχη ειναι η βιβλιοθηκη του ΕΜΠ σε λογοτεχνικα βιβλια? μονο κατι αρχαιες τραγωδιες, απο αυτες τις τσαμπα που ερχονται με τις εφημεριδες εχει! Ελεος δηλαδη!
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and has been widely regarded as a bad move.
-The Hitchhiker's Guide to the galaxy

Re: Βιβλία!

12
@PeriklisP: Ο Μιχαήλ Στρογκώφ παίζει να είναι και το αγαπημένο μου βιβλίο του Ιουλιου Βερν. Θυμάμαι το είχα διαβάσει μέσα σε 3-4 μερες το πολύ. Βέβαια πρέπει να ήμουνα και δημοτικό τότε. Δεν ξερω τώρα αν το άρχιζα αν θα με τράβαγε το ίδιο. Παντως σίγουρα θα σου έλεγα να του δώσεις μια δευτερη ευκαιρία. Για τον Ιούλιο Βερν ρε γαμώτο :P

Η βιβλιοθήκη του ΕΜΠ δυστυχώς επικεντρώνεται κυρίως σε πανεπιστημιακά βιβλία. Βέβαια, απο το να είχε πολλά λογοτεχνικα και όχι τόσο καλή συλλογή στα πανεπιστημιακά προτιμώ την κατάσταση ως έχει. Πάντα για κάποιο λόγο δεν μου άρεσε να δανείζομαι λογοτεχνικά βιβλία απο τις βιβλιοθήκες γιατι μου έδιναν ενα χρονοπεριθώριο να το διαβάσω και όταν αρχίζω ένα βιβλίο θέλω να έχω το πααααασο μου :P
"I went numb when I learned to see..."

Re: Βιβλία!

13
Διαβάζω αυτό τον καιρό το χαμένο σύμβολο του Νταν Μπράουν (στα αγγλικά για να τα διατηρώ σε καλή κατάσταση).Είναι εξαιρετικό όπως και κάθε βιβλίο που έχει γράψει..

Re: Βιβλία!

14
@MakisH: Όσον αφορά τα του Ιουλίου Βερν, μου άρεσαν ιδιαίτερα τα '500 εκατομμύρια της Μπεγκούμ', ειδικότερα η αντίθεση μεταξύ των κοινωνιών που δημιουργούν οι 2 κληρονόμοι με την περιουσία της μπεγκούμ (ο ένας ένα ειδυλλιακό χωριό, ο άλλος μια καταπιεστική πόλη-εργοστάσιο).

@PeriklisP: Δες, του Ασίμωφ κυκλοφορούνε σε νέες (σχετικά) εκδόσεις από τον Κάκτο, ή βεβαίως από το εξωτερικό. Όταν λες όλα, έχεις διαβάσει και το Foundation and Earth (και τα Prelude to Foundation/Forward the Foundation); Γιατί αρκετά από τα στοιχεία αυτών των βιβλίων εμφανίζονται σε παλιότερα βιβλία του Ασίμωφ (κυρίως στην σειρά με τα ρομπότ). Άμα θες στείλε μου PM να τα συζητήσουμε και να σου προτείνω βιβλία και σειρά ανάγνωσης. Όσον αφορά το The Hitchhiker's Guide to the Galaxy, εγώ έχω δει την τηλεοπτική σειρά του BBC. Η ταινία, εντάξει, συμπαθής ήταν.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MakisH την Παρ 24 Σεπ 2010, 6:06 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Διευκρίνιση της ταινίας από τον Orpheus (διόρθωση μετά από αίτημά του)

Re: Βιβλία!

16
Υπαρχει τηλεοπτικη σειρα και ταινια με το Foundation?Πλακα κάνεις!
Εννοω την τριλογια: Foundation,Foundation and the Empire,The second foundation.

Παντως τα εχουνε κανει λιγο μανταρα με την σειρα των βιβλιων, με αλλη σειρα γραφτηκαν, με αλλη σειρα διαδραματιζονται, εχουν γραψει και αλλοι ασταναπανε δηλαδη...
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and has been widely regarded as a bad move.
-The Hitchhiker's Guide to the galaxy

Re: Βιβλία!

17
Συγγνώμη, λάθος δικό μου, οι δύο τελευταίες προτάσεις αναφερόντουσαν στο The Hitchhiker's Guide to the Galaxy. Μάλλον είχα στο μυαλό μου να το γράψω αλλά το ξέχασα (don't blame me, blame Alzheimer's). Θα κοιτάξω να το διορθώσω. (Btw, το Foundation θα γυριστεί ταινία). Θα ασχοληθώ και με την σειρά ανάγνωσης προσεχώς.

Re: Βιβλία!

18
Εγώ διάβασα πρόσφατα "Το Νησί" της Β.Χίσλοπ, που θα προβληθεί και φέτος στην τηλεόραση. Το βιβλίο πραγματικά με ενθουσίασε! Είναι πάρα πολύ συγκινητικό! Η ιστορία μπορεί να είναι φανταστική αλλά η λέπρα είναι μια ασθένεια που υπήρξε και ξεκλήρισε οικογένειες. Το βιβλίο καταφέρνει να δείξει με μεγάλη επιτυχία πώς αυτοί οι άνθρωποι μπόρεσαν να αφήσουν τις οικογενειές τους και να 3εκινήσουν μία νέα ζωή στη Σπιναλλόγκα.

Re: Βιβλία!

19
Εχω διαβάσει και γω το Νησί και συμφωνώ μαζί σου emma .Η μεταφορά στην τηλεόραση αναρωτιέμαι αν μπορεί να δώσει τα ίδια συναισθήματα με το βιβλίο.Συνήθως αποτυγχάνουν οι μεταφορές από βιβλία καθώς η φαντασία του καθενός σχηματίζει διαφορετικά την υπόθεση,τους χαρακτήρες,τον τόπο..

Re: Βιβλία!

20
Λοιπόν, ας γράψω μια προτεινόμενη σειρά ανάγνωσης των κυριότερων βιβλίων επιστημονικής φαντασίας του Ασίμωφ, για όσους ίσως ενδιαφέρονται (και εσένα κοιτάω MakisH :) )
Spoiler: show
1.I Robot/Εγώ, το ρομπότ
2.The Rest of the Robots/Έρχονται τα ρομπότ
3.The Caves of Steel/Σπηλιές από ατσάλι
4.The Naked Sun/Ο Γυμνός Ήλιος
5.The Robots of Dawn/Τα ρομπότ της αυγής
6.Robots and Empire/Ρομπότ και Αυτοκρατορία
7.Pebble in the Sky/Γαλαξίες
8.The Stars, Like Dust/Σκόνη από αστέρια
9.The Currents of Space/Πλανήτες
10.Foundation/Γαλαξιακή Αυτοκρατορία 1
11.Foundation and Empire/Γαλαξιακή Αυτοκρατορία 2
12.Second Foundation/Γαλαξιακή Αυτοκρατορία 3
13.Foundation's Edge/Γαλαξιακή Αυτοκρατορία 4
14.Foundation and Earth/Γαλαξιακή Αυτοκρατορία 5
15.Prelude to Foundation/Γαλαξιακή Αυτοκρατορία 6
16.Forward the Foundation/(Δεν νομίζω να έχει κυκλοφορήσει στα ελληνικά)

Όλα αυτά διαδραματίζονται σε πάνω/κάτω κοινό σύμπαν.
Επίσης, έχουμε και λέμε:
Με bold σημειώνω τα βιβλία που οπωσδήποτε (κατά την γνώμη μου) πρέπει να διαβαστούν, καθώς περιέχουν στοιχεία της συνολικής πλοκής.
Με italics σημειώνω τα βιβλία που δεν θα πάθετε τίποτα και αν δεν τα διαβάσετε (δεν θα χάσετε δηλαδή κάποιον χαρακτήρα/γεγονός που αν αναφερθεί σε άλλο βιβλίο να αναρωτιέστε 'Ποιός είναι αυτός τώρα;'
Με κανονικούς χαρακτήρες αναφέρω τα βιβλία που εμπίπτουν σε μια κατάσταση ενδιάμεση των δύο ανωτέρω.
Μερικά σχόλια:
Τα 1. και 2. δεν είναι μέρος της πλοκής (είναι ανεξάρτητες ιστορίες, ίσως σε παράλληλο σύμπαν), αλλά χρησιμεύουν στην κατανόηση της ψυχολογίας των ρομπότ, γι' αυτό τουλάχιστον το 1. το θεωρώ απαραίτητο.
Τα 15., 16. διαδραματίζονται πριν το 10., αλλά για λόγους πλοκής πιστεύω πως θα είναι καλύτερο να διαβαστούν μετά το 14.
Και μερικά επιπλέον (χωρίς σειρά):
Spoiler: show
Ι.The End of Eternity/Το τέλος της αιωνιότητας
ΙΙ.The Gods Themselves/Ακόμα και οι θεοί
ΙΙΙ.Nemesis/Νέμεση

Το Ι. σχετίζεται (ελάχιστα) με τα ανωτέρω (1.-16.)
Άν σας άρεσε η παράθεση, έχει καλώς.
Αν την βρίσκετε βαρετή/κουραστική/επιδεικτική μου το λέτε (αλήθεια, δεν υπάρχει πρόβλημα)
Spoiler: show
Αχάριστοι. :lol:
Υ.Γ. Στην παράθεσή μου ακολουθώ το στύλ: Αγγλικός τίτλος/Τίτλος ελληνικής μετάφρασης